Apple'dan "touchpad" patenti!

CHIP Online
19-08-2012, 20:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Apple şimdi de kafayı dizüstü bilgisayarların touchpad'lerine taktı. İşte Apple'ın yeni planı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/app ... -patenti_35420.html

Resimlerle: Apple servetini harcayabileceği 8 şey!

Apple'ın yeni patenti, laptop touchpad'lerinin dokunma halinde ışıklandırılmasını ve basınç ile yoğunluğa bağlı olarak renk değiştirmesini öngörüyor.


Illuminated Touchpad (Aydınlatılmış / Işıklandırılmış Touchpad) adı verilen yeni patent "touchpad'ler için daha iyi tepki mekanizmaları" sunacak bir teknolojiyi tanımlıyor. Mekanizmanın temel öğelerinden biri arka ışıklandırma. Bu ışıklandırma ile kullanım sırasında touchpad aydınlatılıyor.


Apple a göre "Bu patent touchpad'in dokunuşa duyarlı yüzeyinin aydınlatılmasını sağlıyor. Bu sayede kullanıcı sadece karanlıkta touchpad'in yerini bulmakla kalmıyor, kullanım sırasındaki ışıklandırmaya göre başka bilgiler de alabiliyor."


Bu teknolojinin bir diğer çekici yanı da basınç ve harekete göre cihazın verdiği tepki. Apple'a göre basınç ya da hareket değişikliğine göre ışıklandırma da değişiyor.


Şirket bu teknolojinin hangi ürünlerde kullanılacağını söylemiyor, ancak patent başvurusundaki çizim bir MacBook'u andırıyor. Çizimlerde ayrıca iPod'un scrollwheel'i de yer alıyor. Yine de bu patent hakkında fazla heyecanlanmamak lazım. Ne de olsa şirketler, asla piyasaya sürmediği pek çok teknoloji için patent başvurusunda bulunuyor.

Tüm Konu: Apple'dan "touchpad" patenti!

Resimlerle: Apple servetini harcayabileceği 8 şey!

Kaynak: www.chip.com.tr