Oynat Neden MR'a girerken metaller çıkarılır? MR'a girerken neden tüm metal eşyalar, küpeler, yüzükler kemerler çıkarılır merak ettiniz mi?

Neden MR'a girerken metaller çıkarılır?

MR'a girerken neden tüm metal eşyalar, küpeler, yüzükler kemerler çıkarılır merak ettiniz mi?

4 Tesla manyetik alanına sahip MR (emar) cihazına girerken metalleri çıkarmanızın çok önemli bir nedeni var. Çıkarmadığınız her metal eşya, bir otomobilin ağırlığına denk bir güçle vücudunuzu delip geçecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Neden mikrodalgaya çatal bıçak sokmuyorsak aynı nedenden. Çok da zor bir konu değil.

Konu başlığıyla haber içeriği çok alakasız. O zaman 4 tesla mr da ne olacağını belirten bir başlık atsaydınız. Mr a girerken neden metal herşey çıkarılır anlatayım: Adı üzerinde manyetik rezonans,yani manyetik alanın işine giriyorsunuz, yani kocaman mıknatısın içine giriyorsunuz, yani bu mıknatıs metal herşey çeker ve öncelikle hastaya zarar verebilir. Diğer bir sebepte yapılan tetkiki olumsuz etkileyebilir ve buda yapılan incelememin değerlendirilmesini zorlaştırabilir, son olarakta cihaza zarar verebilir. Mr cihazları çok pahalı cihazlardır ve magnete bi'şey yapıştığında çıkarmak imkansız olabilir böyle bir durumda da cihaz tamamen çalılmaz hale gelebilir. İşte bu sebeplerden ötürü mr cihazına girerken metaller çıkarılır. Bu 0.5 tesla içinde aynıdır 4.0 tesla içinde. Bu nedenlerle hasta olarak hastaneye gittiğinizde mr çekinmeniz istenirse bu ayrıntılara dikkat edin. İyi bayramlar.

MR:Magnetic Resonance= Manyetik Rezonans. Açılımı her şeyi anlatıyor.

Sen de yorum yaz

Turhost