Program tarafından engellenen verileri silmek

Bazen bir dosyayı veya klasörü silmeye çalıştığınızda Windows karşınıza dosyanın kullanımda olduğuna ve silinemeyeceğine dair bir hata mesajı çıkarıyor. Üstelik sistemde dosyayı kullanabilecek hiçbir uygulama çalışmıyor.

Program tarafından engellenen verileri silmek
CHIP Online

Process Explorer adlı araç, engellenmiş uygulamayı bulmanıza ve bu işlemi sonlandırmanıza yardımcı oluyor. Microsoft'un ücretsiz olarak sunduğu bu aracı buraya tıklayarak edinebilirsiniz. İndirdiğiniz ZIP dosyasını uygun bir konuma getirin ve herhangi bir yüklemeye gerek kalmadan procexp.exe adlı dosyayı çalıştırın.

Sizi rahatsız eden uygulamayı bulmak için Find/Find Handle or DLL komutunu kullanın ve arama penceresine geçin. Şimdi silinemeyen dosyanın adını girin ve Searche tıklayın. Alt kolonda sadece o dosyaya ait işlemleri göreceksiniz. Şimdi çalışan aracı işaretleyin ve arama penceresini kapatın. İşlem ana pencerede de işaretlenmiş olacak. Bu uygulamanın üzerine sağ tıklayın ve Kill process komutunu verin. Artık dosyayı kilitleyen uygulama sonlandırıldığına göre dosyayı rahatça silebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir