CPU Fan aniden son hıza fırlama

Gangburz
07-07-2019, 17:43   |  #1  
Gangburz avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba, forumda yeniyim, uygun yere mi yazıyorum emin değilim fakat bulabildiğim sanırım en uygun yer burası. Fazla uzatmadan karşılaştığım soruna geçeyim;

Yaklaşık 2 hafta kadar önce, oyun oynadığım esnada CPU fanım aniden son hızda çalışmaya başladı, bir problem olduğunu düşünüp power düğmesine basılı tutarak bilgisayarı kapattım. Kasayı açtığımda anormal bir durum yoktu(bir miktar toz dışında). Daha sonra yeniden açtığımda normal bir biçimde çalışmaya devam etti. 1 hafta 10 gün kadar daha sorun yaşamadım ve en son birkaç gün önce aynı sorunu tekrar yaşadım ve bu defa ekran görüntüsü de gitti, fakat sistem çalışmaya devam ediyordu çünkü kulaklıkta sesleri duyabiliyordum. Daha önce de yaptığım gibi tekrar power tuşundan bilgisayarı kapatıp tekrar açtım, bir problem olmadı açılırken. Daha sonra sıcaklıkları kontrol ettiğimde ise CPU sıcaklığı oyuna başladıktan 10-15 dakika sonra 100 dereceye çıkıyordu. Ekran kartı sıcaklığı ise 70-80 derece aralığında dolaşıyor. Farklı web sayfalarında da benzer sorunlarla karşılaşanlar gördüm fakat tıpa tıp aynı sorunu yaşayan biriyle karşılaşmadım ve dolayısıyla bu sorunun kaynağı ve çözümü hakkında hiçbir bilgiye sahip değilim. Bu sorunla daha önce karşılaşan ve çözümünü bilen biri yardım ederse çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

Sistem

GPU: MSI GeForce GTX 1080 Ti AERO 11G OC

CPU: Intel Core i7 8700k

Anakart: Asus Z370-P (BIOS güncel)

CPU soğutucu olarka stock fan kullanıyorum ve biraz tozlu durumda.

klyglsn
07-07-2019, 18:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

şimdi son zamanlarda yapılan  iişlemci işletimsistemi açıkları için  güvenlik güncelleştirmeleri vesaireler bu gibi durumlara yol açmakda bunun için bizim yapabileceğimiz pc stabil çalışıyorsa gerekmedikçe güncelleme yapmamak çünkü driver sorunlarınada yol açmakda belki driverlarınız çökmüştür budurumda kimseye gerekmedikçe driverda yüklemiyorum işletim sisteminde ne varsa o zaten win10 final sürümüyok çıkmazda herkes windows10nun kobayı budurum win7 içinde geçereli bunun haricinde havalar ısındı sisteminiz soğutmaya yeterli olmuyorsa işlemcinize bir soğutucu kasanızada fazladan fan önerebilirim hatta ben biosdan hız aşımını kestim herşeyi otamatiğe aldım yinede ekrankartının fazını düşürdüm işlemciyi düşüremiyorum crc arızalarına yol açıyor

Son Düzenleme: klyglsn ~ 07 Temmuz 2019 18:54
klyglsn bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
zombi
07-07-2019, 19:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

amd olsa https://www.youtube.com/watch?v=2n1h_RYcQhI&t=10s şu hata derdim ama işlemciniz intel. ama gene de bi voltajları kontrol ettirin.

zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
excel_mustafa
13-07-2019, 01:07   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,445 mesaj

bazı virüsler işlemciye %100 yüklenip anakartı yakmaya çalışır. bu ihtimali çürütmek için kaspersky ve malwarebytes ile ful tara. sorun devam ederse kaliteli bir termak macun kullan. eski macunu alkolle güzelce temizle. biostan cpu çarpanını standart değere sabitle (auto da bırakma).

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]