Oyun için nasıl bir Notebook almalısınız?

Oyun için nasıl bir dizüstü bilgisayar almalı?

Dizüstü bilgisayarınızda rahat rahat oyun oynamak için dikkat etmeniz gerekenler bu rehberde.

Eskiden konu oyun olunca masaüstü bilgisayarların eline su dökülmezdi. Elbette halen bir dizüstü bilgisayara yapacağınız yatırımı bir masaüstü bilgisayar toplamak için harcasanız ortaya oldukça tatminkar seviyede bir sonuç çıkacağına da eminiz. Ancak yeni trend mobilite. Elbette halen masaüstü bilgisayar kullanıcıları olmakla birlikte aralarına her geçen gün yenileri katılmaya devam ediyor. Fakat dizüstü bilgisayar pazarı çok daha aktif bir şekilde çalışıyor. Öyle ki önceleri dizüstü bilgisayar satın almak isteyen kullanıcılar, satın aldıkları cihazda oyun oynayabilecekleri konusunda ciddi endişeler taşıyorlardı. Ancak bugün öylesi tedirginlikler ortadan kalktı ve şimdi bu taşınabilir cihazlar gösterdikleri yüksek performansla tüm oyunları dize getirebiliyorlar.

Dizüstü bilgisayarda günümüz oyunlarını oynayabilmek için elbette seçici davranmanız gerekiyor. Ne yazık ki üzerinde her "oyun bilgisayarı" yazan dizüstü bilgisayar beklentinizi karşılayamayabiliyor. İşlemci türü ve hızı ne olmalı, hangi ekran kartı tercih edilmeli, minimum bellek seviyesi ne düzeyde çalışmalı gibi soruların yanı sıra daha pek çok noktaya değindiğimiz bu rehberimizde oyun oynamak için nasıl bir dizüstü bilgisayara yönelmeniz gerektiği konusunda fikir sahibi olabileceğinizi umuyoruz.

Ne tür bir işlemci tercih edilmeli?

Bilgisayarın kalbi olarak kabul edebileceğimiz işlemci, konu özellikle oyun olunca bizleri çok çekirdekli işlemci seçimine doğru itiyor. Bu platformda çok çekirdekli işlemciye sahip olmalısınız ki, oyun alanında sıkıntı yaşamayın. Elbette işlemci denince akla o malum soru geliyor. "AMD mi, yoksa Intel mi?" sorusunun cevabı aynı zamanda ekran kartınızın seçimini de belirlediğinden bu iki kategoriyi birlikte değerlendirmeniz gerekiyor. Her ne kadar taşınabilir platformlarda AMD, Intel'in bir tık gerisinde gibi görünüyor olsa da, taşınabilir platformu "dizüstü bilgisayar" kategorisinde sabitlediğimizde AMD'nin A serisi işlemcileriyle oldukça iyi iş çıkarttığını görebiliyoruz. Grafik çekirdekleriyle yeteneğini ispatlayabilen AMD A serisi işlemciler arasında özellikle A10'lu modellere sahip dizüstü bilgisayarları radarınıza alabilirsiniz.

Taşınabilir platformlarda sahip olduğu teknolojik ve medyatik yönüyle öne çıkan Intel ise, herkes tarafından bilindiği gibi konu "oyun" olunca çok çekirdekli i7 işlemcileriyle anılıyor. Piyasada oyun kategorisinin beklentilerini karşılayabilecek türdeki pek çok dizüstü bilgisayar modelinde tercih edilen Intel Core i7 işlemciler, getirdiği Intel Turbo Boost 2.0 teknolojisi ile işlemcinin dahili hızını arttırarak hız aşırtma seçeneği sunabiliyor. Elbette bu teknoloji AMD tarafından da atlanmıyor. AMD Turbo Core Max ile yine AMD işlemcinizin hızını gerekli duyduğunuz durumlarda arttırabiliyorsunuz. Yeniden Intel'e dönecek olursak, oyun için dizüstü bilgisayar arayışınızda güncel Core i7'li işlemcileri tercih etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak elbette bu işlemci tipini üzerinde bulunduran cihazların fiyatı da göreceli olarak yükselecektir. Eğer Intel'in daha uygun fiyatlı işlemci modellerini tercih etmek isterseniz bu kez Core i5 işlemcileri önerebiliriz. Elbette AMD tarafında da A10'a göre fiyat avantajı yaratacak olan A8 işlemcilerden de bu noktada bahsedebiliriz. 

Geniş görüş alanı tercih sebebi

Kendinizi oyunun merkezine koyabilmeniz ve oyunlara rahatlıkla hakim olabilmeniz için dizüstü bilgisayar satın alırken ekranının büyük olmasına önem göstermelisiniz. Ancak bu noktada işin içine mobiliteyi de ekleyecek olursak iki farklı kullanıcı türünden bahsedebiliriz. Birinci tarafta; yüksek oyun adaptasyonuna ihtiyaç duyan ve dizüstü bilgisayarını sürekli yanında taşımak istemeyen (zaten ekranın başından fazla kalkmayan) "hardcore" oyuncu olarak tabir edebileceğimiz oyunseverler, diğer yanda ise; dizüstü bilgisayarını sürekli yanında taşıyan, oyunları seven, ancak oyunlarla olan ilişkisini mobil platforma taşımak isteyen "mobil" oyuncular. Hardcore oyuncuların satın almaları gereken dizüstü bilgisayarın ideal ekran boyutu 17 inç civarında olacağı gibi, mobil oyuncular içinse bu miktar daha aşağıda seyredecektir. Piyasada 11 inçlik "oyun canavarlarının" olduğunu hesaba katarsak her iki kitle de kendine uygun ekran boyutunu bulacaktır. Ancak bizim tercihimizi soracak olursanız, konu oyun olunca geniş ekranlı modeller bizim için her zaman önde geliyor. Özellikle tablet ve ultrabook'larla birlikte mobil oyunculuk o alana doğru kayarken, evde şöyle geniş geniş oyun oynayabileceğimiz sağlam bir dizüstü bilgisayar bizce daha cazip.

Ekran boyutu tek başına yeterli değil elbette. Ekranın büyük ya da küçük olmasından ziyade her iki kullanıcı tipini de ortak noktada buluşturacak olan özellik ise çözünürlük miktarı olacaktır. Satın alma aşamasında dizüstü bilgisayarın ekranının Full HD olmasına muhakkak özen gösterin. Ekran tipi olarak LED modelleri tercih edebileceğiniz gibi aynı zamanda ışıklı ortamlarda yansıma yapma ihtimaline karşı ekran parlaklığına da dikkat etmenizde fayda var. Ekran seçiminde diğer bir tercih noktası ise elbette ki 3D. Gerçi bu konu ekran kartı kategorisinde değerlendirilmeli ancak ekranı da bir o kadar ilgilendiriyor. Kısacası, eğer 3 boyutlu oyunlara ilgi duyuyor ve bu deneyimi yaşamak istiyorsanız piyasada gözlüklü ve gözlüksüz 3D sunan modelleri de inceleyebilirsiniz.

İyi bir ekran kartıyla oynayamayacağınız oyun yok

Önceleri dizüstü bilgisayar satın almak isteyen kullanıcılarda, cihazın oyunlarda göstereceği performansı konusunda tedirginlik doğar ve dizüstü bilgisayarın asla bir masaüstü bilgisayarın yerini tutacağı, performansına erişebileceği ihtimali verilmezdi. Bu önyargıda gözle görülür ölçüde haklılık payı da vardı elbette. Ancak geçen zamanla birlikte işlemcilerde olduğu gibi ekran kartları da dizüstü bilgisayarlarda daha yüksek performans göstermeye başladılar ve bu endişeleri ortadan kaldırdılar.

Elbette ekran kartı seçiminde de yine iki büyük firma karşı karşıya geliyor. Nvidia, GeForce serisi ekran kartları ile kullanıcıların karşısına çıkarken, AMD de Radeon serisiyle oyunseverlerin beğenisini kazanıyor. Ekran kartında marka seçimi genellikle işlemci seçimiyle birlikte otomatikman belirlenmiş oluyor. Ancak hangi markayı seçerseniz seçin önemli olan sağlam bir oyun performansı almak istiyorsanız tercih edeceğiniz dizüstü bilgisayarda harici bir ekran kartına yönelmeniz olduğu. Bundan sonraki adımlarda ise ekran kartının güncelliğini göz önünde bulundurmanız ve bellek miktarı ile tipine dikkat etmeniz gerektiği geliyor. Peki, ekran kartının güncelliğini nasıl anlayacaksınız? Hemen açıklayalım.

Eğer ekran kartından yana tercihinizi AMD'den yana kullandıysanız, Radeon serisi dahilinde sunulan modellerin numaralarına göz atmanız ekran kartının güncelliğini anlamanıza yeterli olacaktır. Bilmeniz gereken, göreceğiniz dört haneli sayının ilk hanesinin ekran kartının neslini, ikinci hanesinin sınıfını ve üçüncü hanesininse seviyesini gösterdiği. Nvidia tarafında ise GTX, GTS ve GT olarak belirlenen seviyelerden GTX en üst seviyeyi gösterirken, GT ise giriş seviyesi olarak kabul ediliyor. Bu kodlardan sonra gelen rakamlar ise kartın güncelliğini işaret ediyor. Güncel kartlar arasından da elbette bellek miktarını olabildiğince yüksek tutan modelleri tercih etmeniz daha iyi bir oyun performansı için vazgeçilmez unsur. 

Bellek miktarı ve disk seçimi

Satın alacağınız dizüstü bilgisayarın sadece oyunlarda değil, tüm yapacağınız işlemlerde yüksek performans göstermesini istiyorsanız bellek miktarını yüksek tutmak durumundasınız. İşlemciniz ve ekran kartınız iyiyse 8 GB DDR3 gibi bir bellek size yeterli gelecektir. Ancak piyasada şu sıralar 16 ve 32 GB bellek miktarına sahip seçenekleri görebilmeniz de mümkün. Eğer olmuşken en iyisi olsun diyorsanız tercihinizi o yandan da kullanabilirsiniz, ancak bunun maliyeti de etkileyeceğini tahmin etmelisiniz. Satın alacağınız cihazın 32 GB'a kadar bellek desteği göstermesi de sizin için avantaj sağlayacaktır. Böylece bellek miktarını zamanla arttırabilir ve günün gerisinde kalmaktan kurtulabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınızda yer alacak olan disk kapasitesine değinmemiz gerekirse, tahmin edebileceğiniz gibi yüksek kapasite sunan modellere yakın durmanızda fayda olacağını söyleyebiliriz. En azından bilgisayarınıza yüklediğiniz oyunların çeşitliliğini sağlamak istiyorsanız geniş diskleri tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra 7200 RPM'den daha düşük hızlı bir disk tercih etmemenizi tavsiye ediyoruz. Yine piyasada katı sabit diskli modellerin yanı sıra onunla aynı anda üzerinde SSD bulunduran cihazlar da bulunuyor. Eğer bütçeniz uygunsa SSD'li modelleri tercih ederek performansı veri okuma noktasında da üst seviyelere çekebilirsiniz.

Özel tasarımlar dikkat çeker

Konu oyun olunca, elbette en az teknik detayların olduğu kadar dizüstü bilgisayarınızın dış görünümü de önem arz ediyor. Özellikle hardcore oyuncular tarafından özen gösterilen bu oyun canavarlarının tasarımları, farklılıklarını her yerde gösterebiliyor ve tüm ilgiyi üzerlerine toplayabiliyorlar. Özellikle keskin ve sert hatlara sahip kasa yapıları, üzerlerinde yer verdikleri küçük ayrıntılar, touchpad alanlarının kışkırtıcılığı ve faklı renklerle ışıklandırılmış klavyeleriyle görsel bir şölen yaratarak kullanıcılarının kendileriyle özdeşleşebilmelerini sağlayabiliyorlar. Elbette bunun yanı sıra dış görünümüyle oldukça sıradan modeller de var. Burada tercih tamamen oyuncuya, yani size kalmış durumda.

Tasarım konusunda takdir sizin ancak ergonomi konusunda birkaç şey söylemek isteriz. Öncelikle piyasada pek çok oyun bilgisayarı olarak lanse edilen, ancak yüksek teknik özellikleri nedeniyle her alanda kullanılabilecek türde cihaz var. Bu cihazları tasarımlarına bakarak hemen diğerlerinden ayırabilirsiniz. Zira oyuncular için geliştirilmiş olan dizüstü bilgisayarlar tasarımsal olarak çok büyük farklılıklar getirmese de tuş takımı alanıyla daha ergonomik kullanım imkanı sunabiliyorlar. Örnek vermek gerekirse "WASD" alanı farklı renklerle işaretlenebiliyor veya tuş takımı alanında öne çıkartılabiliyor. Yine bu şekilde yön tuşları bölümünün de özelleştirilmiş olması oyun sırasında ergonomiyi doğrudan etkileyen faktörler. Elbette bunun yanı sıra uzun geceler için klavyenin arka aydınlatmaya sahip olması ve üzerinde kısayol tuşlarına yer verilmiş olması da güzel bir ayrıntı olacaktır.

Ek özellikler revaçta

Oyun için tasarlanmış dizüstü bilgisayarlar beraberinde pek çok farklı özelliği de beraberinde getirebiliyor. Bazı modellerde optik sürücü olarak Blu-ray tercih edilirken, bu sayede sadece üstün oyun performansına değil, yüksek çözünürlükte filmler izleyebileceğiniz bir platforma da sahip olmanız amaçlanıyor. Hoparlör konusunda alanında önde gelen markalarla işbirliği yapan dizüstü bilgisayar modellerini de görebileceğiniz pazarda, atmosferi tamamlayabilmesi için ses kalitesini yukarı çeken ses teknolojilerini duymanız da mümkün. Bu iki noktada yine seçim tamamen size düşüyor. Bizce Blu-ray şu an için ek masraf yaratmaktan öteye gidemiyor. Elbette siz 3D destekli bir dizüstü bilgisayarı tercih eder ve 3D filmler izlemek isterseniz o ayrı elbette. Ses konusunda ise, satın alacağınız cihazın kaliteli hoparlörlere sahip olmamasına hiçbir sebep yok diye düşünüyoruz.

Bazı markalar ürettikleri konsept dizüstü bilgisayarıyla da dikkat çekiyor. Dizüstü bilgisayarının yanında cihazla uyumlu bir fare ve kulaklık seti sunan üreticiler, hatta bir çanta bile hediye edebiliyorlar. Eğer dizüstü bilgisayarı alırken A'dan Z'ye bir konsepte sahip olmak isterseniz, böylesi bir seçim de yapabilirsiniz.

Aksesuarlarla zenginleştirin

Onca dizüstü bilgisayarı incelediniz, sahip oldukları bileşenlere yakından baktınız, performans araştırması yaptınız, bütçenizi değerlendirdiniz ve sonunda istediğiniz gibi keyifle oyun oynayabileceğiniz bir dizüstü bilgisayarı satın aldınız. Peki, her şey bitti mi dersiniz? Sadece küçük bir adım kaldı; aksesuar seçimi. Evet, daha iyi bir oyun deneyimi için şimdi dizüstü bilgisayarınızı aksesuarlarla zenginleştirmelisiniz. Bu konuyu bir başka Satın Alma Rehberi'nde yakından ele alabiliriz elbette ama o zamana dek bu konuda kısaca birkaç kelam edebiliriz.

Eğer profesyonel oyuncu olma yolundaysanız iyi bir kulaklık ve fare seçimi yapmanız şart. Hatta buna bir de pad ekleyelim. Bunun yanı sıra yine programlanabilir tuşlu gamepad'lere göz atarak aralarından seçim yapmanız size oyun meydanlarında artı puan getirecektir. Eğer iyi bir oyuncu olma konusunda iddianız yok ancak oyun oynamaktan keyif alanlardansanız ise size şimdilik sadece bir adet fare yazıyoruz. Şimdiden iyi oyunlar!

Okuyucu Yorumları

Toplam 76 Yorum

alın alın 2-3 sene sonra chipset arızası :)

@12 Nisan 2013 01:14 niye belki çalışacak

Ellerinize sağlık çok güzel bir makale olmuş kafası karışan arkadaşların işine çok yarayacaktır. Ayrıca şu an kullandığım laptop sony vaio vpcf11m1e/h modeli ben üstüne 8 gb ram ekledim artı şu an windows 8 yüklü sizce bu bilgisayar şu anki oyunları rahatlıkla destekler mi sizden bir yorum bekliyorum.Teşekkürler!

@12 Nis 2013 01:46 artistlik yapma daha soruyu sorarken sen de biliyorsun cevabın evet olduğunu.

dizüstünde oyun oynayabilmek için yüksek donanımdan daha öncelikli olarak iyi bir soğutucu alınması gerekiyor. benim bilgisayarım donanım olarak çok rahat kaldırabileceği oyunları logitech soğutucusunun en yüksek devirdeki fan ayarında dahi ısınıp kapandığı için hiç bir oyunu oynayamıyorum. keşke biraz daha düşük donanımlı dizüstü tercih etseydim her iki şekilde de dizüstünde oyun oynayamıyorum. Sonuç: dizüstü bilgisayarlar oyun oynamak için uygun değildirler!

@12 Nis 2013 02:42 arkadaşım bilgisayarını bir servise gönder sana dostça bir tavsiye

@12 Nis 2013 02:42 yanlış model alıp iftira atma servise ver senin sorunu termal macun sürülmemiş olduğundandır...

Türkiye'de herkes zengin zaten bu özelliklerde dizüstünü rahatça alabiliriz. Biraz da orta seviye oyuncular için birşeyler anlatsanız çok güzel olur.

@12 Nis 2013 04:01 iphone'a 2.000 TL verenlerin ülkesinde yazılmış bu makale kardeşim...

@12 Nis 2013 09:37 herkezin elinde pahalı cihazlar, sorsalar açız işsiziz bırakın bu işleri ya yemek yemek için parası yok kredi kartı ile son model telefon alıyor geri kafalılar....

@12 Nis 2013 04:01 Orta seviye oyuncuları kastetmişin makalede gidin i7li 32gb ramli alienware özel yapımlarını alın vs. tarzı bir bilgi verilmiyor orta seviye oyuncular için amd'nin a8'li modelleri piyasada oldukca uygun fiyata satısta suanda. Ancak bi a10 alıp 4 cekirekli apu'nun keyfini sürmekte baska ! A10'lu 8gb ramli bir makina suanda piyasada 1600-1750 tl civarı satısta. Direk yargılamadan biraz verilen bilgiler hakkında araştırma yapın!

Chip'e makalesinde sürekli olarak laptop kelimesi yerine dizüstü kelimesini kullandığı için de ayrıca teşekkür ediyorum. Dilimize sahip çıkalım.

Tavsiye de vereydiniz çeşitli olarak iyiydi.

gt ye giriş seviyesi denmiş ama masa üstü pc'imde Tomb Raider 2013 9800 GT de çatır çutur çalışıyor

@12 Nis 2013 15:47 Arkadaş O Ayrı bir GT Serisi :) Bizim dediklerimiz Başta GTxxx Olanlar Sonunda xxxxGT olanlar değil...

hangi marka dizüstü olursa olsun soğutma düzgün yapılamadığından dolayı ekran chipleri uzun süreli kullanmadan dolayı kalkıyor özellikle bakım yapılmayan bilgisayarların bence oyun için dizüstü almayın bir kere sorun çıkarmaya başladımı sene de en az 3 sefer tamir görüyor bilgisayarlar.

oyun için notebook alacaksanız MSI, ASUS gerisi çok pahalı...

tamda aradığım makaleyi buldum. çok teşekkürler chip

Notebook oyun oynamaya müsait bir cihaz değil. SC, Q&Q, Football Manager gibi oyunlar dışında hiç bir oyun rahat oynanmıyor. Ellerinize, bileklerinize, dirseklerinize ve omuzlarınıza yazık...

@lterlemez Oyun oynamaya müsait olmadığı için mi oyun notebook u olarak geçiyor?

@15 Nis 2013 11:57 o bir ticari hamle kardeşim, sazangiller aa oyun bilgisayarıııı diye atlıyor, sonra görüyolar ki çay erdal bakkalda içilir, oyun masaüstünde oynanır.

@16 Nis 2013 00:33 senin yaş kaç.. 13-14 ???

Gerçektan güzel bir çalışma...

burdaki anlatınlara göre bir laptop en az 4000 tl tutar bunun yerine oyun için masaüstü ve internet için laptop bir arada 4000 tl tutar

Lenovo Y580 : i7 2.4ghz cpu (3630qm), gtx660 gpu (2 gb) + hd4000, 1 tb hdd + 32 gb ssd, 15.6' full hd led ekran, JBL hoparlör crysis 3, battlefield 3, nfs run full hd de takılmadan oynuyorum ayrıca windows 8 10 saniyede kullanıma hazır oluyor (windows 8 gerçekten güzel ve hızlı)

Şu an Türkiye'de oyun için en iyi notebook ya MSI GT serisi ya da Mosnter'ınkiler. Asus G serisi de iyi ama fiyat çok yüksek. Bende GTX680'li MS GT60 var, masaüstüne 5 basar.

@18 Nis 2013 16:02 hiç bir notebook masaüstünden daha iyi olamaz aşırı ısıdan dolayı perfonmas mutlaka düşer. Ayrıca garanti süresi dolmadan bir çok sorunla karşılaşırsın sürekli oyun oynayan biriysen.

@19 Nis 2013 11:47 aynen . ne olursa olsun pcde güzel bi optimasyon yapınca en baba notebook agzı acık bakar misal 2700k/3770k gibi bi işlemcinin yanına alacaksın son nesil z77 msi/asus yanına g.skill'in ripjaws Z 16gbları , 128gb ssd ile destek verip birde 7950 cf yada 660/670 sli oh tadından yenmez sabah akşam oyna dur

@18 Nis 2013 16:02 alien dan haberin yok dimi

@18 Nis 2013 16:02 O kadar para verip gtx680 alırsan kasmaz tabi

hiç bir şeyden çakmayan desktopcular hemen saçmalamışlar... notebookla oyun olmaz palavra oyun notebooklarını yakından incelemeden kullanmadan konuşmayın... 2500TL ve üstü maliyetle oyun notebooku bulursunuz... 5000TL ve üstü ise üst seviye olur...

@grezimonk hocam sen bu kafayala buralara hiç yorum yapma.. 5000 TL ye oyun bilgisayarıymış :))))))))))))))) sabah sabah iyi güldüm.. firmalar sizin gibilerden kar yapıyor bu kadar :)))))))))))))))))))))

@20 Mayıs 2013 10:36 Kardeş Mostere girdiğinde zaten adam gibi oynayacağın pc ler o fiyatta ki masa üstünde durmaksızın kesintisiz oyun oynayacaksan 2500 tl ve üstünü gözden çıkaracaksın. Eğer notebookta hala oyun oynanmaz diyorsanız gidin Youtube oyun kanallarına %90 ı ps4 ve Notebook kullanıyor. özelliklede monster Abra A5 leri

hp İ7 8 Gb ram 1 Gb ekran kartı 500 Hdd 15.4 ekran ve hala pes 13 ve 12 most wanted kasıyo neyin kafasını yaşıyosunuz siz notebookta oyun olmaz ! mario oynarsın anca !!!

@22 Nis 2013 12:28 o kadar kotu donanimda ben bile kasarim

@22 Nis 2013 12:28 bence senin bilgisayarda sorun var beni i5 3230 intel işlemci nvidia 645m 2 gb 6gb ram bellek le çok güzel oyunlar pooynayabiliyorum cyrysis3 most wanted 12 falan vız geliyor call of duty de aynı keza blaptobu bakıma sokman lazım

@22 Nis 2013 12:28 hdd yi yazmış böyle adamlar varmı ya! 1 gb ekran kartı varmış yav 1gb ama ne şu anda sana 1 gb olan 50 tane ekran kartı sayarım işlemci i7 imiş 3610qm mi ne? ohooo

@22 Nis 2013 12:28 bide kasıyo demiş fps denen bişey var mw12 hangi çözünürlükte hangi grafik ayarlarında kaç fps veriyo? kasıyo var kasıyo var

@22 Nis 2013 12:28 hp olunca boyle oluyo msi laptop ge60 alın kafanız rahatlasın super bir performans söz konusu canavar gibi makina

@22 Nis 2013 12:28 ben de HP'nin i5 işlemcili ve 6 gb ramli dizüstü var bu oyunlar uçuyor bende! ama senin muhtemelen bilgisayar kullanma ile ilgili problemlerin var. birincisi muhtemelen prize takılı değil pil ile oynuyorsun, bu da pc'nin tasarruflu ekran kartına geçmiş hali. ikincisi ise stabil çalıştırmıyorsun, en azından nvidia physx kurmanda fayda var sonra gel buraya elindeki bilgisayar ile Most Wanted kasıyor de... Gülerler adama.

@22 Nis 2013 12:28 hoca senin pc'de bir sorun var.. bende i5 Toshiba var.. gölge ve vsync gibi efektleri kapatıyor veya low yapıyorum yağ gibi akıyor oyunlar..

@22 Nis 2013 12:28 laptop ta sadece mario oynanırmış :))))) hala var mı bu kafalar ya :)))))))

@22 Nis 2013 12:28 1GB ekran kartı ama ney i7 ama ney? :) lenovo y500 i7-3630qm 2.4 ghz -3.2 ghz nvidia GT650M 2GB SLI dual ekran kartı 8gb ram +16gb ssd makina kaymak suçu 2300tl ;)

@22 Nis 2013 12:28 Hp alırsan tabi kasar benim arkadaşda almıştı sonra yarı fiyatına sattı oda oyun oynadığı zaman pc kasıyodu bozuluyodu şaşmıştık şimdi yeni pc aldı Dell daha ii performans gösteriyo HPlerde hep sorun çıkıyor ısınma performans düşüklüğü gibi haklısın :(

@22 Nis 2013 12:28 :D :D güzel araştırsaydın iyi olurdu notebookta oyun oynanmaz diye bişey yok i7, 1 gb ekran kartı deyip geçmeyeceksin örneğin i7-4500u ile i74700hq arasında dağlar kadar fark var ekran kartının sınıfına da bak :D

türkiye de bu kadar yüksek fiyatla notebook satılınca haliyle 1000-1500 tl arası olanlar allah ne verdiyse kapış kapış gidiyor :) ama 2 bin tl üstü çok düşündürüyor bizleri.1-2 ay için de notebook almayı planlıyorum ilk sırada msi ve ikinci sıra da toshiba var.

@25 Nis 2013 13:05 ekran katın mesela gtx 660 ile i3 ve i7 gt 630 varsa i3 olan oyundan daha performans alırsın

@25 Nis 2013 13:05 kardeşim eğer oyun için almayı düşünüyosan toshibaya başvurma toshiba oyun laptobu deil

oyun için dizüstü almak her zaman karlı, şu anki dizüstülerin çoğu zaten bir konsol kıvamına getirdi kendini ayrıca konsollarda çıkan bir çok oyun pc içinde çıkıyor. ayrıca konsol kolu yani bir gamepade aldığınızda oyunlar bunu direkt tanıyor ve kendini bir konsola çevirip oyunun bütün kullanım tuşlarını konsol kolu olarak oynatmaya izin veriyor bunda ekran simgeleri de dahil. daha da güzeli, bir hizüstünü HDMI veya bir başka kablo ile TV'ye bağlayıp oynamanın tadını konsoldan daha fazla çıkarabilirsiniz çünkü işiniz bitince dizüstü size ders programı veya iş yapma aracı olarak devam edecek, TV'de işi olan aile bireyleri için de sizin odanızda da kendi başınıza oyunlarınızı oynamanıza yardım edecek muhteşem ekranını unutmayın.

amd 10 a 4600 işlemci 1 gb ekran 8 gb ram 8 çekirdek 750 hdd hp leptop aldım skıntı yok oyunlarda çk rahat oynayabiliyorum.

@09 Eyl 2013 16:04 FİYATTANHABERVERSEKARDEŞİMMÜHİMOLANO

@09 Eyl 2013 16:04 ısınma yokmu o pc dee

@09 Eyl 2013 16:04 gereçektenmi

iyi günler oyun için sizce ASUS N550JV-CN240H NOTEBOOK uygun mudur? yardımcı olursanız sevinirim.

@31 Eki 2013 11:20 bak dostum eğer oyun için ise o kadar parayı ona vereceğine git msi serisinden hangisine paran yeterse onu al derim msi = oyun canavarı :)

notebook ta oyun oynanmaz ki :) sonra görüntü gelmiyor :) ? neden ? cipset .) reballing işlemi yapılyor.1 ay sonra tekrar .)

gençler 2007 yılında almıs oldugum lenovo g560 dizüstü pc yi hala kullanıyorum ve suankı yenı cıkan oyunları catır catır oynuyorum siz neyden bu kadar emin konuşuyosunuz bilgisayarınızı baktıgınız surece size geri bir perfomans vercektir buna emin olun

http://www.teknosa.com/urunler/125032737/toshiba-satellite-c55-a-1u5-notebook beyler bu nası bi baksanız

@24 Nis 2014 10:13 Eğer oyun için düşünüyorsan sakın ama sakın alma, ekran kartının gtx olmasına dikkat et. bu bilgisayar giriş seviye ekran kartı taşıyor. Bence paranı sokağa atma.

@24 Nis 2014 10:13 ekran kartı çöp alma bunu

Toshiba Satellite C55-A Özellikleri Marka TOSHIBA Model Satellite C55-A (Her türlü kullanım amacına uygun, göz alıcı tasarıma sahip dizüstü bilgisayar) İşlemci Türü Core i5-3230M (2.60 GHz/3.20 GHz Turbo) İşletim Sistemi Windows 8.1 64bit Dahili Bellek 4 GB DDR3 (1600MHz) - Max. 16 GB HDD 500 GB SATA Ekran Boyutu 15.6 LED arka aydınlatmalı Toshiba TruBrite® HD TFT Yüksek Parlaklıkta ekran Dahili Sürücü DVD-Super-Multi (+-R DL) Ekran Kartı Intel HD 4000 Grafik kartı Diğer Özellikler DTS® Sound™ ile geliştirilen dahili stereo hoparlörler / HD web kamera / Çok fonksiyonlu Touch Pad bu dizüstü bilgisayarı oyun icin kullana bilirmiyim gta 4 gibi

@15 Temmuz 2014 18:11 gta 5 falan oynayacaksan sitem gereksinimlerinde 6gb ram var !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bence en iyi toshiba satellite 1802tl 8gb ram 2gb ekran kartı i5 işlemci 2.05ghz turbo ghz ile birlikte 3.01 e kadar çıkabiliyo

şuanki piyasa durumuna göre oyun için masaüstüne en az 1500 lira harcamak gerek laptop 2000 bu orantıya bakarsak masaüstü daha uzun vadeli fakat laptop un rahatlığıda masaütünde yok bence yakın gelecekte notebooklar siler atar gibime geliyor masaüstünü laptopta tek sıkıntı ısınma sorunu gibi gözüküyor

merhaba bilgisayarımın ram 8GB, 2.4ghz ,windows8 oyunları hiç zorluk çekmeden kaldırırmı acaba ?

@23 Nisan 2015 20:38 kesinlikle

merhaba ben grafik tasarım öğrencisiyim elimde şimdilik işimi gören dell n5040 var acaba bu bilgisayarın donanımları arttırılırmı ve ayrıca benim işimi görücek 2 3programla çalışmaktayım bunları kaldırabilcek iyi bilgisayar önerirmisiniz lütfeeeeen

Merhaba Ben mühendislik öğrencisiyim,işimi görecek biraz da uzun yıllar kullanabileceğim performans açısından iyi olan bir laptop a ihtiyacım var.Bakiyem 2700 civarı.Önerebileceğiniz ürün var mı?

Hp pavilion gaming 15 ak103Nt oyun bilgisayarı i7 6700HQ işlemci 4gb Nvidia gtx 950m ekran kartı 16 gb ram güzelmi dir yorum atar mısın ız lütfen

@18 Temmuz 2016 18:31 fiyatı ne kadar sölermisib

Merhabalar bn laptop almayı düşünüyorum da özellik bakımından hangisini tercih etmem mantıklı olur hangi marka secmeliyim

Daha uygun özellikler belirtseniz daha iyi olucak.

Beyler 12 GB RAM 1 TB amd10 3.3 ghz ekran kartı 4gb dizüstü gta5 vs kaldırırmı nasıl acil almayı düşünüyorum

3000 tl altı bütçem var ve rahatça oyun oynayabileceğim bir dizüstü bilgisayar alacağım tavsiyeniz ne olur

Merhaba admin bn lenovonun z50-70 modelinden 4 gb ekran kartlı dizüstü laptop aldım bilgisayar ayarlarına baktıgımda ise 2 gb gösteriyor bunun çaresi varmıdır

Sen de yorum yaz