Google Street View şoförüne tutuklama

CHIP Online
19-08-2013, 10:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google'ın Street View araçlarının başına çok olay geldi ama bu, ilk kez yaşandı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/goo ... utuklama_42102.html

Resimlerle: Street View'deki ilginç anlar

Tayland'da bir köyün sakinleri, Google Street View aracından şüphelenerek, şoförü tutukladılar. Google Street View servisi, üzerine kamera takılı otomobillerle sokaklarda dolaşarak, dünyadaki tüm şehirlerin sokak sokak üç boyutlu fotoğraflarını çekiyor ve bu fotoğrafları online olarak erişilebilir şekilde yayınlıyor. 


Tayland'daki Sa-eab köyü sakinleri ise, köylerinin olduğu bölgede yapılacak baraja karşı uzun zamandır direnişteyken, köylerinde aniden beliren Google aracını şüpheli bularak, şoförü tutukladılar ve sorgulamaya başladılar.


Köylülerin, şoförü bir Buddha tapınağına götürüp, sadece işini yaptığına ve köye baraj yapmak isteyenlere hizmet etmediğine dair yemin ettirdikleri açıklandı. Google yöneticileri, şoförün işini yaptığını ve baraj inşaatı ile bir ilgisi olmadığını açıkladıktan sonra köylüler şoförden özür dileyerek serbest bıraktılar.


Türkiye'de de Yandex'in şehir sokaklarını fotoğraflaması, bazı kamu görevlilerince, "güvenlik zaafına" yol açacağı gerekçesiyle eleştirilmişti.

Tüm Konu: Google Street View şoförüne tutuklama

Resimlerle: Street View'deki ilginç anlar

Kaynak: www.chip.com.tr