İlginç ve uzmanlık bir soru ve yardım lütfen.

tamcoskun
22-11-2008, 21:53   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj

Maliyetinden dolayı ADSLden KabloNet internete geçtim. Arkadaşımdan aldığım DOCSIS 1.1 Modemi kullandım, araya bir swich koydum (netmaster kablo internet modemin ROUTER özelliği olmadığında), swich den sonra elimdeki Speettouch wireless modemi bağladım. Sıralama şöyle oldu, Tv kablosu – NetMaster Docsis 1.1 modem – Swich – Speettouch Wireles modem. Speettouch modemin DHC si kapalı ve wireles şifreli.Bu kadarını forumlardan öğrenerek yaptım.Elimde iki adet laptop var.Bir tanesi ile internete çıktım.Buraya kadar sorun yok.
Sorun ikinci laptopu da internete bağlarken ortaya çıktı. Bütün uğraşlarıma rağmen gerek wireless gerekse kablo ile aynı anda iki laptopu da internete bağlayamadım. İnterneti açtığımızda ilk hangi makine internete bağlanırsa, öteki makine ağa bağlana bilmesine rağmen internete çıkamıyor. Tek makine açıkken internete bağlanmada sorun yok ikinci makine hangisi olursa olsun fark etmiyor, internete çıkamıyor. Her ikisi de Vista, sonra biri xp, sonra biri pardus olduğu halde olmuyor sonuç aynı hepsini denedim.Sonra belki kabloNet verdiği hatta tek makine bağlanması ile sınırlandırmış olabilir diye servisi aradım.Böyle bir uygulamalarının olmadığını söylediler.
Şimdi aklıma gelen ve başka Kabloİntenet modemim olmadığından deneyemediğim şey, belki Docsis 1.1 modemin nasıl router özelliği yoksa belki ikinci makineye interneti veremiyordur sorusu. Ama buna da pek ihtimal vermiyorum.
Konu biraz garip.İlgisi ve bilgisi olanlardan yardımlarını bekliyorum.
Tamer Coşkun.

keshkesh
22-11-2008, 22:05   |  #2  
keshkesh avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
910 mesaj

ip yapılandırmalarını el ile yapılandırman gerek....
kablo net modemlerde modem pc ye internet ip sini yolluyo belli bir süre sonra(internete baglanınca) mesela modemin ip si 192.168.1.1 ise ip adreslerini 192.168.1.2 ve 192.168.1.3 olarak ayarlayabilirsin. ağ geçidi 192.168.1.1 olacak alt ağ maskesi ise 255.255.255.0 olacak... dns sunucu olarak da istediğin bir dns sunucuyu girebilirsin. 195.175.39.39 195.175.39.40 telekomun dns leri... sen opendns gir istersen

tamcoskun
23-11-2008, 09:44   |  #3  
OP Yeni Üye
32 mesaj

Dün meşajdan sonra yatarken benide aklıma gelmişti, makinelerin ikisine de elle ip girmek.Sizin cevaptan sonra denedim ama olmuyor.Makinenin biri otomatik bağlanınca hep aynı ip leri veriyordu zaten.
[url=http://www.divshare.com/download/5898769-bae][/url]
BÜYÜK RESİM

Son Düzenleme: tamcoskun ~ 23 Kasım 2008 09:49
pasur
24-11-2008, 16:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

garip bir sorun...