AirTies modem problemi

chaos_ocean
08-07-2008, 08:49   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Biz başka bir şehirden istanbula taşındık. Sonra mevcut aboneliğimi buraya nakil ettirdim. Kullandığım modem airties ethernet modem. Lakin power ve lan ışığı dışında ışıklar yanmıyor. adsl ışığının yanıp sönmesi lazım ama o da yanmıyor. müşteri hizmetlerini aradım onlarda yardımcı olamadılar bilgisayar modemi görüyor ama gelen hattı göremiyor telefon taktığımda ise telefon çalışıyor splitteri de çıkardım ama onunla da ilgili değil. kablolarda sorun yok çıldıracağım.

müşteri hizmetleri "hata raporu tutacağım biz size döneceğiz" dediler...

bir daha dönmediler....

YARDIM!

Şimdiden teşekkür ederim

sah1n
08-07-2008, 09:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Dsl ışığı yanmıyorsa eğer ya kabloyu yanlış bağladın yada telekomla alakalı bir problem bunu anlamak içinde modem ini telefonun yanına götür spliter felan kullanma direk telefon kablosunu modem ine tak elektriğinide tak eğer dsl ışığı yanıyorsa spliter ile ilgili problemin vardır , yok hala yanmıyorsa dsl ışığı telekomla alakalı bir problemin vardır hattını açmamış olabilirler.

ersinbakar
08-07-2008, 09:05   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,253 mesaj

oranın ile tekrar irtibat kurun aksi halde buradan sadece sana pc hakkında yardım gelir dolayısıyla diyorsunki pc bağlantısında sorun yok o zaman karşı tarafı ara rahatsız et yatdım eder :) kolay gelsin

viking20
08-07-2008, 10:03   |  #4  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

AirTies modemlere reset atma:
1:Arama çubuğuna 192.168.2.1 yazıp enterla modem arayüzüne girmiş olacaksın.Eğer arayüze daha önce şifre koymuşsan şifreyi gir ve tamamı tıkla.Eğer şifre koymamışsan hiçbirşey yazmadan direk tamamı tıkla,modemin içine girmiş olacaksın
2:Sol taraftaki seçeneklerden araçlar seçeneğini tıklayacaksın,sag tarafta fabrika ayarlarına geri dön ve yeniden başlat diye iki seçenek belirecek.
3:Orada modeme reset atmak istiyorsan yeniden başlat diyeceksin ve sonrasıda hiç bir bilgi girmen gerekmiyecek.Ama tavsiyem fabrika ayarlaına geri dön seçeneği.Bu format görevi görecektir modemde,fabrika ayarlarını geri al diyeceksin ve bir süre bekleyeceksin.Dolayısıyla birazdan internet bağlantın kesilecek ve artık modem bilgisayarı tanımayacak.
4:Sol taraftaki seçeneklerden ADSL seçeneğini seçeceksin karşına üç alt kategori çıkacak.Alt kategorilerden adsl ayarlarını seçeceksin ve sağ tarafa bakacaksın.Sağ tarafta PVC adı diye bir seçenek olacak hemen altındaki kare içerisinde vc1 denen bir seçenek onu tıklayacaksın.
5:Karşına kulanıcı adı ve şifre isteyen bir bölüm çıkacak.Modemi ilk aldığında eğer ki değiştirmemişsen sana verilen kulanıcı ve şifreyi gireceksin.Modem aldığında sana verilen bir evrak vardır kulanıcı adı ve şifre ondada mevcuttur.Kulanıcı adı şifreyi girdikten sonra kaydet butonuna tıklayacaksın,işlem tamamdır.
6:Son olarak modeme reset attığın için modem arayüz şifreside sıfırlanacaktır.Şimdi arayüzü şifreleyecez.
a:sol taraftan araçlar seçeneğini tıklayacaksın.
b:çıkan alt kategorilerden şifre ayarlarını tıklayacaksın
c:sağ tarafta şifre şifreyi onayla diye iki seçenek olacak,oraya arayüze koymak istediğin şifreyi girip kaydet ve çık,kolay gelsin
----
TCPOptimizer[kurulum\ayarlar\uygulama]

Adsl hız testi:

CHİP/ÖZEL SAYI/NASIL YAPILIR 2/Sayfa:92-93

Son Düzenleme: viking20 ~ 08 Temmuz 2008 12:44
chaos_ocean
08-07-2008, 11:18   |  #5  
OP Taze Üye
8 mesaj

normalde adsl ışığının yanıp sönmesi lazım değilmi? bu yanıp sönen ışık modemin internete bağlanmaya çalıştığının göstergesidir. Ama benim modem bağlanmaya bile PPoA mı olacak PPoE mi olacak? Benimki PPoE. Bugün müşteri hizmetlerini tekrar aradım. Hattımda sorunn olmadığını benim bilgisayarımda donanımsal bir problem olduğunu söylediler. Ama bilgisayarım hatta airties in kendi programı modemi düzgün görüyor ethernet ışığı normal yanıyor power da yanıyor. Modeme taktığım modem kablosunu çıkarıp telefona bağlıyorum (telefon kablosunda sorun olup olmadığını anlamak için) ama telefon normal çalışıyor yani kablolarda sorun yok. Müşteri hizmetleri modemimde sorun olduğunda ısrarcı. fakat modemimi resetledim fabrika ayarlarına döndüm yine tık yok. O adsl ışığı yanıp sönse ama internete bağlanmasa yine razıyım. Mantıksal bir hata var ama ben bulamıyorum :D

viking20
08-07-2008, 12:48   |  #6  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

basma kalıp gibi banada modemine reset at dediler,bildikleri başka bi numara da yok zaten.Dinlemedim atmadım ne alaka ise?ne işime yarayacaksa?kendi kafama göre hareket ettim şimdi nazar değmesin kopma falan filan yok,tıkır tıkır maaşallah.

chaos_ocean
08-07-2008, 21:53   |  #7  
OP Taze Üye
8 mesaj

Sorun TTNET'TEYMİŞ!!! bu gün bi ara telefonları komple kestiler bizim evin. sonra 1 saat boyunca ne telefon ne internet geldi. 1 saat sonra da hem telefon hem de internet geldi! Hemde bütün ışıkları yanıyordu modemimin! Cayır cayır!

ersinbakar
08-07-2008, 21:59   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,253 mesaj

sözümü dinleyen yokki diyorum ara ttneti :) sonuç ne oldu gene benim dediğim çıktı:)

SaMaRRa
08-07-2008, 23:47   |  #9  
Yıllanmış Üye
208 mesaj
ersinbakar
sözümü dinleyen yokki diyorum ara ttneti :) sonuç ne oldu gene benim dediğim çıktı:)
Kahkaha ne yazıkki haklısın..tt bu konuda çok kötü çalışıyor. arayıp konuşuyorsun " internet bağlantınız açık bizde bir sorun gözükmüyor" diyorlar. bakın sorununuz ne olursa olsun bu cevap gelir. bi kaç gün sonra internetinizi açarlar. hep aynı şey. milleti boşu boşuna uğraştırıyorlarKızgın

viking20
17-07-2008, 01:02   |  #10  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

aslında bu gibi durumlarda ttnet in 4440375 nosunun dışında asıl aranması gereken numarası var,forumda önceden vermiştim bulabilirsem tekrar veririm.

kacmaz72
01-07-2009, 18:46   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

VALLA
BENDE  KKİ SORUN: MODEM ŞİFREMİ YAN KOMŞUMUZ BULMUŞ  ONLAR GİRİYOR BEN DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM  AMA  O SİZİNDEDİĞİNİZ 192  168 2 1  BUNU YAZIYOM TARAYICIYA
ÇIKAN SAYFADA  

HEM ŞİFRE HEMDE KULLANICI ADI İSTİYO    GİRİYORUM YANLIŞ DİO  KULLANICI ADIMI VE ŞİFREYİ GİRİYOM AÇILMIYO   YARDIM EDERSENİZ  ÇOK SEVİNİRİM

MODEM AİRTİES RT-206

Son Düzenleme: kacmaz72 ~ 01 Temmuz 2009 18:49
SaMaRRa
02-07-2009, 12:42   |  #12  
Yıllanmış Üye
208 mesaj
Alıntı: kacmaz72  
VALLA
BENDE  KKİ SORUN: MODEM ŞİFREMİ YAN KOMŞUMUZ BULMUŞ  ONLAR GİRİYOR BEN DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM  AMA  O SİZİNDEDİĞİNİZ 192  168 2 1  BUNU YAZIYOM TARAYICIYA
ÇIKAN SAYFADA  

HEM ŞİFRE HEMDE KULLANICI ADI İSTİYO    GİRİYORUM YANLIŞ DİO  KULLANICI ADIMI VE ŞİFREYİ GİRİYOM AÇILMIYO   YARDIM EDERSENİZ  ÇOK SEVİNİRİM

MODEM AİRTİES RT-
bende tr-210 kullanıyorum.. benimde başıma böyle bir olay geldi. komşum hem modemimi kullandı hemde pc me virüs doldurdu. ama artık eskisi gibi değilim. şimdi modeme yanaşamıyor bile :D

öncelikle modeme reset atın(arkasında ufak bir düğme. kürdan vs. ile basın). modeminiz fabrika ayalarına dönecek. konulan tim şifreler kalkacaktır.

şimdi belirteceğim aşamaları modemin net kablosunu çıkartarak yapabilirsiniz...

modeme reset attıktan sonra yeniden çalıştırın ve internet tarayıcınıza(ie,firefox vb.) adres çubuğu kısmına 192.168.2.1 yazın. şifre bölümünü boş bırakıp tamam deyin(bazı modemler 1234 yada 123456 şeklinde olabilir). 

şimdi öncelikle şu ayarı yapın: lan sekmesine tılayın. burada başlangıç ip adresi:192.168.2.2 ve son ip adresi:192.168.254 olarak yazmaktadır. buradaki .254 yazan kısmı .2 olarak değiştirirseniz modeme sadece 1 pc bağlanabilir.

modemin arayüzüne şifre koyarsanız yaptığınız ayarlar değiştirilemez. bunun için sistem sekmesinden şifre ayarlarına tılayarak modem arayüzüne şifre koyabilirsiniz.

daha sonra wireless şifresi koyun(tercihen wpa. tabi pc modem alıcınız destekliyorsa). bunuda kablosuz sekmesinden güvenlik kısmına tıklayarak yapabilirsiniz.

sonrada yine kablosuz sekmesinden erişim kontrolü sekmesine tıklayın. en altta "bağlı bulunan pc kullanıcılşarının mac adreslerini ekle" ye basın . daha sonra üst kısımda "mac adres etkinleştir" evet i seçin. ve "erişim kuralı" olarak izin ver i seçin.(not: ayarlarınızı kaydetmeyi unutmayın. bunu her aşamada yapmanız iyi olur. modem bazı ayarları kaydederken bağlantıyı koparabilir).

işte bu kadar. şimdi modeminize bağlanıp net inizi kullansınlarda görelim..(tabi kullanmadığınız zamanlarda modemi kapatmanız iyi olur. ayrıca arada bir ayarları kullanmanızda yarar var.)

bir sorunyada anlamadığınız bir yer olursa lütfen bildirin..

SaMaRRa
02-07-2009, 12:48   |  #13  
Yıllanmış Üye
208 mesaj
Alıntı: kacmaz72  
VALLA
ÇIKAN SAYFADA  

MODEM AİRTİES RT-
şunuda ekliyim: modeminize şifre koyduğunuz halde bir başkası bilginiz olmadan kullanıyorsa bu resmen şifrenin kırıldığı ve izinsiz kullanıldığı anlamına gelir. bu işlem bilişim suçlarına girer. ilgili yerlere baçvurup durumu bildirdiğiniz takdirde size yardım ediceklerdir. bu suçlulara ceza verilebilmesi için önce bu durumun ispatlanması gerekir. bunu yaptığınız zaman kişiye ceza kesilir. ve güzel bir para cezası öder. sizde zararınızı karışlarsınız(helede internetiniz kotalı ise bu sizin için çok sorun yaratır. gerekli işlemleri yaparak zararınızı ödetebilirsiniz.)