Apple onlara yasak; ama...

CHIP Online
18-07-2012, 16:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Normal şartlarda tek bir Apple ürününün bile satılamayacağı ülkede, satışlar nasıl tavan yaptı?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/apple-onlara-yasak-ama_34818.html

Resimlerle: Unutulan 11 Apple ürünü!

Elektronik cihazların İran'a ihracatını yasaklayan ABD politikalarına rağmen, İran'da 100'ün üzerinde mağaza Apple ürünleri satıyor.


Reuters'in haberine göre Tahran'da RadanMac ve pek çok başka mağaza son derece yüksek dizüstü, masasütü bilgisayar ve iPad satışlarına sahip


RadanMac'in sahibi Macid Tavassoli, Reuters'a verdiği telefon röportajında "Son üç yıldır işler çok iyi gidiyor" diyor. Tavassoli, 20'den fazla kişinin çalıştığı mağazasında 1995'ten beri tüketicilere Apple ürünleri sunuyor. Şirketin teknik servisin yanı sıra İran Merkez Bankası, devlet televizyon kanalları, gazeteler ve tasarımcılar gibi müşterilere hizmet veren bir kurumsal satış kolu da mevcut.


İranlı girişimciler, satış ambargosunu gizli kanallar kullanarak deliyorlar.


Haziran ayında Apple, Amerika'daki mağazalarından İran kökenli müşterilere satış yapmayı reddettiği için ayrımcılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı.


Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi yöneticisi Nihad Awad, yaptığı açıklamada "Bu müşteriler Amerika'da oturma iznine sahip. Bizler, Amerikalı olarak çok kızgınız ve her Amerikalı'nın kızgın olması lazım" dedi.

Tüm Konu: Apple onlara yasak; ama...

Resimlerle: Unutulan 11 Apple ürünü!

Kaynak: www.chip.com.tr