Android 4.4 KitKat yine barajı aşamadı!

CHIP Online
05-05-2014, 18:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Her yeni Android sürümünün yaşadığı kaçınılmaz sorunla, şimdi de Android 4.4 KitKat boğuşuyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/and ... -asamadi_46954.html

Resimlerle: Bu cepler Android 4.4 KitKat'lı!

Konu Android işletim sistemi olduğu zaman, akla hemen farklı Android sürümlerinin oluşturduğu "parçalanma" sorunu geliyor. Son sürüm Android 4.4. KitKat olsa da, piyasadaki telefonların üzerinde hep daha eski sürümleri görüyoruz. Hatta bu durum, Android 2.3'e kadar uzanabiliyor...


Bilindiği gibi, her yeni güncelleme, eski model telefonlara yansımıyor ve bazı kullanıcılar da yeni güncellemeleri çok önemsemiyorlar. Bunun yanında üreticiler de, 18 ila 24 aya arası bir süre sonra eski modellere destek vermeyip güncelleme yoluna gitmiyor. Hal böyle olunca KitKat gibi aileye sonradan dahil olan güncellemeye sahip kullanıcı miktarı, bir hayli az oluyor. Nitekim KitKat geçtiğimiz aylar içerisinde büyük bir yükselişe geçse de, toplamda kullanılan Andorid sistemlerinin ancak yüzde 8.5'lik bölümüne yayılmayı başarmış durumda ve yüzde 10 barajını henüz aşabilmiş değil. Firmanın, sadece Google Play'e erişim sağlayan cihazlar üzerinden yaptığı bu değerlendirme, her ay tekrarlanmakta ve raporlanmakta.


Jelly Bean sürümü ise, toplam kullanımın yüzde 60.5 gibi büyük bir bölümünü etkisi altına almış gözüküyor. Diğer taraftan artık bir hayli eski diyebileceğimiz Gingerbread (Android 2.3), iki yıl önce en çok kullanılan sürümken, bugün toplam cihazların yüzde 16.2'si üzerinde çalışıyor. Son olarak Ice Cream Sandwich (4.1) de yüzde 13.4'lük pay ile hayatına devam ediyor.


KitKat'ın sadece birkaç ay önce yüzde 2.5'lik kullanım oranına sahipken yüzde 8.5'e fırlaması, yakın zamanda daha da yayılacağını gösteriyor. Ancak artık güncellenmeyen telefonlar ve üzerlerindeki eski Android sürümleri, parçalanma sorununun daha uzun bir süre çözülemeyeceğini gösteriyor.

Tüm Konu: Android 4.4 KitKat yine barajı aşamadı!

Resimlerle: Bu cepler Android 4.4 KitKat'lı!

Kaynak: www.chip.com.tr