Klavyelerdeki davetsiz misafirler...

CHIP Online
11-10-2013, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Tam önünüzde duran klavyenize dikkatli bakın. Tuşların arasında, görmediğiniz o kadar çok şey var ki

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/kla ... safirler_43092.html

Resimlerle: Klavye tasarımında yaratıcı fikirler

Bilim adamlarının açıklamasına göre, bilgisayar klavyeleri ve akıllı telefonlarda tahmin edebileceğimizden çok daha fazla bakteri ve mikrop bulunuyor. Araştırmacıların bulduğu üzere, her bir klavyede 7.500 bakteri bulunurken bu sayı ortalama bir klozet kapağı için sadece 5.400.


mouldcheck.co.uk'den John Norris'in pazar günü the Sun'a yaptığı açıklama "Bu bir sürpriz değil. Masalarımızda yemek yiyoruz, her türlü şeyi klavyelerimizin üzerine düşürüyoruz ve klavye kullanmadan önce nadiren ellerimizi yıkıyoruz. Klavye temizlemek için ürünler mevcut ancak çok azımız bununla uğraşıyor." şeklinde.


Mikrobiyolog Dr. Peter Wilson ise klavyenin "burnumuzda ve bağırsaklarımızda olanların bir yansıması" olduğunu söylüyor.


Sürpriz olan bir başka bulgu ise el çantalarının E.coli de dahil olmak üzere çok miktarda bakteri içerdiği oldu.


Araştırmacılar ayrıca tabletlerde 600 birime ulaşabilen miktarda, yemek zehirlenmesine yol açabilen toksinleri yaratan "Staphylococcus aureus"a rastladı. Araştırmayı yöneten mikrobiyolog James Francis herhangi bir plastik maddede 600'e ulaşabilen bir miktarın çok yüksek olduğunu belirtti ve bunun "bazı insanların ellerini sık yıkamadıklarının" bir göstergesi olduğunu söyledi.


Bütün bunların sorumlusu olarak ise günümüzün yoğun yaşamı gösteriliyor. Bir şeyler yazarken atıştırmak veya aceleye getirilen tuvalet molaları ise en büyük sorumluluğu üstleniyor. Ayrıca pek çok insanın yüksek teknoloji ürünlerini tuvalete giderken yanlarında taşıdıkları (kim tuvaletteyken Facebook veya Twitter'ı kontrol etmeyi ya da oyun oynamayı sevmez ki?) ve bu durumun ekstra sağlık sorunları yarattığı söyleniyor. Yapılan bir ankete göre her altı cep telefonundan biri, normalde tuvalette yer alan bakterileri üzerinde taşıyor.

Tüm Konu: Klavyelerdeki davetsiz misafirler...

Resimlerle: Klavye tasarımında yaratıcı fikirler

Kaynak: www.chip.com.tr