Nasıl bir kulaklık kullanmanız gerekiyor?

Kulaklarınızın pasını silin

Nasıl bir kulaklık alalım? Kulaklık seçimi, aslında hiç de sandığınız kadar basit değil!

Kulaklıklar, belki de teknoloji dünyasının en çok tercih edilen ürünleri. Kendinize de aynı soruyu sorduğunuzda, hayatınıza onlarca kulaklık girdiği şeklinde cevap verebilirsiniz. Fakat durum demek değil ki kulaklıklar çabuk eskiyen veya kalitesiz ürün grubuna giriyor. Kulaklıklar çoğu zaman günlük hayatımızda bize eşlik ettikleri için çabuk yıpranabiliyorlar. Aslında yıllardan beri yaptıkları iş aynı ancak ciddi şekilde onlar da gelişim göstermiş durumda. Dahası artık günümüzde her cihaza özgü şekilde farklı bir kulaklık kullanmak gerekiyor. Profesyonel bir ev sineması sistemi için kulakiçi bir kulaklık nasıl komik olacaksa, parmak boyutunda bir müzik çalar için de profesyonel bir DJ kulaklığı aynı hissi uyandırabilir. Kulaklıkların dünyası oldukça geniş şekilde ele alınması gereken bir konu. Biz size, yazımız boyunca kulaklık türlerinden bahsedeceğiz. Ayrıca hangi kulaklıkların nerelerde kullanılması gerektiğini ele alacağız. Ayrıca bağlantı tiplerinden, kablolu ve kablosuz şekilde ayırarak ele alacağız. Elbette ses kalitesini belirleyen unsurları ve rahatlık odaklı bir seçim yapmanız için nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz de söylemeden geçmeyeceğiz. Kahveniz hazırsa başlayalım.

Fiziksel açıdan kulaklık türleri

Kulaklıkları tasarımsal açıdan sınıflandırabilmek mümkün değil. İşlevleri aynı olsa da hiçbir marka ve model birbirine benzemiyor. Dahası kabloları farklılaştıran, renkleri değiştiren binlerce üretici var. Biz ilk etapta sınıflandırmamızı fiziksel açıdan yapalım. İlk tür hepimizin yakından tanıdığı kulakiçi kulaklıklar. Kulakiçi modellerin tümü 3.5 mm'lik arabirimden cihazlarınıza bağlanıyor. Karşınıza 2.5 mm destekli olanlar da çıkabilir ancak çoğunluk 3.5 mm. Tüm taşınabilir cihazlarınızla ve seyahat halindeyken de kullanıma oldukça yatkınlar. Eski zamanlarda sadece kulağın içine sığan kulaklıklar vardı. Sonrasında taç şeklinde kulak içine baskı yapan ve bas kalitesi yüksek olanlar gündeme geldi. Günümüzün trendi ise tıkaç şeklinde kulak yoluna girenler. Biraz daha kullanımı konusunda hassas olmak gerekiyor çünkü doğal olarak kirleniyorlar. Ses kulak kanalına doğrudan iletildiği için mikro boyuttaki sürücülerin ürettiği basları kafatasınızda hissedebilmeniz mümkün. Dolayısı ile artık ciddi şekilde kaliteyi önemseyenler de tıkaç tipi kulakiçi modelere yönelebiliyor. Ciddi şekilde pahalı olanları da karşınıza çıkabilir ancak fiyat / performans odaklı modellerden de yüksek keyif alabilirsiniz. İyi bir araştırma şart. Fakat hangisi olursa olsun kulakiçi modeller bir süre sonra rahatsızlık hissi oluşturuyor. Test merkezimizde denemediğimiz model kalmadı desek yeridir. Haklı olarak üreticiler de kulak üstü ve tam boy modellere de eğilim göstermeye devam ediyorlar. 

Kulak üstü dediğimiz modeller yine taşınabilir cihazlara odaklı. Nasıl ki kulakiçi modeller genellikle sarılarak taşınabiliyorsa, kulak üstü modellerin de katlanabilir olanlarıyla karşılaşabilmek mümkün. Asıl olarak geliştirilme amacı, tıkaç tipi kulakiçi kulaklıkların sağlayamadığı rahatlığı sağlamak. Hatta gerçekten kaliteli olan modellerin tam boy olan yani kulak kepçesini tamamen içine alan modellere kıyasla daha rahat olduğunu söyleyebilmek mümkün. Çünkü tam boy olanlar da bir süre sonra terletebiliyorlar ve seyahat sırasında oldukça dikkat çekici görünebiliyorlar. Tam boy kulaklıklar ise profesyonel kısmı ilgilendiriyor. Ciddi şekilde müzik dinleyenler, müzik üretimi yapanlar veya detay düşkünleri için paha biçilemez olduklarını söyleyebiliriz. Tam boy modellerde birkaç bin TL'lik fiyat etiketleri görürseniz şaşırmamanız gerektiğini şimdiden söyleyelim.

Bağlantı türleri

Piyasadaki kulaklıkların büyük bir çoğunluğu 3.5 mm'lik arabirimle cihazlarınıza bağlanıyor. Tam boy olan ileri seviye modellerdeyse 6.3 mm'lik daha kalın olan bağlantıları görebilirsiniz. Hatta bazı modeller 3.5 mm - 6.3 mm'lik dönüştürücüleri ile geliyor. Mikrofonlu olan kulakiçi modeller genellikle akıllı telefonlarla da uyumlu olabilmesi açısından tek bağlantıda hem kulaklık, hem de mikrofonu cihazınıza ekleyebiliyor. Kulak üstü veya tam boy modellerde ise mikrofon için çoğunlukla ikinci bir 3.5 mm bağlantı oluyor. Mikrofonlu olan modeller genelde bilgisayar kullanıcıları için daha cazip. Sesli görüşmelerde büyük kolaylıklar sağlıyorlar. Ancak biraz evvel de belirttiğimiz gibi kulaklıkların kalitesi yüzlerce adımdan oluşuyor. Bugün 10 TL'ye bile mikrofonlu kulaklık alabilirsiniz ancak müzik performansı ve rahatlık açısından çok bir şey beklemeyin. Oyunculara odaklı geliştirimiş özel tasarımlı performans modellerinde ise fiyatlar hatırı sayılır seviyelere ulaşıyor.

Oyuncu konusuna değinmişken bir diğer önemli kulaklık bağlantı arabirimi olan USB arabirimini ele almak gerekli. USB arabirimli kulaklıklar, üzerlerinde kendi ses kartlarını bulundurduğu için kolay bir bağlantı sağlıyor. Kasanızın ön panelinde ses çıkışı yoksa veya söz konusu ses çıkışları bağlı değilse kolayca kulaklığınızı bağlayabilirsiniz. Üstelik tek bir USB bağlantısıyla mikrofonu da sisteminize ekleyebilirsiniz. Ses kartının dahili olarak sunulmasının sağlayacağı avantajlardan ilki daha kuvvetli bir ses. Bildiğiniz üzere USB arabirimi sesi aktarmanın yanı sıra güç beslemesi de yapabiliyor ve böylece daha güçlü kulaklıklar üretilebiliyor. Öte yandan kulaklık da, ses kartının yetenekleri doğrultusunda üretilebiliyor. Tabii bir de çevresel ses faktörü var ve onu da ayrı bir başlık altında değerlendirmek gerekli. Ciddi bir mesele.

Kulaklıkta gerçek 5.1 farkı

Şimdi çok önemli bir noktaya değiniyoruz. Çevresel ses desteği sunan kulaklıklar. Eskiden piyasada doğrudan bilgisayarınızın ses kartına bağlanan 3.5 mm kablolu 5.1 kulaklıklar da vardı ancak artık modeller USB olarak üretiliyor. 3.5 mm'lik olsalar dahi USB dönüşüm kitleri yani ses kartları yanında geliyor. Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kulaklığın vaat ettiği çevresel sesi nasıl üretebildiği. Örneğin bir üretici çıkıp kulaklığının çevresel ses ürettiğini söyleyebiliyor. Sese biraz yankı özelliği kazandırmak bunun için yeterli değil ki. Arkanızdan sinsice yaklaşan bir düşmanı nasıl anlayabilirsiniz ki? Kulaklıkta tek bir sürücü var ve yapılabilecek şeyler kısıtlı. O yüzden idealinizde çevresel ses desteği sunan bir model varsa hakkını veren modellere yönelmelisiniz. İdeal danışma kaynağı olarak elbette bizleri kullanabilirsiniz. Sitemizdeki incelemelerde gerçek çevresel ses desteği sunan modelleri özellikle belirtiyoruz.

Peki, gerçekten 5.1 ses desteği mümkün mü? Yani normal şartlarda bu işler için bir subwoofer ve özel şekilde dizilmiş uydular gerekiyor. Cevap verelim: Evet mümkün. Her şeyin mikro boyuta indirgendiğini hayal edin. Tam boy bir kulaklık, kulağınızla kulaklık arasındaki odacık tıpkı salonunuz gibi görev görüyor. Kulaklığın ön tarafında ve arka tarafında detay sürücüleri var. Ana sürücü ise merkez ve bas hoparlör görevini üstleniyor. Böylece ses dolaşımı mümkün hale geliyor. Kanalların tümünün sesini ayrı ayrı belirleyebilmek mümkün. Eğer oyunlardan ve filmlerden çok daha unutulmaz bir deneyim elde etmek istiyorsanız gerçek 5.1 kulaklık arayışına şimdiden koyulmanızı tavsiye ediyoruz. Denediğinizde mutlaka bize hak vereceksiniz. Haklı olarak biraz maliyetleri yüksek ve pahalılar. Yine de uygun fiyatlı seçeneklerin olduğunu da söyleyerek içinize biraz su serpelim.

Kablosuz kulaklıklar daha mı iyi?

Kablosuzluk kesinlikle kıymetli bir şey. Ancak bize bunu ne kadar sevdiğimizi soracak olursanız cevabımız hayır olacak. Şayet akıllı telefonumuzla kullanacağımız taşınabilir bir kablosuz kulaklığı kabul edebiliriz ancak bilgisayar başında veya evde televizyon karşısında ne yazık ki hayır. Taşınabilir cihazlar için geliştirilen modeller ağırlıklı olarak kulaküstü olanlar. Kulakiçi olanlar daha ziyade Bluetooth kulaklık diye anılanlar ve sadece telefon görüşmesi için kullanılanlar. Bluetooth destekli müzik kulaklıkları da var. Müzik kulaklıkları olduklarından haklı olarak büyük sürücüler içeriyorlar ve tatmin edici kalite sunmak zorundalar. Aynı zamanda tatmin edici ses kalitesi için batarya da en azından sekiz saatlik bir kullanım sağlamalı ki günü kurtarsın. Üreticiler durumu ayarlıyorlar ancak dediğimiz gibi tercih meselesi. Kablolu bir kulaklıkla da çok mutlu olabilirsiniz çünkü kulaklıkların kablosuzluğu farelerdeki gibi değil. Tek bir bataryayla üç ay çalışmıyorlar. Sekiz, bilemedin 10 saatte şarjları bitiyor.

Kablosuz kulaklıkların ev sineması için geliştirilen sürümleri 3.5 mm bağlantı desteklediği için bilgisayarla da kullanılabiliyorlar. RF bağlantı destekleyenleri mevcut ancak performanslı değiller. Bluetooth olanları kabul edilebilir düzeyde ancak yine de pek sevemiyoruz. Evde veya bilgisayar başında neden kablosuz bir kulaklık kullanalım ki? Bize göre götürü tarafı, getirisinden yüksek. Boşu boşuna fazla maliyetlerle uğraşmayın deriz. Profesyonel seviyedekilerinse çoğu kablolu. Kablosuzlar da elbette var ancak sırf üreticilerin trend takipçisi olma isteklerinden. USB bağlantılı ve oyuncular için geliştirilen modellerse bir ölçüde kabul edilebilir. Çünkü oyuncular tamamen rahat bir ortamda bulunmalı.

Ses kalitesini belirleyen unsurlar

Hemen her işte olduğu gibi, kulaklık üretiminde de tipi her ne olursa olsun kaliteyi ilk olarak sürücü belirliyor. Çok detaya girmeyeceğiz ancak sürücü çapı ile ses kalitesinin doğru orantılı olduğu bir gerçek. Şöyle ki büyük olan kulaklıklarda 40 mm'lik sürücüler ağırlıklı olarak tercih ediliyor ve doğal olarak onlara küçük birer hoparlör diyebilmek mümkün. Küçük masaüstü kabinlere yerleştirilseler basları hiç duymayabilirsiniz ancak kapalı bir akustik ortama (kulaklık odacığı) girdiklerinde işin rengi değişiyor. Açıkçası tam boy kulaklıklar bas konusunda her zaman kulaküstü tiplere göre daha üstün oldular. Fabrika verileri bas kalitesi konusunda ipucu verebilir. Frekans aralığındaki küçük Hz değeri (genelde 20 Hz kabul görür) olan kulaklıklar bas açısından doyurucu olur. Çok daha altına düşen üreticiler de var ancak fiyat yükseliyor. Sohbet amaçlı geliştirilen kulaklıklarda ise değer yükselecektir. Tiz konusunda ise zaten hiçbirinin sorunu yok.

Kulakiçi kulaklıklarsa tıkaç tasarım dönemi başlayana kadar asla baslarda tatmin edici olamadılar. Taç tipi bağlantıları bulunan ve kulağın içine biraz baskı yapanlar bir dönem tatmin edici olmayı başardı. Tıkaç tipli olanlarsa kulağın doğrudan dış dünya ile iletişimini kestiği için, sürücü çaplar çok küçük olsa bile ürettikleri titreşimlerle basları ciddi anlamda hissettiriyorlar. Elbette geçmişten günümüze teknoloji de oldukça ilerledi. Artık çok daha çekim gücü yüksek mıknatıslar kullanılıyor ve bobin güçleri artırıldı. Çok üst düzey modeller tizler konusunda da benzersiz detaylar sunabiliyorlar ancak fark edebilmek için işin biraz gurmesi olmak gerekli. Baslar ise çoğu kullanıcı için daha kolay ayırt edilebilir bir nitelik.

Gürültü engellemeyle dış dünyadan soyutlanın

Son dönemlerin önemli unsurlarından biri de gürültü engelleme özelliği. Üreticiler söz konusu özelliği pasif ve aktif olmak üzere ikiye ayırıyor. Genelde tam boy kulaklıklarda karşımıza çıkan bir özellik ama diğer türlerde de görmedik değil. Pasif gürültü engelleme özelliği denilen durum aslında tasarımla ilgili. Kulaklık tamamen kulak kepçesini içine aldığı için doğal olarak dış dünyayala olan iletişim belirli bir yüzdede azalıyor. Her tam boy kulaklıkta durum aynı değil ve pasif gürültü engellemeli kulaklıklar söz konusu özellikte daha başarılılar. Ancak kulaklar hava almadığı için bir süre sonra terleme olacağını tahmin etmesi zor değil. Aktif modellerde ise ciddi bir mühendislik var ve elektronik mekanizmalar devreye giriyor. Kulaklıkta bulunan küçük mikrofonlar dış gürültüleri analiz ederek ters frekans dalgalarına sahip sesler üreterek kulağa gönderiyor ve dış dünyayla olan iletişim ciddi şekilde kesiliyor. İyi bir modelde karşınızdaki kişi bağırsa bile duyamayabilirsiniz. Teknoloji görevini yerine getirmek için bir güç beslemesine gerek duyuyor ve kulaklıklar da haliyle daha büyük ve iri olabiliyor. Doğal olarak biraz daha yüksek fiyatlılar. Aktif gürültü engelleme özelliğini sunan modeller daha ziyade oyunculara yönelik tasarlanıyor. 

 

Rahatlığın anahtarı: Tasarım

Bir an teknik konulardan fazla bahsettiğimizi düşünebilirsiniz ancak söz konusu kulaklık olduğu için değinmeden geçmemek gereken en önemlilerine değindik. Daha birçok detay var ancak bahsettiklerimiz kadarının bilinmesi yeterli. Şimdi asıl önemli konuya geliyoruz: Tasarım. Bir kulaklık çok iyi ses verebilir ancak tasarımı kötü olduktan sonra hiçbir işe yaramayacaktır. Örneğin kulağınıza takıp sesi yükselttiğinizde sesi dışarı vermemeli. İyi şekilde tasarlanmış olmalı. Malzeme kalitesi de önemli. Kulağa ve kafanıza temas eden yastıklar yumuşak ve kafanızın şeklini alacak süngerden üretilmeli. Ağır olmamasına da özen göstermelisiniz. Bir süre sonra adeta varlığını unutturmalı. Dediğimiz gibi hiçbir kullanıcı kulakiçi kulaklıkların saatler süren kullanımda dahi müthiş rahat olduğunu iddia edemez. Rahatlık konusunda en iddialı olanlar kulaküstü olanlardan iyi sınıfa geçiş yapanlar. Yine de tam boylarda da kafanıza göre bir model bulabileceğinizi belirtelim. Biraz göreceli kavramlar olduğu için deneyerek karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Bizim doğrudan önereceğimiz bir model gerek ses kalitesi, gerekse kafalarımızın fiziksel farklılkları yüzünden başka kullanıcılara memnun edici gelmeyebilir. Durumun tersi bizim açımızdan da geçerli. Malzeme kalitesini zaten dokunduğunuzda kolaylıkla anlayabilirsiniz. Sitemizdeki video incelemelerde malzeme kalitesini de ele alıyoruz. Takip etmenizi tavsiye ederiz. Yolunuz düştüğünde teknoloji mağazalarına da girip deneyebilirsiniz. 

Kaliteli kayıtlara odaklanın

Her zaman sözü edilen bir sohbet vardır: Saatte 300 km'yi yapabilen otomobiller ülkemizde var ama yol yok diye. Bahsedeceğimiz durum oldukça benzer. İstediğiniz kadar iyi bir kulaklığa sahip olun, arşivinizdeki müzikler kalite açısından zayıfsa vay halinize! MP3'lerin CD kalitesine yakın olduğunu biliyoruz ancak ne derecede sıkıştırıldıkları önemli. Kaliteli olanlarına yönelmeyi tercih edin. Hatta mümkünse sıkıştırılmamış müzikleri veya mümkünse analog olan kayıtları dinlemeye gayret gösterin. Duymak ve dinlemek arasında gerçekten büyük farklar var. Gerçekten iyi bir kulaklığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız aynı parçanın 128 kbit ve 320 kbit'lik hallerini bulun ve dinleyin. Farkı hissedeceksiniz.

Sizin tercihiniz hangisi?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi hiçbir kulaklık hayatımızın sonuna kadar bizlerle kalmıyor. Eskiyip gidiyor ancak herkes için efsane olan marka ve modeller vardır. Şu ana kadar size doğru bir tercih yapmanız için yeterli düzeyde bilgiyi verdik. Ayrıca dinlediklerinizin de kaliteli olmasına dair önemli bir konuya da açıklık getirdik. Hemen alt kısımda yorum kutucuğumuzu göreceksiniz. Kullandığınız kulaklıkların marka ve modelini ve varsa almak istediğinizi de belirterek rehberimizi daha da iyi bir hale getirmek sizin elinizde. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 82 Yorum

ben ilk olarak sennheiser cx300 II (16 ohm) kulakiçi kulaklık kullanmaya başladım.gerçekten verilen parayla kulaklığın ömrü ve kalitesi doğru orantılı.bu kulaklık 1.5 yıl problemsiz çalıştı.akabinde bozuldu ve garantiden 0 ürünle değiştirildi.yakın tarihte akg k518le dj (32 ohm) kulaklığı aldım.akg almamın özel bir nedeni yoktu.mağazada akg, dr. dre, sennheiser,marshall gibi ürünler vardı.profesyonel bir cihaza bağlayarak denemem ve fiyat açısından(öğrenciyim) en mantıklısı akg ve marshalldı.eğer kulaklık almaya karar verirseniz denemenizi şiddetle tavsiye ederim.bass konusunda akg daha çok hoşuma gitti.kulakiçi kulaklığımı samsung galaxy note 10.1de akgyi hp pavilion dv6 bilgisayarımda kullanıyorum.2sinden de memnunum.ancak akg kulaklara baskı yaptığından belli bir süre sonra ağrı yapıyor ama zamanla kulaklık esnemeye başladıkça azaldı.kulaklıkların takıldı cihazlar da dinlediğiniz müziğin bitrate ti de bir o kadar önemli.320 kbitlik şarkılar tercih edin.çıkış gücü ve kalitesi düşük cihazlar kulaklıktan soğumanıza neden olur.hem taşınabilirlik hem fiyat bakımından dolayı fiio e11 veya e12 kulaklık amfisi almayı ve şimdilik setimi tamamlamayı düşünüyorum.son olarak, kulaklık alırken bol bol zaman harcayın ve "sizin için" en iyisini seçin çünkü kulaklıklar sizi başka alemlere götürüyor :)

Kulaklığım tıkaç tipi bir kulaklık. Creative Ep630. Bence gerçekten fiyat-performans ürünü.. Bana 128 320 yada flac kayıtlar arasındaki farkı gayet rahat hissettirebiliyor. Gerçi daha iyileri de var ancak ben herzaman fiyatından fazlasını hakkedeni tercih etmişimdir.

audio technica ckm99 yada shure se-215. f/p oranı çok yüksek kulak içi monitörler. arada kararsız kalıyor insan...

Sennheiser dışında 7 yıldır kulaklık kullanmıyorum. CX-500 vardı kaybettim. Şuan PX-200II ve CX-200II var. Kulak içi ve başüstü iki adet. PX-200II yi satıp Urbanears veya AKG almayı düşünüyorum ama hayırlısı bakalım :)

5 TL'lik kulaklık neyinize yetmiyor !

@26 Mar 2013 10:43 panpa bi daha bu siteyi ziyaret etme lütfen ..

@26 Mar 2013 10:43 zekasız.....

@26 Mart 2013 10:43 belki adamlar patliyo kardes bilemezsin ;)

Sennheiser Cx ve E serisi takılın..

@26 Mar 2013 12:10 bende "Sennheiser cx275s" var ve satıyorum fiyatının kulaklığı değil ederi bence 20-30 lira

@26 Mart 2013 12:10 hjjh jjvhjjhhghggn

Brainwavz M2 ve Vsonic gr06 tercih edebilirsiniz. Türkiye de bulunmuyor fakat bekleyebilirseniz internetten sipariş verip 20 günce kavuşabilirsiniz.

Brainwavz M2 ve Vsonic gr06 tercih edebilirsiniz. Türkiye de bulunmuyor fakat bekleyebilirseniz internetten sipariş verip 20 günde kavuşabilirsiniz.

@26 Mar 2013 13:50 Güvenilir yurtdışı site var mı önerebileceğiniz? Birde diyelim ki yurtdışından kulaklık geldi ama taktık baktık sol kulaklıktan ses gelmiyor. Öyle bi durumda napacaz

LÜTFEN YARDIM EDİİN :) ben beats tour with control talk almak istiyorum yalnız bir yorumlara bakayım dedim internette vede açık söylüyorum her 100 yorumdan ancak bir tanesi beats için iyi söyledi herkes sennheiser'ın daha iyi olduğunu söylüyorlar tabii bu kafamı çok karıştırıyor şuanda 230tl var en üstü 400tl verebilirim sizce almalımıyım ? "kulaklık htc one x ile kullanılacak" şimdiden teşekkürler :)

@KINGSLAYER sennheiser cx500 öneririm eğer bulabilirsen. Doğubankta bi gezin.

@26 Mar 2013 17:02 kulaklıklarda en iyi sesi iphone ürünlerinde alabilirsin gerisi boş. bende akg q 350 var s3 de ve htc de denedik çok kötü ses aldık

@26 Mar 2013 22:37 sallamayın o kadar akg k350 ipone 4-5 ve note 2 de denedim öyle çok fark yok.sen iphene kullandığın için kulağın ona alışmış bence de note 2 güzel ne yapacağız şimdi.

@KINGSLAYER dostum sana dost tavsiyesi ssennheiser kulaklıklar hiç sağlam değil cx 200 kulak içi kullandım bozuldu pc de pc 333d 7.1 ses kartlı olanı kullanıyorum 2 sene olmadan yıprandı ses kalitesi düştü benim gibi yatarkende dinlemeyi seviyorsan uzak dur derim çok çabuk bozuluyorlar dünya para verdim değmedi cx 200 160 tl pc 333d 7.1 350tl

@KINGSLAYER çünkü Beats alabilen çok yok pahalı diğeri ucuz o yüzden yorum çok ben Beats den asla vazgeçmem

Panasonic RP - HJE 290 piyasası 60 TL ve gerçekten çok güzel bir kulaklık. Derin ve tok bass ları var yani o bass larla tatmin olmamak imkansız gibi :) tabi bu birazda kullanacağınız cihazın kalitesine de bakar. Güçlü bass lara rağmen sesde boğulma patlama çatlama olmuyor ve tizlerde gayet yeterli seviyede kendini rahatça hissettirebiliyor. Dizaynı hoş oynar başlıklı değil :) kulaklık süngerinin dizaynı çok iyi kulağa tam oturuyor ve onu hissetmiyorsunuz bile. dışarıdan ses almama konusunda çok usta olmasada yinede iyi bir performans sergiliyor. kablo yapısıda çok sağlam ancak tek dezavantaj kulaklıktaki renkler belli bir zaman sonra çıkmaya başlıyor ancak aldığınız sese gerçekten değecek bir kulaklık kesinlikle şiddetle tavsiyemdir.

Bende kulak içi olarak SONY'in MDR-EX5OLP modeli var ve gayet memnunum bass olarak bence güzel ama beni ilgilendiren kulak üstü şuan da elimde olan PHILIPS SHIBUYA ama bu yazın sonunda yeni bir tane kulaklık almayı düşünüyorum.Beast almaya karar verdim ama araştırmalarıma göre güzel diyende var kötü diyende sizce nasıldır

@26 Mar 2013 20:18 SONY'in MDR-EX5OLP daha iyi ses veriyor beast dan . beast sadece reklam.

AKG Q350 herkese öneririm. bende yeşil rengi var ses muhteşem. yalnız ipad,iphone ve ipod larda mükemmel ses alabilirsiniz.

40,50 hatta 70 mm çaplı sürücüsü olan iyi bir kafa üstü kulaklık dururken hala daha 9 veya 13 mm sürücüsü olan kulak içi kulaklık öneren arkadaşlara gülüyorum.belki dışarı da kulak içi olurda evde kesinlikle kafa üstü.müzik,film olsun kulak içi kafa üstünün yanına dahi yaklaşamaz.

@26 Mart 2013 23:37 Boşver alsınlar çocuklar. Heves işte...

asdasdasdasda

kulaklık alacak arkadaşlara tavsiye : Çok para iyi ses demek değildir. Yada studio tipi kulaklar sizin için müziği eğlenceli hale getiremeyebilir. Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmeliyim ki iyi bir kulaklık kesinlikle amfi ister. Telefondan çok iyi bir ses kalitesi alamazsınız. Bazı mp3 playerların çıkışları gerçekten iyi olabiliyor. Tabiki fiyatları yükseliyor. Öncelikle dikkat etmeniz gereken konu headphone tipi alacak olan arkadaşlar için konuşuyorum studio tipi kulaklıklara kanıp almayın. Çoğu arkadaş bunların yüksek ses verip güçlü baslar duyabileceğini sanarak alıyor. Bu tip cihazlar sesi net ve renksiz verirler. Yani bu cihazlar müzik yapan kişilerin sesi dinlerken yanılmamalarını sağlayan bi çeşit monitorlerdir ve kesinlikle amfisiz ve adam akıllı ses kartsız işe yaramazlar. Çabuk yıpranıp kırılırlar. Monster kulaklıklarında detox ismi verileninden başkasını almayın gerçekten çok yüksek fiyat çekiliyor. Fakat o paraya değecek bir performans göremedim az birşey yüklenince cızırtı yapıyor. Genelde ortalıkta çok takan göründüğü için fiyatı da türkiyede yüksek olduğu için insanlar aldanıp alıyorlar. Verdiğiniz paraya değmez arkadaşlar. Ne öneririm ? (fiyat- performans aralığını dikkate alarak) Studio tipi alacak arkadaşlara : audio technica m50 dış ortamda kullanacaklara : V-Moda Crossfade LP Earbud tipi düşünenlere : Sennheiser mx480-580 Kulakiçi : koss the plug,sennheiser cx400 arkadaşlar bu kulaklıkların daha iyileri yok mu var tabiki ama dediğim gibi kendim öğrenciyim ve bu aletler gerçekten pahalı bahsettiğim cihazların çoğu türkiyede kolay bulunmuyor dışarıdan yada internetten temin etmeye çalışın fiyatı uygun oluyor. Burada bi ie8 önermenin pek bi manasını görmüyorum.Ben kendim pioneer hdj-2000 kullanıyorum tabi amfi ile. Çünkü bana yüksek ve canlı ses lazım tabi az önce bahsettiğim gibi daha fazla model araştırmak isteyen arkadaşlara bi tavsiye head-fi diye aratırsanız hertürlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

telefonumda sennheiser cx 200-pcde akg k518 le -dj setupta stanton pro dj 2000 kullanıyorum çok mutluyum :) sakın dr.dree beats lere o parayı vermeyin yazıkkk

Kulaklık almak içinde bunu okumak gerekmez.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Kulaklık almayı düşünüyorum arkadaşım skullcandy mixmaster'ı tavsiye etti.Daha önce kullanan ya da bilgi sahibi olan var mı?

okadar kulaklik denedim hic biride ise yaramiyor hep param bosa gitti enson pioneer kulaklik aldim memnunum yeterli güzel bas var

beats by dr dre dünyanın en iyi kulaklığı bu tartışmasız bende var çok memnunum

@30 Mar 2013 00:36 ya kulaklıktan çakmıyorsun ya da dünyada yaşamıyorsun.

@30 Mar 2013 00:36 50 tl lik sony kulak içi kulaklık daha iyi ses veriyor abartılı fiyatı var onun.

Kulaklıklar belki de en para harcadığım ürünlerdir. Eğer paranız 25-30 TL arasıysa kesinlikle Sennheiser alın.

MDR-V55, SOLO HD'ye gore F/P acisindan daha iyi. Tavsiye ederim.

Philips SHS3201, teknosadan 20 tlye aldım, inanılmaz bir ses kalitesi var düşük bütçelilere gönül rahatlığıyla öneririm

@01 Nis 2013 17:52 arkadasim sana hangi kulakligi verseler muthis bi sesi var diiceksin cunku tiz bass ve mid rage vs seyleri bilmiyosun

ben bayerdynamic dt 900 pro kullanıcısıyım açık yapıda olan bir kulaklık ve bu marka türkiyede olmamasına rağmen bazı müzik sitelerinde var açık yapı kulaklıklar sahneyi yakınlaştırır ve basları daha geniş bırakır kapalılarda baslar daha sert hissedilir ikisininde deneyimi farklıdır beats by dre kulaklık markasının kulaklıkları bana oyuncak gibi geliyor görüntü iyi ama ses denen bişey yok basları tatmin edici olsada henüz kaliteli bir tiz ve mid rage oranına sahip değiller ben akg senheiser bayerdynamic ve bazı audio technica modellerini öneririm

Selam arkadaşlar evimde kenwood ses sistemi kullanıyor um gayet iyi ses kalitesi Ama çocuklar uyuyunca sesi açmam mümkün olmuyor. Kulaklık almak istiyorum kablolu yada kablosuz. Çok pahalı olmamalı. Yardım ederseniz. Teşekkür

@02 Nis 2013 16:14 Eğer çok güçlü ve yalıtımlı kulaklık istiyorsan Beats Mixr Diyorum. Ama Fiyatıda çok güçlü :) . Onun dışında orta kalitede,nazik bir kulaklık istiyorsan Logitech veya Maxell tercih edebilirsin. Fiyatlarıda oldukça uygun.

Önceliğiniz marka olsun..Güvendiğiniz markalar zaten kaliteli olur...Ben geçen compaxe kulaklık aldım hiç sesi yoktu..Her sesi Bass olarak algılıyordu..Ve müziği bozuyordu..Neyse çıkarıyım gidip başka bir tane alıcağım dedim ama çakardığımda kablodaki başlık kırıldı..Kasanın içinde kaldı..Yok artık dedim böyle birşey olmaz artık... Gidip Creative kulaklık aldım kaliteli bir sesi var...5 aydır sorunsuz kullanıyorum...

Sennheiser mx170 de güzeldir hem ucuz hem kaliteli

.DOSTUM BY DR. DRE BEATS DEN VAZGEÇME FİYATI FAZLA OLABİLİR ANCAK ÖMÜRLÜK KULAKLIKLAR HOPARLÖRLERİDE VAR DÜNYA DEVİ BİR MARKA BEATS

100 $ a noontec zoro var tam kulağı da da kablamıyor kulak terlememiş oluyor kesinlikle tavsiye ederim

Eskiden creative aurvana dj tipi prf bir kulakligim Vardi creativin 40 lik surucuysuyle beni acayip sasirtmistiii fakat kasten bir kaza sonucu kiirildi ve sonraki kulak ici kulakligim logitech ti o da iyidi fakat sattim ;)) Sonrasi creative 630i ondanda bekledigim performansi aldim fiyat olarakk Ve en sonki kulagim bir baska dehset senheiser mm50ip iphone uyumlu cihaz iphone 5 bugune kadar kulak icinde en superlerindennnn diyebilirim mormalde 130 200 arasiyken netten 90 tl ye buldum garantili cok balliyim hee birde kulak ustu philipsin var dis piyasada 50 70 ken 35 e aldim parasina gore cok iyi sesss veriyor ama yeni dusundugum urun ttec bubbles cook hosuma Gitti bakalimm masil bir performans vericemmkk

Bir de kablosuz ses aktarımı var. www.tcontec.info

bir ses mühendisi adayı olarak sennheiser ve akg den şaşmamak gerektiğini düşünüyorum. ancak bu iki markanında berbat kulaklıkları yok değil.

bence logitech

2 senedir Beyerdynamics MMX 300 kullanıyorum. Oyun kulaklığı almak için 1 ayı aşkın süredir araştırma yaptım, review leri inceledim. Araştırdıkça kararım değişti ve düşündüğüm bütçemi aştım. Bass çok önem verdiğim bir özellikti. 5-30000 Hz frekans aralığına sahip. Müzik ve oyun son derece zevkli. Verdiğim paraya gerçekten değdi. Daha önce dinlediğimde duymadığım enstrümanların farkına vardım. Youtube daki 3D sound ları dinlemenizi tavsiye ederim. Yeni kulaklık alacaklar için: THD (total harmonic distortion) değerlerinin düşük olması önemli. Soundstage, sound imaging ve dahasını review lerden araştırın. Kaliteli sesin verilebilmesi için gerekli kriterleri araştırın. Ama 50 $ ve altı kulaklık alacaksanız gözünüz kapalı herhangi birini seçin derim. Çünkü istediğiniz müzik keyfini alamayacaksınız. En az 200 $ vermelisiniz ki gerçek kalitedeki seslerin tadına varabilesiniz. Marka önermeyeceğim çünkü review ları inceleyip kendiniz karar vermelisiniz. Bütçenize göre marka seçimi çok değişiyor.

Panasonic HXD5 benim için gayet iyi performansta ama şu anda philips she 3000 kullanıyorum çoğu kulaklıktan bayaa iyi

Bir müzik sever olarak, panasonic hxd5 kullanıyorum, tonlar çok başarılı tiz ve midler iyi ancak , baslar çok iddialı değil ama idare eder, kulak içi olarak da philips tread kullanıyorum, o da çok iyi, bas-mid-tiz dengeli.. (philips go gear raga da müthiş performans veriyor.) f/p ürünüdür. tavsiye ederim.

bende ucu sünger kulaklık kullanıyorum. markası stereo.1990 yılından kalmış.

Ben bir müzisyenim. Kayıtlar, çalışmalar, stüdyo ortamı olsun, dış mekan konserleri olsun aslında tek hayalim var Shure SE515 fakat benim kişisel tercihim Superlux HD669 bir davulcunun daha doğrusu bir müzisyenin istediği her sese sahip bir kulaklık ve uygun da. Tavsiyemdir. Teşekkürler..

O kadar kulaklik denedim hic biride tam zevk vermedi .bir gun gelecek paraya kiyip bose alacagim.

dıscovery telefonum için en yüksek ve kalitelı ses veren kulaklık hangisi....

@18 Nisan 2014 23:47 Sony MDR-EX750NA Bu kulakiçi kulaklıkta hem Hi-Res Audio (Yüksek Çözünürlüklü Ses) hem de Noise Cancelling (Gürültü Önleyici) desteği var.Ancak GM Discovery'de bu iki özelliği de kullanamazsın.Sadece bu özellikler Xperia ve Iphone cihazlarında çalışmaktadır.Sadece ses yeterli diyorsan bütün telefonlarda kullanabilirsin.

Müzik kaynağınız telefon, mp3 çalar vb. ise kendi deneyimlerime göre aşağıdaki tavsiyelerde bulunabilirim. Ortalama bir insan kulağı 20 ile 200000 Hz arası frekansları duyar kabul edilse de yaş ilerledikçe bu aralık 60-14000 gibi bir aralığa iner. Türe göre değişmekle beraber, bir müzik kaydında 50-60 Hz altı ve 10000-12000 Hz üzeri ses bileşenleri oransal olarak toplamın %1 ile %5'ini aşmaz. Bunun anlamı, 40-50 liralık orta halli bir kulaklık ile 3000 liralık bir kulaklık arasındaki farkın %1-5 olduğudur. Bu bileşenler özellikle tizler sesin cilasıdır. Eğer odyofil değilseniz ve kulaklığı para kazanmak için kullanmıyorsanız en fazla 20-50 liraya alacağınız bir kulaklık işinizi fazlası ile görür. Bas ve tizleri artık her cihazda mevcut olan ekolayzer ile ayarlarsanız gayet tatminkar sonuç alırsınız. Muhtelif diğer efektleri de kullanarak deneyiminizi geliştirebilirsiniz. Bu durumda tıkaç biçimli olan kulaklıkları ya da kulağı saran, büyük sürücülü olanları tercih edebilirsiniz. Bu çözüm bana uymaz diyorsanız o zaman önce bir sayısal-örneksel (DAC) dönüştürücü, iyi bir kulaklık kuvvetlendiricisi (amplifikatör) ve yüksek empedanslı açık tip, büyük sürücülü pahalı bir kulaklık almalısınız. Ayrıca sessiz bir ortamda müzik dinlemelisiniz. Kulağı tam kapatan ya da gürültü bastırma özellikli kulaklıklar sizi tatmin etmeyecektir.

SENNHEİSER mx serisi ve cx serisi kulaklıkları denemenizi tavsiye ederim ben mx 375 kullanıyorum bass ağırlıklı bir kulaklık gayet memnunum SENNHEİSER ALIN....

Sennheiser cx300 II derin bassları ve en tatlı tınıları bile çıkaran özelliğiyle fiyat performans açısından en üst sıralarda...

Kulaklıkta öncelikle tercihim yüksek sürücü çaplı ve frekans aralığı geniş, hassasiyeti yüksek olan kulaklıklardır. Ancak ses kaynağı da gerçekten bir kulaklığın potansiyelini belirleyen en önemli etmen. Kulak içi kulaklıklar gerçekten özellikle baslı müziklerde kulağın dengesini bozmakta ve kulağa kalıcı zararlar verebilmektedir. Eğer saatlerce müzik dinliyorsanız kesinlikle headset kulaklıklara bakınız ve bilinen markalara yöneliniz.

B&o H6 aldım iPhone ve ipadde kullanıyorum tasarım işçilik çok güzel ses bas tiz de çok güzel ama tam verim alabilmek için galiba amfi kullanacağız.

Arkadaşlar sony MDR 31 kulaklığı kullanan yokmu ben kullanıyorum her şeyi tam kıvamında hi bahsedilmemesi ilginc

Merhaba arkadaşlar samsung note 3 için hi end kulak üstü kulaklık düşünüyorum bütçem 1000 tl ne önerirsiniz

Nokia Lumia 920 kullanıyorum, telefonumun hafızasının buyuk bir çoğunluğu muzik albumleriyle dolu. hemen hemen her tarz dinlerim, Butçe kısıtlı, daha once sennheiser mx170, mx80 kullandım. Sennheiser MX serisinden almayı duşunuyorum gene. kulaklıktan ozellikle şu ohm, Hz, duyarlılık değerlerinden pek anlamıyorum. Bu değerlerin ne anlama geldiğini basitçe anlatıp bu tip telefonlarda tiz ve bas seslerini daha iyi duyup muzikten zevk alabileceğim sungerli kulaklık tavsiye edecek var mı? max 50-60TL

TAVSIYE EDEBILICEGINIZ tiz'i mukemmel, bass'i da bi nebze onemli kulakici kulaklik var mi. Fiyat hic onemli degil. Ama kulakici olucak

Alın awei modellerini 5-7 dolar aliexpresste keyfinize bakın sonra

gürültü engelleyici kulaklıklar kısmında yazdığınız ters frekans değil, ters faz olacak.

arkadaslar merhaba ofıs ortamında kulaklık kullanyorum ancak arkadaslarım yuksek seste dısarıdan dırek dınlıyolar kulak ıcı kulaklık arıyorum onerebılcegınız bırsey war mı dısarıya sesı az veren yada hıc vermeyen

Yillardan beri kullandigim apple ipod kulakliginda ses kalitesi son bir aydir bariz dustu. Ses hem az hem tiz cikiyor. Yeni kulaklikmi almaliyim yoksa duzeltilebilir bir durum udur bilgisi olan varsa yardimci olabilirse sevinirim

Arkadaşlar rica ediyorum çok dayanıklı bir içkulak tavsiyesinde bulununuz ses kalitesi orta ile iyi arasında olsun daha çok bass ağırlıklı olursa daha iyi olur mikrofunu olsun amma başta belirtdiğim gibi esas önceliyiğimiz dayanıklılık böyle hayvan gibi bir şey olsun bir türlü bozulmasın

@12 Nisan 2016 04:16 xiaomi hybrid tam senlik. Bang good dan al 50 lira temiz. En çok tercih edilen satıcıdan al kafan rahat

Booss en iyisi bence çünkü kolay yipranmaz

tabi ki beats pro bir ses var akıllara zarar dışarıdan 0 ses duyuyorsun enfes bişey tek dez avantaj

tabi ki beats pro bir ses var akıllara zarar dışarıdan 0 ses duyuyorsun enfes bişey 2 dez avantajı var 1. noiser gürültü engelleyici açma kapama yok 2. ağır ve dediği gibi ter yapıyor yoksa herşeyi tam bir baş yapıt tabi çok pahalı..

200 liraya kaliteli kulakiçi kulaklık önerisi

Iphone 7 oçin bluetoothlu kulaklık önerisi 200 veya 300 e maksimum

Kafaüstü kulaklıklar için ne düşünüyorsunuz? Kulaküstü mü kulakiçi mi sizce? Yardım eder misiniz?

Merhaba ben tv için bluetooth lu bir kulaklık almayı düşünüyorum tavsiyelerini ne olur acaba ?

Benim önceden aldığım fakat daha sonrasında bozulan taç kulaklığım vardı.PHILIPS SHL3160PP KULAKLIK. Kulaklığım iki kabloya sahip ve problemiyse sesin birinden gelip birinden gelmemesi sebebi bir kablonun içindeki telinin kopmasıydı. Ve şu an Philips SHL3000WT/00 Kulaküstü bunu almayı düşünüyorum ikisinin arasındaki farkı yani özelliklerinin iyi olup olmadığına bakıyorum yardımcı olursanız sevinirim...

MERHABA BEN 7+1 SİNAMA SİSTEMİNİ YİNE 7+1 DESTEKLİ BİR KULAKLIKLA DİNLEMEK İSTİYORUM. TABİ VOLUMU İSTEDİĞİM DERECEDE ARTIRABİLİR OLAMASI ŞART BİR TEK CARATIVDE BULDUM BOSE BAKTIM 35 COMFORT SERİSİNDE BU ÖZELLİGİ YAZMIYOR VARMI YOKMU ANLIYAMADIM BU KONUDA TAVSİYELLERİNİZİ BEKLİYORUM TEEŞEKKÜR EDERİM

Sen de yorum yaz