Nvidia GeForce GTX 760 incelemesi Nvidia 700 serisinin son üyesi.

CHIP ONLINE Notu
93
  • Başarılı performans
  • SLI desteği
  • Sessiz çalışması
  • Kepler mimarisini kullanıyor
Özetle

Nvidia'nın orta segmente konumlandırdığı GeForce GTX 760, sahip olduğu özelliklerle oyuncuların beğenecekleri bir kart. GeForce GTX 660 ile GeForce GTX 770 arasında bulunuyor ve performansıyla beklentileri karşılıyor.

Nvidia 700 serisi dahilinde sunulan yeni kart orta segment kullanıcılara yüksek performans vadediyor

Ekran kartı piyasası son dönemde Nvidia'nın birbiri ardına tanıttığı kartlarıyla birlikte oldukça hareketlendi. Oyunseverlerin bu durumdan şikayetçi olduğunu hiç sanmıyoruz. Zira seçenekler artıyor, daha iyi bir oyun deneyimi yaşatabilecek alternatifler çoğalıyor. Geçtiğimiz günlerde yakından inceleme fırsatı da bulduğumuz Nvidia'nın üst seviye modellerinden GeForce GTX 780'nin ardından bu kez de GeForce GTX 760 bizlerle birlikte.

Nvidia'nın orta seviye modelleri arasında kendine yer bulan GeForce GTX 760, tasarım olarak daha önce inceme fırsatı bulduğumuz GeForce GTX 650 Ti Boost'la adeta birebir benzerlik gösteriyor. Tek fanlı bir tasarımı bulunan GeForce GTX 760, Nvidia'nın son incelediğimiz GeForce GTX 780'inin ardından görsel olarak çok zayıf kalıyor. Anakart üzerinde iki yuvalık yer kaplayacak büyüklükte olan kart, SLI desteği de sunuyor. Böylece çoklu GPU kullanımına uygun. Arka bağlantıları üzerinde iki adet DVI, HDMI ve DisplayPort arabirimleri olduğunu gördüğümüzü söyleyebiliriz.

Nvidia'nın 700 serisi içinde yer verdiği GeForce GTX 760, GeForce GTX 770 ile GeForce GTX 660 arasında kendine yer buluyor. 600 serisinden kalma Kepler mimarisini kullanan GeForce GTX 760, yaptığımız testler neticesinde de GeForce GTX 660 Ti'dan çok fark yaratmıyor. Ancak incelediğimiz GeForce GTX 760'ın referans modeli olduğunu da unutmamak gerekli. Asus, MSI, Gigabyte, EVGA, Zotac ve daha pek çok dünyanın önde gelen üreticileri tarafından temel alınacak olan GeForce GTX 760, eminiz gelişmiş soğutma sistemi ve yapılacak teknik güncellemelerle daha iyi bir duruma gelecektir. 980 MHz'lik saat hızıyla çalışan GeForce GTX 760, Nvidia GPU Boost 2.0 devreye girdiğinde ise bu hızını 1033 MHz'e yükseltebiliyor. İncelediğimiz modeliyle 2 GB bellek kapasitesine sahip bir ekran kartı olan Nvidia GeForce GTX 760, 256-bit GDDR5 bellek arayüzüne sahip. Bellek hızıyla ise 6.0 Gbps'lik bir değere sahip olan GeForce GTX 760, PCI Express 3.0 desteği sunuyor. Nvidia PhysX fizik motoru ile Nvidia Txaa kenar yumuşatma teknolojisini de destekleyen kart, böylece oldukça başarılı bir performans sunuyor. 3D Mark Fire Strike uygulamasında Radeon HD 7870'in üzerinde seyreden ve GeForce GTX 660 Ti'ı da az farkla geride bırakan kart, Radeon HD 7950'nin de az farkla altında kalıyor. Oyunlara geçtiğimizde Alien vs. Predator'de yüksek konfigürasyonda ve 1920x1200 pikselde 50'yi gören kart, yine 660 Ti ile Radeon HD 7950 arasına yerleşiyor. Çözünürlüğü arttırıp 2560x1600'de testi yenilediğimizde 30'a gerilese de konum olarak yer değiştirmiyor. Metro Last Light, BioShock Infinite, Sleeping Dogs ve Hitman: Absolution testlerinde de performans olarak gayet tatmin edici olduğunu söyleyebileceğimiz GeForce GTX 760, Cyrsis 3'te ise Radeon HD 7950'yi az farkla da olsa geride bırakmayı başarıyor.

Nvidia GeForce GTX 760 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Nvidia GeForce GTX 760
Ürün Türü Ekran Kartı
CHIP Online Notu 93
Üretici nVidia
Teknik Detaylar
Base Clock 980 MHz
Boost Clock 1033 MHz
Arabirim PCI Express 3.0
Bellek 2 GB / 256b GDDR5
Bellek Hızı 6.0 Gbps

Alternatifleri

Üst seviye bir kart arayışı içindeyseniz GeForce GTX 780'i inceleyebilirsiniz. Ayrıca, bir süre bekleyerek  Asus, MSI, Gigabyte ve diğer üreticilerin GeForce GTX 760 modellerini tercih edebilirsiniz. Yenilenmiş tasarımıyla GeForce GTX 760'ın daha yüksek performans vereceğinden eminiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

crysis 3 ü daha dün akşam bitirdim.saçma sapan ve sıkıcı bir oyun olmuş.maksat oyun yapalımda para kazanalım için aceleyle çıkmış bir oyun.ve kısa olmuş.tomb raider ise mükemmel olmuş.yeni oyun alacaklar tomb raider i tercih etmesini öneririm.

hadi be daha yeni indirmiştim tomb raider i henüz bitti oynarım madem :D:D

abi bu karta hangi anakart olur pci-e 3.0 ın bi esprisi varmı

mükemmel....

Aah ah nereden nereye 13 yaşımda biraderin aldığı commadore 64'le başlayıp sonra pc'e geçiş pc 386 vardı.Tabi 486'ya para yetmemişti ama olsun.Normal vga ekranınımız yeterli bir ekran kartımız vardı.Binlerce oyun oynadık.Pc'yi arkadaşa sattım askerlikle beraber 10 sene ara verdim.Yıllar sonra yine birader pc aldı sonra yetersiz geldi ve yeniden upgrade ettim.Ekran kartımda gtx760'tı artık oda yetersiz geliyor işlemcimde .Tabi pc'lerde en önemlisi her zaman gelişim ve ısınma sorunu.

Sen de yorum yaz