Sony MDR-1A incelemesi Sony MDR-1A'ya kulak verdik.

Yüksek malzeme kalitesi ve yüksek ses kalitesi sunan Sony MDR-1A'ya kulak verdik.

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
91
  • Ses Kalitesi (%40)93
  • Ergonomi (%20)94
  • Kullanım (%20)93
  • Fiyat / Performans (%20)80
  • Yüksek konfor
  • Yüksek ses kalitesi
  • Malzeme kalitesi
  • Yüksek fiyat

Gerçek müzikseverler için üretilmiş bir kulaklık seti olan Sony MDR-1A, saf ses verdiği iddiasını taşıyan bir model. "Gerçek müzikseverler" dememizin sebebi ise hemen belirtelim, bu kulaklığın biraz pahalı bir fiyat etiketine sahip olması. Ancak saf ses konusunda gerçekten başarılı olduğunu da söylememiz gerekli. Bu nedenle gerçekten müzikseverlerin beklentisini karşılayacağını düşündüğümüz Sony MDR-1A'ya şimdi daha yakından bakalım...

Öncelikle söze tasarımdan başlayalım, zira Sony'nin bu kulaklığı tasarımıyla da bir hayli dikkat çekiyor. Üzerinde 40 mm'lik sürücüleri bulunduran kulaklık, oldukça lüks görünüyor ve bunu size hissettirmeyi başarıyor. Siyah deri malzeme oldukça çekici, öte yandan oldukça yumuşak. Kulaklığa yakından baktığınızda dikiş izleri ile ince işçilik detaylarını görmeniz mümkün.

Basıncı azaltan kulaklık başlıkları üzerinde metalik malzeme kullanılmış. Öte yandan kafa bandında da metal izleri görmek mümkün. Sony, bu kulaklıkla kaliteyi gerçekten yansıtmak istemiş; kulaklığın yüksek fiyatı da bunun bedeli.

Sony MDR-1A'nın kulaklık başlıkları katlanır yapıda. Böylece çantanıza kolaylıkla sığabilen kulaklık, ayrıca kutu içeriğinde bir taşıma çantası da getiriyor. Yine kutu içeriğinde ek bir kablo daha bulmak mümkün. Halihazırda değiştirilebilir 1.2 metre uzunluğunda bir kabloyla gelen Sony MDR-1A, altın kaplamalı jakıyla da dikkat çekiyor.

Ses performansı

Şimde gelelim Sony MDR-1A'nın teknik detaylarına ve ses performansına. Sony MDR-1A, 3 Hz ila 100 bin Hz arasında geniş frekans aralığını destekliyor. Yine 105 dB ile yüksek hassasiyette olan kulaklık, kaliteli ses bekleyenlerin bu beklentisini karşılıyor. Kulaklığın içindeki malzemeler, ses ne kadar yükselirse yükselsin, dengeli bir sonuç üretiyor. Bunun sebeplerinden biri, kulaklıkta kullanılan alüminyum kaplamalı sıvı kristal poliper diyafram. Böylece bas ve tizlerde kulaklık iyi iş çıkartıyor.

Sony MDR-1A'yı uzun süre kullanma fırsatımız oldu. Ofis içinde ve dış kullanımlarda deneyimledik. Uzun kullanımlar sonucu, rahat kulak yastıklarından ötürü herhangi bir rahatsızlık hissetmedik. Diğer yandan ergonomik 3D kulaklık yastıklarının saran yapısı sayesinde ses yalıtımını da bir hayli başarılı bulduk.

Kulaklıkla ilgili şunu da söylemek gerek: Kulaklık kablosu içinde dört gümüş bakır kablo bulunuyor. Bunlardan ikisi siyah renkli, diğerleri ise mavi ve sarı renkli. Sony, net ve hassas seslere bu mavi ve sarı renkli olan her iki kanal için bağımsız topraklama kablolarıyla ulaşılabildiğini söylüyor. Biz ses performansıyla bir hayli memnun kaldık.

Sony MDR-1A, yalnızca müzik dinleyeceğiniz değil, aynı zamanda cep telefonunuzdan müzik dinlerken gelen çağrıları da cevaplayabileceğiniz bir kulaklık seti. Kablo üstü kumanda ile çağrılarınızı cevaplayabilirsiniz.

Özetle

Sony MDR-1A, gerçekten başarılı bir kulaklık. Hem tasarım hem ses performansıyla dikkat çeken kulaklık, öte yandan buna fiyatını da dahil ediyor. Açıkçası Sony MDR-1A, ucuz bir kulaklık değil. Ancak yakından inceleyenlerin fazlasıyla memnun kalacağını da söylememiz gerekiyor.

Sony MDR-1A'nın fiyatı 700 TL civarında.

Kimler Almalı

Tasarımıyla kaliteli, ses performansıyla ise başarılı bir kulaklık seti arayanlar Sony MDR-1A'yı satın almak isteyebilirler.

Sony MDR-1A Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Sony MDR-1A
Ürün Türü Kulaklık
CHIP Online Notu 91
Üretici Sony
Firma Sony Eurasia     (216) 633 98 00
Teknik Detaylar
Yapı Kablolu
Sürücü 40 mm
Frekans Tepkisi 3 Hz – 100 kHz
Duyarlılık 105 dB
Kablo Uzunluğu 1.2 metre
Bağlantı Altın kaplamalı jak
Ağırlık 225 gr.

Alternatifleri

Sony MDR-1A'ya alternatif olarak yine iyi kalitede ancak fiyat olarak biraz daha uygun bir model olan Sennheiser HD 429'u önerebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Hiçbir zaman Sony kulaklıklarına alışamadım. Seinheisser ses kalitesinde urbanears da tasarım olarak daha iyi bence.

Sony ses sistemleri ve kulaklıklarda gerçekten çok başarılı bir firma. Bence fiyatını hak ediyor.

Sony seste iyidir özellikle dolby desteği varsa bilgisayarınızda o kadar iyidirki baslarda kulağınızı bile titretir :) çünkü iyi kulaklık iyide ses kartı ister.

Hd 429 bunun ses kalitesine yaklaşamaz güzel bir test olmamış fiyatı uygun en azından moda diye beats a 1200 tl vereceğinize bunu alın

Nasıl 700 tl ye yüksek dersiniz ? Moda için beats a 800 tl 1200 tl veren varken bunun yüzüne bakmayanlar var bence fiyat iyi hd429 iyi bir kulaklık değil (bunun yanında iyi değil fp olarak iyi)

ben denedim ve muhteşem bir ses !!!

ya elin kolun bir rahat dursun olayı anlatırken.ne kadar görgüsüzce..

Bu kulaklığın sesine iyi diyebilmek için yüklü miktarda karşılık almak gerek. İnternetten sipariş ettim ve i5 kulaklığının sahnesinden bile düz, bass desen inmiyor ne desek boş bu kulaklığa. Konfor 10/10 Ses 10/3 malesef değeri ''bence'' 250 tl

adı üstünde saf ses veriyor oynama yok fakat beats audio da baslar yapay düzende işliyor bununla birlikte bu kulaklığın iki katı fiyat etiketi koyuyor ayrıca bu kulaklığı xperia ailesinden bir telefonla kullanın sonra yorum yapın bmw ye doğan jantı takılmaz.

Ben mdr 1a kullandım. Gayet güzel bir kulaklık. Çok fazla kulaklık denemelerim oldu emin olun hd429 dan bikaç gömlek daha yukarıda. Sahne genişliği mükemmel. Malzeme kalitesinden belli zaten. Fiyatı da kalitesine göre oldukça uygun. Bu fiyata daha kaliteli bulmak zor. Zaten adam kalkıp da gradonun profesyonel modellerindeki gibi bir ses arıyorsa gitsin grado alsın.

Bir kulaklığım vardı Sony MDR-CD 770 amfili cihazlarda da, normal ufak md yada walkman yada radyolardanda mükemmel ses veriyordu . MDR-1A deneyemedim acaba normal android ile kullanımda verim alınabilir mi yoksa illaki cep amfisi vs almakmı lazım? bazı yakın sayılabilecek modelleri deneme şansım oldu ama malesef amfili cihazlar için tasarlandığı çok belli. birde bunun bluetooth lu modeli var acaba o da kablolu kullanımda aynı verimi verirmi eğer amfi istiyorsa bluetooth da amfi dahili midir ?

Çok fazla kulaklık aldım. Bu ürün mükemmel ldac teknolojisine diyecek yok. Kablo takmadan normal kabloludan daha iyi ses alıyorsunuz (Kendi kablosu ile tam 3 hz-100000 khz alıyorsunuz). Tabiki buna uygun müzikte bulmanız lazım. Kalitesi düşük mp3 ler ile test edilmez arkadaşlar. Şarjı uzun, malzeme kalitesi süper ömürlük ürün.

Sen de yorum yaz