iPhone hakkındaki görüşlerinizi paylaşın!

CHIP Online
29-09-2008, 03:22   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

CHIP Online tüm ziyaretçilerini iPhone hakkındaki görüşlerini ve izlenimlerini paylaşmaya çağırıyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/iPho ... -paylasin_8887.html

Resimlerle: Yeni iPhone 3G'nizle yapmanız gereken ilk 10 iş

Vodafone ve Turkcell'in iPhone fiyatları

Turkcell'in sınırsız interneti sınırlı mı?

iPhone 3G'nin Türkiye'deki ilk gecesi

Türkçe: iPhone'da yok, Çin'den gelen kopyasında var!

Ülkemizde en sonunda satışa sunulan ve gerek operatörlerin açıkladığı fiyat tarifeleri ile gerekse de satış stratejisi ile büyük tartışmalar yaratan iPhone 3G hakkındaki görüşlerinizi paylaşabileceğiniz bir ortam hazırladık.

• Eğer bir iPhone kullanıcısı iseniz burada yeni iPhone kullanıcılarına tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

• Eğer gidip hemen bir iPhone aldıysanız izlenimlerinizi yazabilirsiniz.

• Neden iPhone konusunda bu kadar büyük bir tantana çıkartıldığını anlamayanlardansanız diğer kullanıcılarla görüş alışverişinde bulunabilirsiniz.

• Eğer iPhone almayı düşünüyorsanız halihazırdaki kullanıcılardan öneriler alabilirsiniz.

• Kendi cep telefonunuzun iPhone'dan daha iyi olduğunu düşündüğünüz yönleri yazabilirsiniz.

Kısacası iPhone hakkında bildiğiniz ve bilmek istediğiniz ne varsa bu forumda diğer CHIP Online'cılar ile paylaşabilirsiniz. Unutmayın, firma yetkilileri CHIP Online forumlarını bizlerden fazla okuyorlar! Onlara iletmek istediğiniz tüm mesajları da bu foruma yazabilirsiniz...

Tüm konu: iPhone hakkındaki görüşlerinizi paylaşın!

Resimlerle: Yeni iPhone 3G'nizle yapmanız gereken ilk 10 iş

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: iPhone hakkındaki tüm görüşler burada tartışılıyor...

hamann7725
29-09-2008, 05:36   |  #2  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

iPhone biraz fazla abartıldı.Bence iPhone çok lüzumsuz bi alet.onun yerine Samsung i900 omnia daha iyi bir seçim olur.

slhkcy
29-09-2008, 06:07   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
23 mesaj

Issız bir adaya düştüm diyelim.(bkz. Lost :)). Adada bulunduğum süreç içerisinde yanımda bulunan önemli materyallerden biri (öbür ikisini boş verin) iPhone olsa, kesin denize atardım. iPhone görünce bir hezeyan, bir gıcıklanma, bir cinlenme vukû oluyor bende. O kadar yani...

mstfkrt
29-09-2008, 06:22   |  #4  
Taze Üye
6 mesaj

Ya arkadaşlar ben bu telefonu çok beğenmiştim. Kullanma fırsatımda oldu. Türkiyeye gelmesini sabırsızlıkla bekliyordum. Bekledik bekledik geldi sonunda. Ama gerçekten ağzım açık kaldı olanlara. Yok telefon geldi diye DJ'ler geliyor, partiler veriliyor falan filan işte :D Len alt tarafı bir telefon. Ya şu fiyatlara ne demeli :D Çok komik bu TUrkcell ve Vodafone :D Gerçi suç bu telefonu abartanlarda. Biz ne kadar abartırsak fiyatı okadar artacaktır. >Apple'dan çıkışı 199$ bizdeki fiyatı 645 EURO civarı. Bu kadarda olmaz. Bekleyin 2 ay içinde tıpış tıpış fiyatlat inecek. Diğer firmaların telefonlarıda piyasaya sürülecek ve her dijital alette olduğu gibi yokuş aşağı bir fiyat inişi göreceksiniz. Tavsiyem şimdilik kesinlikle almayın. Saygılarımla. İmza: Bir garip vatandaş :D

skrespin
29-09-2008, 10:53   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
261 mesaj

o kadar para verecegim sonrada internetten itunes harici hisbirsekilde download yapamayacagim.

Tasarim cok sik olabilir ama bluetooth u bile sadece kulaklik destekleyen bu alete 200 dolarda fazla bence

skrespin
29-09-2008, 10:57   |  #6  
Yıllanmış Üye
261 mesaj

bu arada yeni fark ettim turkcell iphone ile vodafone iphone  arasinda 1000 ytl oynuyor :d:D:D:D

semx
29-09-2008, 11:01   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

Nokia'nın (ve diğer birçok markanın) yıllar önce sunduğu özellikleri sunuyor. Hatta bir çoğunu sunamıyor da jailbreak(veya herneyse) v.s yaparsanız sunmuş gibi oluyor. Buna rağmen uçuk fiyatlarla satılmakta. Yurtdışında iphone ve diğer telefonların arasındaki fiyat farkına bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Ne zaman alınır? Fiyatlar cüzileşince.

Son Düzenleme: semx ~ 29 Eylül 2008 11:04
onlineTR
29-09-2008, 11:38   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj

hakkaten bır acayıplık bir gormemişlik nedır ya sakın olun yok kız çıkmış tv ye ılk ben aldım ılk ben aldım bana lazım ınternete gırıyorum sudur ışte lazım peh pehh

antoni
29-09-2008, 11:48   |  #9  
Taze Üye
7 mesaj

ıphone çok pahalı yahu ben nasıl alyım ögrenciyim ama fmgenclik olarak alabiliriz

baybarsturan
29-09-2008, 12:24   |  #10  
baybarsturan avatarı
Taze Üye
1 mesaj

Dün akşam kız arkadaşıma aldım ve saatlerce inceledim.
Turkcell extradan paketsiz yani her hatla çalışan bir iphone aldım. Vodafone tavsiye etmiyorum çünkü 1 sene sadece seçtiğiniz Vodafone hattını kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca ben telefonu Turkcell extradan peşin fiyatı 1499 YTL iken 12 ay taksit ve vade farkı ile 1535 YTL'ye aldım. Mağazadan çıktım hemen bir iki dükkan yanında Teknosa vardı. Bir baktım iPhone'u Teknosa'larda satıyor. Ve her şebekeye açık olarak ve 12 taksitte 1468 YTL fiyatıyla. Yani Turkcell extradan aldığım peşin fiyatından bile daha ucuz. Şoke oldum hani bu telefon sadece Turkcell ve Vodafoneda olacaktı? Gerçi Teknosa Turkcell aracılığıyla satıyor ama nasıl oluyorda Turkcell extradan daha ucuza veriyor anlamak mümkün değil.
Gelelim telefon özelliklerine. Telefon tam bir görsel şölen. Yani sadece görünüşü, parmaklar ile hızlı ve rahat kullanımı ile cazip geliyor. Bunun haricinde hiçbir özellik yok. Ben Nokia N95 kullanıcısıyım. iPhone'da menüler çok sade ve özelliksiz. iTunes programına mahkum bırakılmışsınız. Çektiğiniz yada içine yüklediğiniz resimleri, müzikler bile itune içinden silebiliyorsunuz. Yani telefonun kendinden silme, düzenleme, atama gibi özellikleri yok. Bir ekran koruyucusu bile telefonun standart donanımında yok. Bütün bunları yapmak için mecburen program satın almak zorunda kalacaksınız. Kısaca çok sınırlı kullanıma sahip görselliği ön planda tutmuş bir telefon. son sözüm, sadece hava atmak isteyenler alsın.

nokia tube 5800
29-09-2008, 13:30   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

bencede hem gereksiz hemde daha çok sürümleri eksik
1 türkçe değil
2 cep telefona sahip olabilmek için 1.500 ytl gbi bir fiyat biçilyor
3 bluetooth var ama yok neden yok?çünkü böyle bir cep telefonuna başka bir cihazdan multimedia alış verişini yapamıyorsun
4 mesjlarını tek tek silmen gerekiyor
5 telefon rehberini teker teker girmen gerekiyor
6 kamerası 2 megapixel iphone3G ye yakışmayan daha çok maddeler varda bunlar en çok göze batanları

uGuR.uK
29-09-2008, 13:36   |  #12  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

hem cok pahalı hemde adam gibi bi özelligi yok, sadece şık bi görünüş ve dokunmatik ekran o kadar. geri kalan bütün özellikler günümüzdeki cogu telefonda kullanılmayan gereksiz özellikler, ama işte apple cok saglam reklamını yaptı paso alıyor millet bide aylık ücretini ödüyor o kadar para verip. sanki yolda evde işte okulda vs. paso internette takılıyorlar ya...

amedun_ziya
29-09-2008, 14:18   |  #13  
amedun_ziya avatarı
Yıllanmış Üye
442 mesaj

kullanım hoşluğu ve medya özellikleri dışında pek bi şey içermeyen bir cıhaz bence Dil çıkarıyor
illa alacaksam bi tane ıpod tauch bitane de nokia 1200 rahatlıkla iphone'a karşılık gelebilir Beğendim
ipodun 450 ytl(vatan bil.)+nokia 1200 65 ytl Gülüş

Son Düzenleme: amedun_ziya ~ 29 Eylül 2008 14:31
yusuf04
29-09-2008, 14:38   |  #14  
Yeni Üye
27 mesaj

Sadece abartıdan ibaret.Dokunmatik olupta mp3 çalan ve cep telefon özelliği taşıyan birçok marka var hem de iyi markalar.Sony markasının en düşük özellikli mp3 çalarını bile ıphoneye değişmem.

umuthvr
29-09-2008, 15:00   |  #15  
Yıllanmış Üye
331 mesaj

slm arkadaşlar ya da sayın bayanlar ve baylar:
ben bu telefonu almayı düşündüm ama:
1.si ben bunu alacağıma lg renoiri beklerim 8mp dokunmatik ekran
2.si şu an piyasada samsung omnia 5mp 16gb var yani
ben ne yapıım iphone 3gyi multimedya telefonlar varken ben bu saçma sapan bika.ç uygulaması var diye alacak değilim(bu uygulamaları beğenmiştim ama bu fiyata aslaaaaaaaaaa!)

Djan
29-09-2008, 15:01   |  #16  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar merhaba,

Ben Türkiye'ye geldi gelecek diye beklerken artık dayanamayıp telefonu Amerika'dan getirtmiş bir iPhone 3G (16GB) kullanıcısıyım. Yaklaşık 15 gündür aktif olarak kullandığım cihaza dağir düşüncelerimin satın almayı düşünen arkadaşlara rehber olmasını umuyorum.

İlk olarak görüntüsünden bahsedeyim, biliyorsunuz bizler için telefonun işlevlerinden sonra en önemli olan havasıdır. Bilin ki iPhone dizayn olarak mükemmel bir telefon. İnanılmaz kaliteli ekranı, parmakla kullanırken hiç zorlanmayacağınız hassas dounmatik özelliği, iPod ile müzik dinleme ve film seyretme deneyimi bu telefonu eşsiz kılan özellikler. Öyle ki, herhangi başka bir telefonda yapacağınız rehberdeki kişiye resim atama ve arama sırasında resimin görünmesi bile bu telefonda farklı. Daha bi güzel, daha bi heyecanlı.

Telefonu alır almaz arkadaşlarınıza iştahla göstereceğiniz ilk şey albümlerin ekranı yan çevirince alacağı şekil olacaktır. Bu iPhone'un içerisinde yer alan sensörler aracılığı ile gerçekleşen bir özellik. Bir video açtınız diyelim, cihazı hangi tarafa tutarsanız görüntüde ona uygun olarak değişiyor. iPhone bu sensörleri sadece video izlerken değil, safaride (web tarayıcısı) ve daha birçok ek yazılımda kullanabiliyor tabiki. Hareket sensörünü en iyi örnekleyen ise iTunes'dan ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz Labirent oyunu. Telefonu sırtı yere bakacak şekilde dengede tuttuktan sonra oyun başlıyor. Daha sonra ise telefonu hareket ettirmenize bağlı olarak ekrandaki bir topu labirentin içinde ilerleterek labirentten çıkmaya çalışıyorsunuz. Cihazi alıcak olursanız denemenizi tavsiye ederim. Hareket sensörünün bir güzel örneğini daha çakmak uygulamasında görebilirsiniz. Bunu size anlatmam yerine kendiniz görmeniz en doğrusu. Youtube'da search kısmına "iPhone Lighter" yazmanız yeterli. Sensörlerden bahsetmişken ışık seviyesi sensörü ve yüzünüzü yakınlaştırdığınızı algılayan sensörler olduğunuda belirtmeliyim. Işık sensörü ekran parlaklığını gün içinde ortamdaki ışığa bağlı olarak ayarlanmasını sağlayan sensör. Diğeri ise telefonla konuştuğunuzda telefonun yanağınıza yaklaştığını anlayan ve ekranı kapatıp yanlışlıkla bir dokunmatik kazasına kurban gitmenizi sağlayan bir sensör.

Telefonda yüklü olan programlara geçmeden önce biraz daha donanımsal özelliklerine değinmek istiyorum;

-İlk olarak telefonda 600Mhz Samsung işlemci yer alıyor. Bu veriyi google'da yaptığım araştırmalar sonucunda buldum. İşlemci normal kapasitesinden daha düşük bir frekansta çalıştırılıyor ki merak etmeyin, çok yeterli...

-iPhone 3G de selefinden farklı olarak 3.5mm kulaklık girişi daha iyi konumlandırılmış. Kulaklığınızın ucunu jiletle traş etmeden de direk kullanabilmeniz sağlanmış.

-External hoparlör ortalama düzeyde bir ses seviyesi sunuyor. Fakat ses kalitesi iyi.

-Oldu da sim kartı çıkartmanız gerekti, evde de değilsiniz, fellek fellek bir ataç aramanız gerekiyor çünkü sim kart yuvası aparatsız çıkmıyor.

-2Mpixel kamerası oldukça kaliteli fotoğraflar çekiyor. Tabiki kaliteden kastım diğer 2Mpixel kameralı  diğer telefonlarla karşılaştırılması. Fotoğraf çekerkende hareket sensöründen faydalanıp fotoğrafın yönünü ayarlayabiliyor, hatta GPS özelliği açık ise fotoğrafa coğrafik konumu ekleyebiliyor.

-Pili için 3G kapalı olduğunda 10 Saat konuşma, uzun bir sürede bekleme yazmışlar, demedi demeyin, GPRS sık kullanıldığında, orta düzeyde arama yapılıp elde sık sık karıştırıldığında 1 gün gidiyor. Tabi bide pili değiştirme şansınız yok, onu servis yapıyor.

Şimdi birazda ilk aldığınızda karşınıza çıkacak olan yazılımlardan bahsedeyim,

-Text: Sms alıp göndermek için. MMS desteklemiyor. MMS için 3. parti yazılım yüklemeniz gerekiyor. Her bir kişiden gelen SMS ler tek başlık altında toplanıyor, ya o kişiye ait mesajların hepsini silersiniz yada hepsi kalır.

-Contacts: Rehber programı. Kullanımı çok rahat, istediğiniz kadar ayrıntı girebiliyorsunuz. Outlook ile senkronize olabiliyor. Parmağınızı ekrana aşağıya doğru hızlıca sürtmenizle rehber kayıyor. Söylemeliyim ki çok zevkli..

-Calendar: Takvim. Diğer marka telefonlardakinden pek farklı değil.

-Clock: Dünya saati, geri sayım aracı, alarm ve sayaç ozelliği bulunan bir saat programı.

-Photos: Kendi çektiğiniz veya bilgisayardan senkronize ettiğiniz resimleri görmenizi sağlayan araç. Yine hareket sensörü yardımı ile resimleri çevirebiliyorsunuz, parmağınızla resimleri yakınlaştırıp uzaklaştırabiliyorsunuz, slide show yapabiliyorsunuz.

-Youtube: Youtube'dan video izlemenizi sağlıyor, oldukça kullanışlı. Fakat videonun başlaması 15 saniye kadar alabiliyor. Sebebi henüz ülkemizde 3G teklonojisinin olmaması ve YouTube'un videoları iPhone için özel bir formata çevirip cihaza göndermesi.

-Stocks: IMKB'yi takip edebileceğiniz, hatta nerdeyse her türlü borsa takibini yapabileceğiniz güzel bir program.

-Maps: Google Earth programındaki gibi tüm dünyayı görebileceğiniz program. Entegre GPS sayesinde yerinizi tespit edebiliyor. Desteklenen ülkelerde Yol haritası çizebiliyor.

-Weather: Aynı anda birden fazla şehiri tanımlayıp, anlık ve 7 günlük hava raporu tahminlerini görebildiğiniz program.

-Calculator: Hesap makinesi. Ekranı yan çevirdiğinizde scientific moduna geçiyor.

-iTunes: Internetten müzik satın almanızı sağlıyor. Bulunduğum yer nedeni ile deneme şansım olmadı, ülkeniz desteklenmiyor diyor. (Libya)

-AppStore: Program satın almanızı ve yüklemenizi sağlıyor. Onlarcası var.

-Mail: E-postalarınızı düzenlemeniz için tek kelime ile şahane bir program. Yahoo, Gmail, Hotmail, MobileMe ve Pop3 destekli maillerle uyumlu.

-Safari: Cep telefonundan internete girmeyi zevkli hale getiren program. Mükemmek bir web tarayıcı. Ayrıntısından bahsetmeme gerek yok, download yapamama dışında eksiği olmayan program.

Sanırım bukadar. Yazımı bitirmeden önce kötü özelliklerinden de bahsetmek isterim:

-Bluetooth ile dosya göndermek yok, olur öyle şey demeyin, yok...

-GPS hassasiyeti vasat. Hassasiyet 3250 metre yazıyor (uydu bağlantısı tamamlansın diye beş dakika beklemiş olmama rağmen.)

-Kopyala yapıştır yok, zaten yoktu, hala yok...

-Telefona bir resim, bir mp3 yüklemek istiyorsunuz, iTunes'dan başka çareniz yok. (Tabiki bunun içinde 3. parti yazılımlar olduğunu söylemeliyim). Diyelim yaptınız, ofisteki bilgisayara bağlayıp iTunes'u açarsanız herşey gidiyor. Tek iPhone tek iTunes, kuma getirmek yok.

-Mp3`ü melodi yapma yok, yine 3. Parti yazılım devreye giriyor.

Aklıma gelenler bunlar, umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorularınız için CHIP Forum'dan ulaşabilirsiniz.

Adnan Can N.

centauri
29-09-2008, 17:52   |  #17  
Yıllanmış Üye
289 mesaj

Iphone cep telefonu sektöründe gerçek bir devrim.

Piyasadaki bütün telefonlar içinde en iyi ekrana sahip. En iyi film seyretme ve müzik deneyimini yaşatıyor.Ses kalitesi çözünürlüğü ve parlaklığı eşsiz.

En geniş uygulama yelpazesine sahip. App Store da yarısından fazlası ücretsiz olan binlerce uygulama var.Oyunları kontrolleri de diğer hiçbir telefona benzemiyor

Dünyanın tek 'çoklu dokunmatik' ekrana sahip telefonu. Iphonedan başka bir tane bile çoklu dokunmatik (multitouch) telefon yok. Diğer dokunmatik telefonlardan çok farklı bir teknoloji mevcut iphoneda.

Internet deneyimi çok kullanışlı ve gerçek bir internet deneyimi. N95te de browser var mesela, ancak istatistiksel olarak kullananların sadece %14ü webte sorf yapıyor. Geri kalanları sadece ihtiyaç için webe giriyor. Ancak iphone un web tarayıcısı o kadar mükemmel ve kullanışlı ki, insanlar zevk için webe giriyorlar. Ve Nokiada %18 olan oran Iphoneda %96.

Tek kayda değer eksisi kamerası. Sadece bu da bulunsun diye koyulmuş bir kamerası var.

MMS video kayıt vs gibi özelliklerin hepsi jailbreak de yapmaya gerek kalmadan appstore dan iki tıkla çözülebiliyor.

Iphone'u ilk aldığımda Nokia N95in yanında ikinci telefon olarak kullanırım, ikinci hattımı ona takarım dedim. Şimdi ise Nokia N95 1 aydır çekmecemden çıkmadı. Yakında gittigidiyorda görebilirsiniz.

Özetlersek Iphone'un şu an piyasadaki en iyi telefon olmasının nedenleri:

1- En iyi yazılım: Mac OS X çalıştırıyor çok esnek çok hızlı çok kullanışlı. Yeni özellikler kolaylıkla eklenebiliyor geliştirmeye çok müsait

2- Eşsiz ekran, ve multitouch: Piyasadaki en kullanışlı ekrana sahip telefon. Bu muhteşem ekran diğer telefonlarda eziyet olan film seyretme veya dokunmatik kullanma özelliklerini keyf haline getiriyor. 16 milyon renk ve yuksek cozunurluk var kalas Samsung omnia dan 1000 kata yakın renk vermesinin sonuçları ilk elinize aldığınızda hissedilebiliyor.

3- App Store ve Itunes. Iphone'u eşsiz yapan bir uygulama.Itunes sayesinde şarkıları resimleri uygulamaları yüklemek ve yönetmek çocuk oyuncağı oluyor. Hem çok hızlı hem kullanışlı. Örneğin nokianın pc suite gibi yazılımlarından 9999 kat daha kullanışlı.

4- Internet ozellikleri: Bir daha başka bir telefonda yıllarca görmeyi beklemedeğim mükkemel bir browser a sahip. Çoklu dokunmatik ekran sayesinde çok kullanışlı çok hızlı ve flash olmayan tüm sayfaları mükemmel bir şekilde açıyor. istediğiniz yerine dokunuyorsunuz yaklaşıyor kolaylıkla okuyorsunuz. Neredeyse bi cafede dışarıda webte surf yapmak istiyorsanız yanınıza notebook almayı gereksiz hale getiriyor. Mail özellikleri de çok kullanışlı çok hızlı.

5 - Stil ve kalite: Mükemmel bir işçiliğe sahip. Telefonu elinize aldığınızda montaj yerlerini bile bulamazsınız. Sıktığınızda nokia gibi vıcır vıcır sesler gelmez. malzemeleri top class işçiliği top class görüntüsü mükemmel.

6- Fiyatı. BEDAVA olması. (benim için)
Nasıl oluyor derseniz ben ayda yaklaşık 200 YTL fatura ödüyorum turkcelle. Ayda 1000 dakika konuşmuyorum 1000 sms göndermiyorum.
Iphoneun bi paketi var: 1000 dakika konuşma + 1000 SMS + 3 GB internet ayda 149 YTL şeklinde.
Bana Iphone 3G bedavaya geliyor bu şekilde. Aynı parayı hatta daha azını ödüyeceğim üzerine bir de iphone alacağım.

Son Düzenleme: centauri ~ 29 Eylül 2008 17:57
DeJaVu_
29-09-2008, 18:51   |  #18  
Yeni Üye
37 mesaj

# iPhone'a Apple'ın izin vermediği uygulamaları yükleyemezsiniz. Yükleseniz bile Apple cebinizdeki iPhone'dan o yazılımı ne kadar para ödemiş olursanız olun siler atar.

# iTunes yazılımını kullanmadan iPhone'a müzik yükleyemezsiniz. iPhone'a yasal olarak sadece iTunes'un müzik marketinden satın aldığınız müzikleri yükleyebilirsiniz.

# iTunes'tan müzik satın alabilmek için ABD'den alınmış bir kredi kartı kullanmak zorundasınız. Türkiye'den alınan kredi kartları ile müzik albümü satın alamazsınız.

# Pili bozulduğunda pilini çıkarıp, yerine yenisini takamazsınız. Çünkü iPhone'da piller cihaza sabitlenmiş durumda. Apple, pil yerine iPhone'u değiştirmenizi öneriyor.

# iPhone'la Türkiye'de üçüncü nesil mobil iletişim (3G) hızında internete bağlanamazsınız. Bu kez kusur iPhone'da değil. iPhone'da 3G var ama Türkiye'de yok.

# iPhone'u garanti kapsamı dışına çıkaracak müdahaleler yaptırmadan Türkçe bir menü ile kullanamazsınız. Çünkü Türkiye'de satılan iPhone'lardaki menüler İngilizce.

# Bluetooth'la başka bir cep telefonu ya da bilgisayara dosya aktarımı yapamazsınız. iPhone'un 'bluetooth' özelliğini sadece 'bluetooth' kulaklıkla kullanabilirsiniz.

# Vodafone'dan alacağınız iPhone 3G'yi başka bir operatörün SIM kartıyla kullanamazsınız. Turkcell'den aldığınız ürünleri ise önce Turkcell'de aktivasyon yaptırmak şartıyla istediğiniz operatörde kullanabilirsiniz.

# iPhone'u garanti kapsamı dışına çıkaracak kırma işlemini yaptırıp, üçüncü parti bir yazılım kullanmadan MMS (multimedya mesaj) gönderemezsiniz.

# Teknolojinin temel kavramlarından biri olan 'Kopyala-Yapıştır'ı dolarlar saydığınız iPhone'da yapamazsınız. Her şeyi, örneğin şifre tekrarlarını defalarca yazmak zorundasınız.

# İnternet sayfalarını dolaşırken, Flash'la hazırlanmış bölümleri göremezsiniz. Çünkü iPhone'daki Safari adlı web tarayıcısı Flash'ı hala desteklemiyor.

Yemişim iPhone'u :S

4murat
29-09-2008, 20:05   |  #19  
4murat avatarı
Yıllanmış Üye
197 mesaj

arkadaşlar burada i phone aleyhinde yazanlar tamamen kedi erişemediği ciğere mumdar der ata sözünü doğruluyor

APPLE nire LG SAMSUNG nire güldürmeyin adamı...

centauri
29-09-2008, 20:44   |  #20  
Yıllanmış Üye
289 mesaj

yukarıdaki dejavu isimli şahıs yanlış bilgiler vermiş. Hatta hepsi yanlış

# iPhone'a Apple'ın izin vermediği uygulamaları yükleyemezsiniz. Yükleseniz bile Apple cebinizdeki iPhone'dan o yazılımı ne kadar para ödemiş olursanız olun siler atar.

Iphone'a istediğiniz yazılımı yüklersiniz. Apple da silmez. Kendi iphoneumda birçok yazılım var apple'dan geçmeyen.

# iTunes yazılımını kullanmadan iPhone'a müzik yükleyemezsiniz. iPhone'a yasal olarak sadece iTunes'un müzik marketinden satın aldığınız müzikleri yükleyebilirsiniz.

Itunes yazılımı kullanmadan da iphonea müzik yüklersiniz. Ama saçma olur çünkü itunes mükemmel bir yazılım. itunes'tan satın almadığınız müzikleri de çok kolaylıkla yüklersiniz iphone'a. itunes üzerine drag-drop yapmanız bile yeterli.

# iTunes'tan müzik satın alabilmek için ABD'den alınmış bir kredi kartı kullanmak zorundasınız. Türkiye'den alınan kredi kartları ile müzik albümü satın alamazsınız.

itunes'tan müzik almak için abd kredi kartı lazım evet.. Evet te bunun iphonela ne ilgisi var şimdi? Dışarıdan mp3 bulup itunes a yükleyebiliyorsunuz zaten.

# Pili bozulduğunda pilini çıkarıp, yerine yenisini takamazsınız. Çünkü iPhone'da piller cihaza sabitlenmiş durumda. Apple, pil yerine iPhone'u değiştirmenizi öneriyor.

Pilin cihaza sabitlenmesi bi dezavantaj değil. 2 sene sonra pil bozulduğunda (bozulursa) normal şartlarda telefonu değiştirmiş olursunuz zaten. Olmasanız da dışarıdan pil alınmasın sorun çıkmasın diye yapılan bir uygulama bu.  15 dakikada pilini değiştirirler apple storeda.

# iPhone'la Türkiye'de üçüncü nesil mobil iletişim (3G) hızında internete bağlanamazsınız. Bu kez kusur iPhone'da değil. iPhone'da 3G var ama Türkiye'de yok.

Eee?

# iPhone'u garanti kapsamı dışına çıkaracak müdahaleler yaptırmadan Türkçe bir menü ile kullanamazsınız. Çünkü Türkiye'de satılan iPhone'lardaki menüler İngilizce.

Iphone'a garanti dışı kalacak müdahaleler yaptırmadan da herşeyi kullanırsınız. Türkçe olarak da kullanırsınız. google da bi bakın yeter.

# Bluetooth'la başka bir cep telefonu ya da bilgisayara dosya aktarımı yapamazsınız. iPhone'un 'bluetooth' özelliğini sadece 'bluetooth' kulaklıkla kullanabilirsiniz.

iphone un bluetooth özelliği bilgisayarla otomobilinizde vs kullanılabiliyor. Evet dosya transferi yapmıyor. Bu kadar yalan içinde bi doğru yakaladık.

# Vodafone'dan alacağınız iPhone 3G'yi başka bir operatörün SIM kartıyla kullanamazsınız. Turkcell'den aldığınız ürünleri ise önce Turkcell'de aktivasyon yaptırmak şartıyla istediğiniz operatörde kullanabilirsiniz.

Bu ne alaka iphonela ne ilgisi var? vodafonedan alırsan zaten vodafonela sözleşmeli alıyorsun başka kart ne alaka?

# iPhone'u garanti kapsamı dışına çıkaracak kırma işlemini yaptırıp, üçüncü parti bir yazılım kullanmadan MMS (multimedya mesaj) gönderemezsiniz.

Bu kadar yalan olmaz... app store dan tek tık ile swirly mms yükleyip mms atar alırsınız. Garanti de gitmez, zaten jailbreak de garantiyi götürebilecek bir uygulama değil.ü

# Teknolojinin temel kavramlarından biri olan 'Kopyala-Yapıştır'ı dolarlar saydığınız iPhone'da yapamazsınız. Her şeyi, örneğin şifre tekrarlarını defalarca yazmak zorundasınız.

Kopyala yapıştır teknolojinin temel kavramı mıymış? Teknoloji bilgisi kıt olan birinin söylemi heralde bu. Teknoloji multitouchta, muhteşem Mac OS X işletim sisteminde hızda stabilitede. Kopyala yapıştırda değil.. ki bu da yalan. Yine kolayca yazılım yükleyip garanti dışı filan da olmadan kopyala yapıştır ekleyebilirsiniz.

# İnternet sayfalarını dolaşırken, Flash'la hazırlanmış bölümleri göremezsiniz. Çünkü iPhone'daki Safari adlı web tarayıcısı Flash'ı hala desteklemiyor.

Evet desteklemiyor. Ama en iyi ve kullanışlı web taraycısı. Nokiadaki ericsson daki takılmalar çökmeler kitlenmeler yavaşlamalar olmasın diye flash ı koymamışlar.

Son Düzenleme: centauri ~ 29 Eylül 2008 20:51
FireWalkeR
29-09-2008, 22:05   |  #21  
Yeni Üye
29 mesaj
hamann7725
iPhone biraz fazla abartıldı.Bence iPhone çok lüzumsuz bi alet.onun yerine Samsung i900 omnia daha iyi bir seçim olur.
kesinlikle katılıyorum sana hamann7725 samsung'u kısa süre kullanma imkanım oldu cihaz cok güzel bence iPhone'a 10 basar.En basitinden kamerası 5 mp ve fiyatı daha ucuz iPhone reklamdan kazanıyor.Bence cihaz beş para etmez (samsung'un yanında tabii)...

onlineTR
29-09-2008, 23:07   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj

bu konuda borga abinin yorumunu beklıyorum,bakalım neler söyliyecek?...

nervousking
30-09-2008, 00:05   |  #23  
Taze Üye
4 mesaj
4murat
arkadaşlar burada i phone aleyhinde yazanlar tamamen kedi erişemediği ciğere mumdar der ata sözünü doğruluyor

APPLE nire LG SAMSUNG nire güldürmeyin adamı...

Kesinlikle Katılıyorum burda samsung omnia almak daha mantıklı diyenlerin çoğu daha omnia kullanmamıştır bile..ki iphone farkını anlasın..

centauri
30-09-2008, 00:13   |  #24  
Yıllanmış Üye
289 mesaj
FireWalkeR
kesinlikle katılıyorum sana hamann7725 samsung'u kısa süre kullanma imkanım oldu cihaz cok güzel bence iPhone'a 10 basar.En basitinden kamerası 5 mp ve fiyatı daha ucuz iPhone reklamdan kazanıyor.Bence cihaz beş para etmez (samsung'un yanında tabii)...
Samsung iphone un yaninda 5 para etmez cunku ekran cozunurlugu dusuk dokunmatik ekrani kotu ses kalitesi kotu video kalitesi kotu (iphone a gore)

ilaveten Apple ne reklam yapmis turkiyede bunu da anlamiyorum. Cok reklam yapti diyorlar apple simdiye kadar neredeyse hic reklam yapmadi turkiyede.
Urun muhtesem oldugu icin tutuluyor samsung ise sadece iphone alternatifi olarak gosterildigi icin bilinir oldu. iphone olmasa kimsenin haberi olmayacak o telefondan

Son Düzenleme: centauri ~ 30 Eylül 2008 00:14
nervousking
30-09-2008, 00:19   |  #25  
Taze Üye
4 mesaj
centauri
Samsung iphone un yaninda 5 para etmez cunku ekran cozunurlugu dusuk dokunmatik ekrani kotu ses kalitesi kotu video kalitesi kotu (iphone a gore)

ilaveten Apple ne reklam yapmis turkiyede bunu da anlamiyorum. Cok reklam yapti diyorlar apple simdiye kadar neredeyse hic reklam yapmadi turkiyede.
Urun muhtesem oldugu icin tutuluyor samsung ise sadece iphone alternatifi olarak gosterildigi icin bilinir oldu. iphone olmasa kimsenin haberi olmayacak o

2. kez doğru söyledin....katılıyorumm