Güvenli Mod'da genel çözünürlükte çalışmak

Bilgisayarınızda bir sorun varsa, sisteminizi Güvenli Mod'da çalıştırıp problemi bulmanız gerekir. Eğer masaüstünüz fazlasıyla dağınıksa bütün simgeler birbirine girecektir. Bu sorunun üstesinden gelmek için grafik sürücünüzün otomatik başlamasını sağlamanız gerekir.

Güvenli Mod'da genel çözünürlükte çalışmak
CHIP Online

Eğer probleminiz grafik siteminden kaynaklanmıyorsa, sinirlerinizi en az seviyeye indirmek sizin elinizde. Windows Kayıt Defterindeki (Registery Editor) bir değişiklik sayesinde Güvenli Mod'da seçenek sunuyor. Nasıl oluyorsa eskiden grafik sürücüleri yüklenmeden başlayan sisteminiz artık grafik sürücüleri yüklenmiş olarak
başlıyor. "Başlat | Çalıştır" yolunu izleyerek "regedit" yazıp "Tamam"a tıklayın. Açılan pencereden "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Safe-Boot\Option" yolunu izleyin. Bir alt giriş olan "Option" değerini bulun, eğer yoksa "Düzenle" menüsünden "Yeni | Anahtar" yolunu izleyerek değeri oluşturun. Bu anahtarda "Düzenle | Yeni | DWORDvalue" yolunu izleyerek değerin adına "OptionValue" yazın. Yaratmış olduğunuz değere çift tıklayarak; "1" (safe mode without network) veya "2" olarak (safe mode with network)
atayın. Ardından bilgisayarınızı normal olarak başlattıktan sonra değeri "0" olarak atamalısınız.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play