Hangi Windows 8 sürümü size göre?

CHIP Online
19-09-2012, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Windows 8'in hangi sürümünü tercih etmelisiniz? İşte yükseltmeden önce bilmeniz gerekenler!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/han ... ize-gore_35969.html

Resimlerle: İşte Windows 8'in yeni kilit ekranları

İşletim sisteminizi Windows 8'e yükseltmeyi düşünüyorsanız, hangi Windows 8'in size göre olduğunu değerlendirmeniz gerekiyor. İyi haber ise Microsoft'un Windows 8'le beraber bu işi oldukça kolaylaştırmış olması. Windows 8'in sadece 4 sürümü bulunuyor ve bunlardan sadece 3'ü ev kullanıcıları için. ARM tabletlere yönelik sürümü de saymazsak, seçebileceğiniz sadece iki Windows 8 sürümü kalıyor.


Windows 8, Windows RT karşısında


Kafaları karıştıran bir Windows 8 sürümü olan Windows RT, sadece ARM bilgisayarları, yani tabletleri hedef alıyor. Windows RT, şu anki birçok Windows uygulamanızı çalıştırmıyor ve Metro uygulamalarını kullanmanız gerekiyor. Windows RT'de bir masaüstü olsa da, burada sadece Microsoft Office gibi belirli Microsoft uygulamalarını kullanabiliyorsunuz. Microsoft, Windows RT masaüstü için üçüncü partilere uygulama geliştirme izni vermiyor.


Windows RT, masaüstü uygulamalarını çalıştırmasa da Windows ve Windows RT'nin her ikisi de Metro uygulamalarını çalıştırabiliyor.


Windows RT sadece ARM tabletlerle geliyor ve onu kutulu olarak almanız mümkün değil. Bir tablet satın alırken Windows 8'le mi yoksa Windows RT ile mi çalıştığını kontrol etmeniz gerekiyor. Microsoft'un Surface tableti Windows RT ile çalışıyor. Surface'den birkaç ay sonra piyasaya sürülecek Surface Pro ise Windows 8 Pro işletim sistemiyle çalışıyor.


Tüm Konu: Hangi Windows 8 sürümü size göre?

Resimlerle: İşte Windows 8'in yeni kilit ekranları

Kaynak: www.chip.com.tr