Sağlıklı ve uzun bir ömrün 5 altın kuralı

Sağlıklı ve uzun bir ömrün 5 altın kuralı

Yaşam hepimizin sahip olduğu ama çoğumuzun değerini yeterince bilemediği bir mucize. Günlük hayat temposu içindeki hatalarımız, yanlışlarımız bizi daha sağlıksız, daha kısa bir yaşama sürüklerken biraz bilinçle bu süreci tersine çevirip sağlıklı, uzun, mutlu bir hayat sürmek mümkün olabilir.

1. Stresi hayatınızdan çıkarın

Stres hormonu kortizol uzun süreler boyunca vücudunuzu etkisi altına aldığında yıkıcı bir etki göstermeye başlar ve kısa süre sonra hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Stres kaynaklarını hayatınızdan uzaklaştırmak sağlıklı bir karar olacaktır.

 2. Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinin

Beslenme konusunda bilinçsiz yaşamak kısa süre sonra vücudunuzun artık tölare edemeyeceği sağlık sorunlarının oluşmasına neden olur. Yaşam şartlarınıza, işinize, günlük temponuza uygun doğru beslenme alışkanlığını kazanmalısınız.

 3. Zihinsel aktivitelerinizi artırın

Zihinsel olarak zorlayıcı olan eğitim süreçleri beynin gelişimi ve sağlıklı kalması için hayati önem taşıyor. Yeni bir yabancı dil öğrenmek, yeni kurslara yazılmak, hatta bulmaca çözme alışkanlığı edinmek, araştırmak, okumak, zihni daima aktif tutmak daha sağlıklı bir beyin ve vücut için olmaz olmaz kurallardan biri.

 4. Hareketsiz yaşamdan kaçının, yürüyüşlere çıkın

Bedenimiz fazla hareketsiz kalmayı çok sevmeyen bir mekanizma. Onu hem sağlıklı tutmak hem de mutlu etmek için hareketli, aktif, sporla barışık bir yaşam düzeni kurmak doğru bir karar olur. Evet, herkes profesyonel sporcu gibi yaşamak zorunda değil ama uzun yürüyüşlere çıkmak, gün içinde yürümek ve adım atmak için fırsatlar yaratmak bile bedenimizi harekete geçirmek için etkili olur. Vücudumuzun en büyük kasları olan bacak kasları bir adım atabilmek için önemli ölçüde kalori yakar. Bu sayede sağlıksız beslenme sonucunda vücutta biriken sağlıksız yağlardan kurtulma fırsatı da yakalarız. Kan akışımız düzelir, hem fiziken hem ruhen kendimizi daha iyi hissettiğimiz, daha sağlıklı bir bünyeye sahip oluruz. Yürümek, koşmak, hareketli bir yaşam sürmek, sağlıklı ve mutlu bir yaşam kurmanın anahtarıdır.

5. The North Face’in VECTIV koleksiyonu ile spor çok daha sağlıklı

The North Face’in spor odaklı yeni ayakkabı sistemi VECTIV, ağırlığı azaltmak ve enerjiyi en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış sekiz koşu ve yürüyüş ayakkabısı modeliyle sağlıklı, aktif, hareketli, sportif ve şık bir yaşam sürmeyi hedefleyenlerin ilgi odağı oluyor.

Araştırma ve geliştirmeye yapılan iki yıllık yoğun yatırımın, 6.000 milden fazla testin ve kanıtlanmış saha başarılarının ardından The North Face, teknik, dağlık alanlarda koşu ve yürüyüş ihtiyaçlarına göre ayarlanmış bu devrim niteliğindeki koleksiyonunu oluşturdu. Üçüncü parti kurumlar tarafından yapılan araştırmalara göre, Flight VECTIV darbeyi yüzde 10 azaltarak koşucuların daha rahat bir şekilde hareket etmesini mümkün kılıyor.

Son derece hafif, rahat ve koruyucu ön kısmın altına konumlandırılan VECTIV, taban, 3D VECTIV plakası, ince ayarlanmış bir VECTIV kavisli orta taban ve SurfaceCTRL alt tabandan oluşan bir dizayna sahip. Bu benzersiz yapı, enerji verimliliğinden ödün vermeden üstün denge, kavrama ve şok emilimi sağlıyor.

The North Face, bu tasarımıyla geleneksel olarak düz yol koşu ayakkabılarına ayrılmış olan karbon fiber ve kompozit plaka teknolojisini patika koşusu ve yürüyüşlerine uygun hale getirmiş oldu.

The North Face'in koşucusu Kaytlyn Gerbin de yeni ayakkabı koleksiyonu için "Flight VECTIV hızlı, hafif ve duyarlı. Plaka, ayakkabılara duyarlı ve yüksek performans getiriyor ve aerodinamik üst kısım, ayakkabının ayaklara uyumunu arttırırken, hafifliğini de koruyor. Kuzeybatı Pasifik'teki 93 millik Wonderland Trail'den 80 millik Transgrancanaria parkuruna kadar, beni desteklemesi için bu ayakkabılara güvendim," ifadesini kullanıyor.

The North Face’in VECTIV koleksiyonu, serinin en premium modeli olan Flight VECTIV ile başlayarak, 1.249 TL ile 2.449 TL arasında değişen fiyatlandırmalarla koşu ve yürüyüş için sekiz temel modelden oluşuyor.

Tüm VECTIV modelleri Şubat 2021'de, The North Face aracılığıyla online olarak ve mağazalarda satışa sunuldu. Daha fazla ayrıntı için www.thenorthface.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.