Paugge 8 PIN Lightning incelemesi iPhone, iPad veya iPod sahiplerinin dikkatine

CHIP ONLINE Notu
71
  • Ses Kalitesi (%40)77
  • Ergonomi (%20)91
  • Kullanım (%20)70
  • Fiyat / Performans (%20)40
  • Konforlu yapı
  • Çok etkileyici değil, ancak tatmin edici ses performansı
  • Fazlasıyla şık tasarım
  • Ses teknolojileri
  • Mikrofon yok
Özetle

Paugge 8 PIN Lightning, dediğimiz gibi özel bir ürün. Onu özel yapan nokta ise ülkemizdeki ilk Lightning'li kulaklık seti olmasının yanında getirdiği DAC ve DCP ses teknolojileri. Sunduğu performansıyla etkilendiğimizi söyleyemesek de tatmin edici performans aldığımızı sizlerle paylaşabiliriz.

Son olarak kulaklık noktasında Lightning'in yeni bir teknoloji olmasından dolayı, kulaklığı fiyat olarak da değerlendirmek gerekiyor. Paugge 8 PIN Lightning'in fiyatı bize verilen ilk bilgiye göre 230 TL civarında olarak belirtilmişti. Açıkçası bu fiyatıyla kulağa bir hayli yüksek geldiği malum, fakat Philips ve Audeze gibi farklı Lightning kulaklık üreten markaların sunduğu modellerin de 290 $ ile 800 $ yurt dışı fiyatlarında olduğunu söyleyelim. Ancak sonradan firma tarafından gelen bilgiye göre fiyatta bir indirime daha gidilmiş ve Paugge 8 PIN Lightning'in fiyatı 199 TL'ye çekilmiş. Bu anlamda elimizdeki modelin rakiplere onlara bir hayli ucuz kaldığı ortada. Bunu da belirtmekte fayda var.

Kulaklıkla ilgili daha fazla bilgiye paugge.com.tr üzerinden erişebileceğinizi de söyleyelim.

Kimler Almalı

iPhone, iPad ve iPod sahibi olan ve müzik konusunda özel ürün arayışında olan kullanıcılar Paugge 8 PIN Lightning'i yakından inceleyebilirler.

Apple'a müzikal anlamda destek sunan Paugge'un 8 PIN Lightning kulaklığı elimizde.

Apple'ın iPhone 7 sızıntıları sürerken bu sızıntılar arasında yeni amiralde kulaklık girişi olmayacağı da yer alıyor. Peki, ya müzik nasıl dinlenecek? Bittabi Lightning yoluyla... Şu anda da halihazırda iPhone'larla kullanılmak üzere Lightning kulaklıklar mevcut. Yeni modelle birlikte ise yalnızca bu tür kulaklıklarla müzik dinlemek mümkün olacak. Bunu belirttikten sonra dolayısı ile bugünkü inceleme konumuzun bir Lightning kulaklık olduğu aşikar. Bugün, Paugge tarafından bize gönderilen 8 PIN Lightning kulaklığa yakından bakacağız.

Şu an ilk ve tek

Paugge 8 PIN Lightning, Apple'ın iPhone 7'de kulaklık girişini kaldırıp sadece Lightning'le sınırlayacağı düşünülerek geliştirilmiş bir kulaklık seti değil. Daha ötesinde kullanıcılara Lightning yoluyla farklı bir müzik dinletisi sunmak üzere hazırlanmış bir ürün. Buradaki "farklı"dan kastımız, kulaklığın sunduğu 24bit ses desteği, dahili dijital ses dönüştürücüsü (DAC) ve dijital sinyal işlemcisi (DCP) ile birlikte gelmesi neticesinde daha zengin bir ses portföyü sunma iddiası.

Paugge 8 PIN Lightning'i bir diğer özel yapan nokta ise, şu an Türkiye'de satışta olan ilk ve tek Lightning kulaklık seti olması. Bu arada bu kulaklığın Apple tarafından lisanslı olduğunun da altını çizelim. Bu arada Paugge'un yine Apple kullanıcıları için Apple lisanslı kabloları da mevcut durumda, bunu da belirtelim.

Şık tasarım

Müzikal performansından az sonra bahsedeceğimiz kulaklığı önce tasarım olarak ele alacak olursak, fazlasıyla şık bir tasarıma sahip olduğunu ilk başta söyleyebiliriz. Metalik yapıda olan kulak üniteleri, kırmızı ve siyah rengin uyumuyla da çok şık görünüyor.

1.2 metrelik kablosu üzerinde bir kontrol kumandası bulunduran kulaklık, buradaki tuşlarla ses seviyesini ayarlayabilmenizi ve müziği durdurup sürdürmenize olanak tanıyor. Kulaklık setlerinden aşina olduğumuz gibi burada bir mikrofon ise bulunmuyor. Yani bu kulaklık setini satın almayı düşünüyorsanız, yalnızca müzik dinlemek için özel bir ürün olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yani telefon görüşmelerinizi telefon üzerinden yapacaksınız.

Paugge 8 PIN Lightning, kulak yastıklarıyla da gayet rahat ve konforlu bir müzik dinletisi sunuyor. Uzun süre rahatsız olmadan müzik dinlemeniz mümkün. Öte yandan farklı kulak yapıları için kutu içeriğinde farklı boylarda silikon yastıklar da bulunuyor.

Performans

Paugge 8 PIN Lightning özel bir ürün. Onu özel yapan kuşkusuz 24bit ses desteği sunması ve içeriğinde bulundurduğu DAC ve DCP teknolojileri. Bir hafta sonu boyunca hem iPhone 6s hem iPad mini 2 ile aralıklı olarak kullandığımız Paugge 8 PIN Lightning, ilk intibada açıkçası bize çok büyük farklar sunmadı. Fakat onu kullandıkça fikrimizin yavaş yavaş değişmeye başladığını da belirtelim.

Peki, performans konusunda son tahlildeki düşüncemiz ne? Öncelikle kulaklığın kötü bir ses performansı vermediğinin altını çizelim. Ses çıkış gücünü yüksek bulduğumuz kulaklıkta orta seslerde memnun edici bir performans aldık. Tiz seslerde ise üzerine düşen işi iyi bir şekilde yerine getiren kulaklık, pes seslerde ise bize pek beklediğimizi veremedi. Mini bir kıyaslama yapacak olursak, Apple'ın iPhone'larıyla beraber kutu içeriğinde sunduğu kulaklıkların özellikle ses temizliği açısından daha önde durduğunu söyleyebiliriz.

Paugge 8 PIN Lightning Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Paugge 8 PIN Lightning
Ürün Türü Kulaklık
CHIP Online Notu 71
Üretici Paugge
Teknik Detaylar
Sürücü 9 mm
Frekans Tepkisi 20 – 20.000 Hz
Empedans 16ohm
Duyarlılık 108 (+-3dB)
Bağlantı 8pin Lightning
Kablo Uzunluğu 1.2 m.

Alternatifleri

Paugge 8 PIN Lightning'e alternatif olarak Philips'in kulak üstü kulaklık modeli Fidelio M2L modeli de incelenebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

O KADAR DÜĞME VAR ÜZERİNDE 1 MİKROFON KOYAMAMIŞLAR

iphone'nun mikrofonu devreye giriyordur büyük olasılıkla benim gt-s5360 da ve dark evopad 3g m7220 öyle mikrofonsuz kulaklıkta kendi mikrofonu çalışıyor test edin ses kaydedin o zaman belli olur.

Sen de yorum yaz

Turhost