Alışveriş yaparken gözetleniyorsunuz!

CHIP Online
05-05-2010, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Siz sadece ürünlere göz atmak ve indirim kuponunuzu kullanmak isterken nasıl gözetleniyorsunuz?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/alis ... yorsunuz_19815.html

Resimlerle: Facebook'ta gizlilik rehberi

Pek çok kişi internet üzerinde sitelerin kişisel gizliliği ihlal edecek kadar fazla bilgi topladıklarından yakınıyor. Peki ama bu bilgiler sadece internet üzerindeyken mi toplanıyor? Büyük oranda evet ama yakın gelecekte şirketler, siz müşterileri hakkında çok daha fazla bilgiyi sizi internet dışında da gözetleyerek toplayacaklar.

Mağazalardaki güvenlik kameraları çok yakında sadece güvenlik için kullanılmayacak. Her dokunduğunuz, incelediğiniz ürün artık bu kameralar tarafından takip edilecek. Her hareketinizi takip eden bu kameralar, sizi kasada da gözden kaybetmeyecek ve internetten aldığınız indirim kuponunu kullandığınızda, önceki hareketlerinizle beraber sizin hakkınızda detaylı bir profil çıkartmaya yetecek kadar bilgi toplamış olacaklar.

Bu da yetmezmiş gibi internet üzerinden edindiğiniz bir kupon, sizin e-posta adresinizi veya Facebook kullanıcı adınızın bile mağazanın kasasında kayıtlara geçmesini sağlayabilecek. Bu esnada cep telefonunuzda kullandığınız uygulamalar, sizi mağazanın dışında bile takip ederek nerelerde gezmeyi sevdiğinizi tespit edebilecek.


Tüm konu: Alışveriş yaparken gözetleniyorsunuz!

İzleyin: Windows 7 ve güvenlik

Resimlerle: Facebook'ta gizlilik rehberi


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Türkiye'de de bu tip izleme yöntemleri kullanılıyor mu?