Sistem bölümlerini yedekleyerek alan kazanma

Verilerin güvenliği hayli önemli. Bu bağlamda Windows'unuzun sıklıkla bir kopyasını alıyorsunuz. Fakat her ne kadar sistemde az program olsa da yedeğin boyutu çok büyük oluyor.

Sistem bölümlerini yedekleyerek alan kazanma
CHIP Online

Bu büyük boyutlu yedeklerin sorumlusu yedekleme işlemine dahil olan taşıma dosyası "pagefile.sys". Bir başka yedekleme için başka bir bölüme geçtiğinizde yedeğin boyutu 1 GB azalacaktır. İlk olarak verileriniz hangi sürücüye yedeklemek istediğiniz belirleyin. Taşıma dosyaları için 5 ila 10 GB arası bir alan oluşturabilirsiniz. Burada performanstan kazanabilirsiniz. Zira taşıma dosyaları fazla parçalanmadığı için Windows'un bunları tek bir sürücüde bir arada bulması daha kolay olacaktır.

Bu işlemi gerçekleştirmek için »Bilgisayarım«a sağ tıklayın ve »Özellikler« komutunu verin. Bir sonraki pencerede sol kısımdaki "Gelişmiş Sistem Ayarları" seçeneğine tıklayın. Şimdi "Sistem Özellikleri" penceresi açılacaktır. Buradan da "Gelişmiş" sekmesine geçin ve "Performans" bölümündeki "Ayarlar" butonuna tıklayın. Buradan da "Gelişmiş" sekmesine geçtikten sonra alt kısımda "Sanal Bellek" bölümünü göreceksiniz. Şimdi burada "Değiştir" komutunu verin ve açılan pencerede bulunan "Taşıma dosyası boyutunu her sürücü için otomatik olarak yönet" seçeneğindeki işareti kaldırın. Sistemin kurulu olduğu sürücüyü seçtikten sonra alt kısımdan sistem yönetimli ayarı seçin ve »Ayarla« komutunu verin. Diğer bütün sürücüler için ise bu dosyayı devre dışı bırakın.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir