İyi bir klavyeye mi ihtiyacınız var?

Bu sorunun cevabı aslında ne için klavye satın alacağınıza bağlı... İşte rehberiniz!

Silahınızı seçin

Silahınızı seçin

Evet, sonunda geldik klavyelerin adeta hayat bulduğu, nefes aldığı bölüme. Oyun ve oyuncular için özel olarak geliştirildiklerinde tasarım güçleri en üst seviyeye taşınabilen klavyelere, sadece görsel tatmin sağlaması için değil, ergonomik olması için de büyük özen gösteriliyor. Özellikle ergonomik yapılarıyla kullanıcıların uzun oyun seanslarına hazırlıklı olarak geliştirilen bu tür klavyeleri satın alırken de, yukarıda bahsettiğimiz adımları göz önünde bulundurmalı ve şimdi bahsedeceklerimizi de listenize eklemelisiniz.

Özellikle MMO türü oyunlarla yakından ilgili oyuncuların klavyede ilk bakmaları gereken yer elbette makro tuşları olacaktır. Zira belli tuş konfigürasyonlarını atayabileceğiniz makro tuşları oyunlarda fazlasıyla işinize yarayacak. Belli tuş dizisini otomatik olarak tek bir tuş üzerinden çalıştırabilen makrolar sayesinde, oyunlarda daha hızlı davranabilir ve rakiplerinizin hep bir adım önünde olabilirsiniz. Ayrıca piyasada yalnızca makro tuşlarından oluşan mini klavyelerin bulunduğunu da söylememizde fayda var. Dilerseniz klavyenize ek olarak bu tür cihazları da tercih edebilirsiniz. Yine makro tuşlarının yanında piyasada LCD panelli klavyeler de yer alıyor. LCD ekranı ile oyun esnasında size sistem bilgileri, oyun istatistikleri ve VoIP iletişim bilgileri gibi verileri ulaştırabilen bu tür klavyeler, böylece kontrolü tamamen size verebiliyor.

Oyunculara özel hazırlanan klavyeler daha sessiz tuşları ve yumuşak dokularıyla dikkat çekerken, aynı zamanda bazı modellerin üzerinde, USB arabirimi ve kulaklık girişine yer verdiklerini de söyleyelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Klavye dedin mi Microsoft aga.

@02 Şub 2014 10:52 razer ne firmasi acaba

@02 Şubat 2014 15:10 mouseleri çok iyi fakat çok pahalı ve iyi bir marka gibi gözüküyor

Ergonomi, çokluortam desteği, kablosuz özelliği... Bunlar gerçekten önemli kriterler fakat klavye satın alırken en önemli kriter VİRGÜL tuşunun yeridir!

Türkiye'nin gerçek ve en rahat klavyesi F klavye bunu kullanmak gerekir. Dayatmayla Q kullanıyoruz.

; <>" tuşları yerli yerinde, F tuşları mantıklı derecede büyük ve yerlerinde, uyu uyan gibi saçma tuşları bulunmayan, F-Lock gibi bir saçmalık bulunmayan ok tuşları yerinde mantıklı bir klavye istiyoruz. Bu devirde bulmak zor. Özellikle Türkçe klavyeyi millet kafasına göre uyduruyor.

sondan bir önceki klavye ne öyle, ayakla mı kullanılıyor?

klavye rehberi isterseniz laptoplarda usb portları az olur o yüzden tek alıcılı set almak en mantıklı olur masaüstünde zevkinize göre her türlü alabilirsiniz marka tercihi logitech fakat her modelde her fiyatta iyi bir beklenti sağlamaz yeri gelince microsoft a4tech everest frisby gibi birçok markaya bakabilirsiniz ama almadan önce de yetkili servisi konusunda bilgi alın yoksa call centerı aradığınızda ağzınızı bozabilirsiniz

Yazı yazma yarışmalarında dünya rekoru kırdığımız f klavyemize neden sahip çıkılmıyor anlamak mümkün değil. Dünyanın en saçma klavyesine ise dünya standardı denilmesi ve dayatılması ise manidar geliyor.

Oyuncu klavyesi düşünüyorsanız mekanik klavyelere bakmanızda fayda var. Evet fiyatları biraz tuzlu ancak kullanım ömrü ve yenilenebilir tuş ve switchleriyle daha akıllıca bir seçim olur. F/P olarak Gigabyte Avia Osmium olabilir mesela. Şuan dünyanın en iyi 2 oyun klavyesi ülkemizde yok malesef. Corsair Vengeance K70 ve 95. Corsair Türkiye distribütorü battığı için...

F klavye bütün latin alfabesi kullananlar için en uygunudur. Bütün sesli harfler sırayla dizilidir ve yazarken hız kazandırır.

Şu ışıklı klavyeler var bir harika dostum :) Bayıldım ya onlara

Ben Zoccoshop üzerinden razer blackwidow chroma aldım sesi biraz çok .ıkıyor ama gayet rahat bir klavye

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir