İyi bir klavyeye mi ihtiyacınız var?

Bu sorunun cevabı aslında ne için klavye satın alacağınıza bağlı... İşte rehberiniz!

Tasarım yönüyle zengin

Tasarım yönüyle zengin

Piyasada herhangi bir tasarımsal özelleştirmeye uğramamış düz modeller de bulabileceğiniz gibi, çoğunluğu tasarım yönüyle zengin klavye modelleri oluşturuyor. Özellikle oyuncular tarafından tercih edilen büyük ve geniş yapılarıyla dikkat çeken klavyelerin yanında, elektronik marketlerde mobil kullanıcılar için tasarlanan kompakt klavyeleri de bulabiliyorsunuz.

Klavyeler farklı tasarım ve boylarda karşımıza çıkabiliyorlar. Daha rahat bir yazım için tuşlarına yön verilmiş ve ele oturması için farklı ergonomik şekillerde tasarlanmış modelleri tercih edebilirsiniz elbette, ancak bu tür klavyeler kullanım açısından alan daralttığı için pek tavsiye etmiyoruz. Dalgalı ve engebeli klavye modelleri yerine, geniş tuş aralığına sahip ve geniş yüzeyli tuşlardan oluşan klavyeler bizce kullanım açısından daha elverişli. Elbette buna bir de palmrest bölgesi ekleyerek konforu arttırabilmeniz de mümkün. Palmrest bölgesi sabit olan modellerin yanında takılıp çıkartılabilen modeller de bulunuyor, ancak bu tür klavyeler boyutları nedeniyle daha çok masaüstü bilgisayar kullanıcıları tarafından tercih ediliyor. Elbette oyuncular tarafından da... Konusu açılmışken sıkı bir oyuncuysanız ve bir oyun klavyesi satın almak istiyorsanız yön tuşlarının yanı sıra en çok kullandığınız WASD tuşlarının ayrılmış olması da sizin için fazlasıyla iyi olacaktır. Rehberimizde sizin için özel tavsiyelerde bulunduğumuz bir adım da yer alıyor; dilerseniz direkt olarak o bölüme geçebilirsiniz. Ancak hangi türde bir klavye alırsanız alın, öncelikle dikkat etmeniz gereken konu konfor olacaktır. Bu konu hakkında dikkat etmeniz gereken özellikleri bir sonraki adımımızda bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Klavye dedin mi Microsoft aga.

@02 Şub 2014 10:52 razer ne firmasi acaba

@02 Şubat 2014 15:10 mouseleri çok iyi fakat çok pahalı ve iyi bir marka gibi gözüküyor

Ergonomi, çokluortam desteği, kablosuz özelliği... Bunlar gerçekten önemli kriterler fakat klavye satın alırken en önemli kriter VİRGÜL tuşunun yeridir!

Türkiye'nin gerçek ve en rahat klavyesi F klavye bunu kullanmak gerekir. Dayatmayla Q kullanıyoruz.

; <>" tuşları yerli yerinde, F tuşları mantıklı derecede büyük ve yerlerinde, uyu uyan gibi saçma tuşları bulunmayan, F-Lock gibi bir saçmalık bulunmayan ok tuşları yerinde mantıklı bir klavye istiyoruz. Bu devirde bulmak zor. Özellikle Türkçe klavyeyi millet kafasına göre uyduruyor.

sondan bir önceki klavye ne öyle, ayakla mı kullanılıyor?

klavye rehberi isterseniz laptoplarda usb portları az olur o yüzden tek alıcılı set almak en mantıklı olur masaüstünde zevkinize göre her türlü alabilirsiniz marka tercihi logitech fakat her modelde her fiyatta iyi bir beklenti sağlamaz yeri gelince microsoft a4tech everest frisby gibi birçok markaya bakabilirsiniz ama almadan önce de yetkili servisi konusunda bilgi alın yoksa call centerı aradığınızda ağzınızı bozabilirsiniz

Yazı yazma yarışmalarında dünya rekoru kırdığımız f klavyemize neden sahip çıkılmıyor anlamak mümkün değil. Dünyanın en saçma klavyesine ise dünya standardı denilmesi ve dayatılması ise manidar geliyor.

Oyuncu klavyesi düşünüyorsanız mekanik klavyelere bakmanızda fayda var. Evet fiyatları biraz tuzlu ancak kullanım ömrü ve yenilenebilir tuş ve switchleriyle daha akıllıca bir seçim olur. F/P olarak Gigabyte Avia Osmium olabilir mesela. Şuan dünyanın en iyi 2 oyun klavyesi ülkemizde yok malesef. Corsair Vengeance K70 ve 95. Corsair Türkiye distribütorü battığı için...

F klavye bütün latin alfabesi kullananlar için en uygunudur. Bütün sesli harfler sırayla dizilidir ve yazarken hız kazandırır.

Şu ışıklı klavyeler var bir harika dostum :) Bayıldım ya onlara

Ben Zoccoshop üzerinden razer blackwidow chroma aldım sesi biraz çok .ıkıyor ama gayet rahat bir klavye

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir