Apple'dan "touchpad" patenti!

Apple şimdi de kafayı dizüstü bilgisayarların touchpad'lerine taktı. İşte Apple'ın yeni planı...

  • Mehmet Ali Bahıt
Apple'dan "touchpad" patenti!

Apple'ın yeni patenti, laptop touchpad'lerinin dokunma halinde ışıklandırılmasını ve basınç ile yoğunluğa bağlı olarak renk değiştirmesini öngörüyor.

Illuminated Touchpad (Aydınlatılmış / Işıklandırılmış Touchpad) adı verilen yeni patent "touchpad'ler için daha iyi tepki mekanizmaları" sunacak bir teknolojiyi tanımlıyor. Mekanizmanın temel öğelerinden biri arka ışıklandırma. Bu ışıklandırma ile kullanım sırasında touchpad aydınlatılıyor.

Apple a göre "Bu patent touchpad'in dokunuşa duyarlı yüzeyinin aydınlatılmasını sağlıyor. Bu sayede kullanıcı sadece karanlıkta touchpad'in yerini bulmakla kalmıyor, kullanım sırasındaki ışıklandırmaya göre başka bilgiler de alabiliyor."

Bu teknolojinin bir diğer çekici yanı da basınç ve harekete göre cihazın verdiği tepki. Apple'a göre basınç ya da hareket değişikliğine göre ışıklandırma da değişiyor.

Şirket bu teknolojinin hangi ürünlerde kullanılacağını söylemiyor, ancak patent başvurusundaki çizim bir MacBook'u andırıyor. Çizimlerde ayrıca iPod'un scrollwheel'i de yer alıyor. Yine de bu patent hakkında fazla heyecanlanmamak lazım. Ne de olsa şirketler, asla piyasaya sürmediği pek çok teknoloji için patent başvurusunda bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

yakında apple dirsekle dokunmanın patentini alırsa hiç şaşırmam..

Ipod'daki click wheel olayını touchpad'e aktarsalar daha zekice olur bence. Gerçekten kolaylık sağlar diye düşünüyorum

Ipod'daki click wheel olayını touchpad'e aktarsalar daha zekice olur bence. Gerçekten kolaylık sağlar diye düşünüyorum

muhtemelen magic mouse ya da magic trackpad için alınan bir patenttir. eee, bu ürünler de apple'a ait olduğuna göre, ürünlerini ışıklandırma fikrinin patentini almasında hiçbir sorun yok. bu kadar uzatmayalım. ben bile gidip touchpad'lerin dokunuşa göre ışıklandırma fikrini sunup patent alsam kimse bana "niye" diyemez. çünkü o fikir benim fikrim. bu nedenle, apple'ın fikrine ve patentine de saygı duymak gerekir.

Trackpad bi kere o apple tek dokunmalı toucpadleri değil multi-touch trackpadler üretiyor. Bir sürü hareket var. Hatta bazı programlar yeni hareketler de ekliyor.

sevgili Apple çok çok önemli ve yaratıcı bir fikrin patentini şimdiden almış. işte gerçek bir bilişim firması böyle olmalıdır.... anlayana tabi ki.....

Sen de yorum yaz