Dizüstü bilgisayarınız ne kadar güvenli?

Dizüstü bilgisayarınız ne kadar güvenli?

İş hayatının yükünü artık büyük oranda dizüstü PC’ler kaldırıyor ve ister ev-ofis çalışın, ister ofis düzeninize devam edin, değerli verilerinizi barındıran dizüstü PC’lerin güvenliği büyük önem taşıyor. Peki, güvenliğinizi sağlamak için doğru önlemleri alıyor musunuz?

 

Dijital dünya, yoğun iş süreçlerini küçük, hafif, pratik ancak çok güçlü cihazlar olan dizüstü PC’lerimize taşıdı.

Artık dizüstü PC’mizin bulunduğu her yeri ofis olarak kullanabiliyoruz. Ancak dizüstü PC kullanıcıları çoğu zaman, yeterli güvenlik önlemlerini alamadığı için çok değerli iş verilerini hacker’ların saldırıları karşısında riske atabiliyor.

Bu saldırıların sizin başınıza gelmeyeceğinizi düşünmekse, mağduriyete giden yoldaki ilk adımı oluşturuyor. Çünkü rakamlar bize tam tersini söylüyor.

Her gün 350 bin yeni virüs ve zararlı yazılım

Dünya çapında her gün 350 binden fazla yeni zararlı yazılım ortaya çıkıyor. Güvenlik önlemleri yeterince alınmamış cihazlara saldırmak için sayısız yeni yöntemin denendiği bir dünyada, güvenlik standartlarına dikkat edilmeden çalıştırılan dizüstü PC'ler bu yeni zararlılardan birinin kurbanı olmayı kolaylaştırabiliyor.

Ayrıca, veri güvenliğini sağlamak konusunda yasal sorumluluk altında olan kurumlar ve çalışanları, dizüstü PC’lerin sağladığı konforlu mobilitenin keyfini sürerken aynı zamanda veri güvenliği konusunda kapsamlı önlemler almak zorundalar. Bu nedenle riskleri iyi analiz etmek ve tüm bu risklere karşı doğru önlemleri almak büyük önem taşıyor.

Peki bu riskler ve karşı önlemleri nedir?


1. PC güvenliğiniz “fabrika çıkışı” önlemlerle korunuyor mu?

PC üzerinde güvenlik çözümleri çok çeşitli seçeneklerle sağlanabiliyor ancak siber saldırganlar bu çözümleri aşmak için sürekli yeni yöntemler geliştiriyor. Üreticisi tarafından “fabrika çıkışı” sert önlemlerle koruma altına alınmamış PC’ler eninde sonunda siber saldırganların işini kolaylaştırabilen bir açık verebiliyor.

Önlem: 

HP ProBook 650 G8, tüm sistemi izole eden donanımsal bir güvenlik çözümü olan HP Endpoint Security Controller ile korunuyor. Bu güvenlik mimarisi, her şart ve koşul altında PC’yi koruma kalkanı altına alıyor ve şifrelenmiş şekilde korunan özel güvenlik çipinin haberi olmadan bilgisayarda hiçbir zararlı yazılım arka planda çalışamıyor.

 2. PC’niz bir tehdidi gördüğünde tanıyor mu?

Klasik bir anti-virüs çözümü kendinizi güvende hissettirebilir ama bu sistemler geliştiricinin yüklediği virüs tanımları olmadan, karşısına çıkan tehditleri anlamakta çok başarılı değiller. Her gün 350 bin yeni zararlı yazılımı piyasaya süren siber saldırganlar, bu klasik antivirüs sistemlerini aşabilmek için artık yaratıcı çözümler geliştiriyor ve yapay zekalı zararlı yazılımlarla kurban arıyor.

Önlem:

Yapay zekalı tehditleri yine ancak yapay zekalı gardiyanlarla engelleyebilirsiniz. HP ProBook 650 serisi, HP’nin yapay zekalı güvenlik çözümü HP Sure Sense ile korunuyor. Bu yapay zeka, daha önce hiçbir yerde görülmemiş yeni zararlıları bile şüpheli hareketlerinden teşhis ederek elimine ediyor. Eğer bir şekilde bilgisayara sızmayı başarmış zararlı bir yazılımla karşılaşırsa yine HP’ye özel bir güvenlik çözümü olan HP Sure Click, zararlı yazılımı mikro bir sanal makine içinde hapsederek kaçıp yayılmasını engelliyor ve ardından da yok ediyor.

3. PC’niz kendini tedavi edebilir mi?

Yeni nesil hacker'lar çok yıkıcı saldırılarda bulunabilir ve hatta cihazınıza BIOS seviyesinde zarar vererek antivirüs yazılımlarının kurtaramayacağı seviyede hasar oluşturabilirler. En basit seviyede bir siber saldırının neden olduğu zararları bile temizleyip PC’nizi yeniden sağlıklı şekilde işler hale getirmek saatler süren bir uzman müdahalesini gerektirirken, daha tehlikeli saldırılar nedeniyle çok ağır kayıplar yaşayabilirsiniz. Bilgisayarınız bu tehditler karşısında kendini yeniden sağlıklı bir şekilde çalıştırabilecek yeteneğe sahip mi?

Önlem:

Doğru bir güvenlik stratejisi, saldırganların güvenlik önlemlerini geçme ihtimalini de göz ardı etmez. Böyle bir durumda, HP ProBook 650 serisi PC’ler, HP Sure Start ve HP Sure Recover çözümleri sayesinde, sanki hiçbir şey olmamış gibi, PC’nizi saldırıdan önceki güvenli noktasına geri döndürüyor, hasar alan BIOS’u tamir ediyor, hatta çalışmaz duruma gelen işletim sistemini, internet bile gerektirmeden tekrar yüklüyor.

4. Bilgisayarınızın kimlik doğrulama sistemi güvenli mi?

Tüm PC’lerde klasik şifreleme önlemleri bulunuyor ama şifreleri ele geçirmek hacker’ların uzmanlık alanı ve bazen de çok kolay bir iş. Peki sizin PC’niz açılmadan önce ya da bazı kritik işlemleri yerine getirirken güvenli bir şekilde kimliğinizi doğruluyor mu?

Önlem:

HP ProBook 650 serisi PC’ler, aynı anda 3 farklı güvenlik kontrolüyle, PC’nin karşısında sizin oturduğunuzdan emin olarak çalışıyor. Parmak izi sensörü ve yüz taraması yapabilen HP ProBook 650 serisi PC’ler ile verileriniz güvende kalır.

5. PC’nizin güvenliğini her yerden sağlayabilir misiniz?

Bilgisayarınıza uzaktan erişebilmek ve güvenlik güncellemelerini yapabilmek, gerekli müdahalelerde bulunabilmek... Bunu siz yapamasanız bile şirketinizin IT ekiplerinin PC’nize uzaktan kolayca ve güvenli şekilde erişebilmesi, güvenlik tedbirlerinizin uzmanların elinde kolayca güncellenebilmesi önemli bir etken.

Önlem:

HP Sure Admin yazılımı sayesinde, HP ProBook 650 serisi PC’lerde uzaktan BIOS ayarlarını yapabilir ve gerekli güvenlik kontrollerini uzaktan sağlayabilirsiniz.


6. Bilgisayarlarınız meraklı gözlere karşı koruma sağlıyor mu?

Hacker'lar sadece zararlı yazılımlar kullanmazlar. Siz veya şirketinizin çalışanları bir kafede otururken, değerli verilerin bulunduğu PC ekranları çevredeki kameraların veya meraklı gözlerin hedefine girebilir. Kullandığınız PC’ler şirketinizin ekranda yer alan verilerini, şifrelerini, adreslerini, müşteri bilgilerini yabancı gözlerden saklayabilecek donanıma ve teknolojiye sahip mi?

Önlem:

HP ProBook 650 PC’ler, görsel olarak saldırı yapmak isteyecek siber saldırganlara karşı üç önemli koruma sistemiyle beraber geliyor. HP Privacy Camera, fiziksel olarak açılıp kapanan kapağı sayesinde, saldırganların kameradan görüntünüzü almasını engeller. HP Sure View, cihazınızın çevresindeki insanların ekranınızı okumasını engelleyerek verilerinizi güvende tutar. HP Presence Aware ise kullanıcının kimliğini doğrulayarak, dokunmadan ekranın açılmasını sağlar.


İşiniz için güvenli PC: HP ProBook 650 G8

HP ProBook 650 G8 yeni modern tasarımıyla kurumlar için şık ve stil sahibi bir iş bilgisayarı sağlarken mobil yaşamada her an ve mekanda gerekli olabilen iş gücü için ihtiyaç duyulan performansı, dayanıklılığı, güvenliği ve yönetilebilirliği de sunuyor.

Hem donanım özellikleri, hem de gelişmiş güvenlik yazılımları sayesinde çok etkili bir güvenlik kalkanıyla birlikte üretilmiş ve Intel® Core™ i7 işlemci ile güçlendirilmiş HP ProBook 650 G8 dizüstü bilgisayarları daha güvenli bir iş düzeni kurmanıza destek oluyor, işinizi yaparken yaşayacağınız ağır güvenlik risklerine karşı çok katmanlı bir koruma duvarı sunuyor.

HP Güvenlik Çözümleri ve HP ProBook 650 G8 (3S8P1EA) hakkında daha fazla bilgi almak için web sitesini ziyaret edip bu gelişmiş PC’leri yakından incelemenizi tavsiye ediyoruz.