Kısayol ile belgelere kolayca stil vermek

Metinleri biçimlendirmede stiller önemli bir rol oynuyor. Ne var ki metinlere stil vermek istediğinizde elinizden klavye-fare düşmüyor.

Kısayol ile belgelere kolayca stil vermek
CHIP Online

Word, her stile bir tuş kombinasyonu atamanıza izin veren bir özellik sunuyor. Bu özelliği sık kullandığınız stiller ile kullanarak, zamandan ve zahmetten kurtulabilirsiniz. Ayarları yapılandırmak için ilk olarak Biçim / Stiller ve Biçimlendirme ayarlarına girin. Word 2007'de stilleri Giriş sekmesi altında bulabilirsiniz.

Listede istediğiniz stili arayın, üstüne sağ tıklayın ve içerik menüsünden Değiştir komutunu verin. Açılan bir sonraki pencereden Biçim'e ve ardından da Kısayol tuşu seçeneğine tıklayın. Şimdi imlecin girdi alanında olduğunu göreceksiniz.

İstediğiniz tuş kombinasyonuna basarak stile bir kısayol tuşu atayabilirsiniz. Eğer hali hazırda bu tuşlara bir atama varsa Word siz uyaracaktır. Eğer herhangi bir çakışma varsa, [Backspace] ile verdiğiniz kombinasyonu silebilir ve yeni bir kombinasyon hazırlayabilirsiniz. Her şey tamam olduğunda ise "Ata" komutu ile istediğiniz kombinasyonu atayabilirsiniz.

Bu işlemi diğer sık kullandığınız stiller için de tekrar ederek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca [Ctrl]+[Alt] tuşlarını kullanarak boş kombinasyonları tespit edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir