Microsoft efsanesi Bill Gates çalışıyor!

CHIP Online
02-02-2014, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bill Gates bu aralar bir hayli meşgul. Ama onu meşgul eden şey sadece Microsoft değil!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/mic ... alisiyor_44967.html

Resimlerle: Bill Gates'in albümünden...

Microsoft'un kurucu ortağı ve belki de bir numaralı efsanesi olan Bill Gates, günümüzde firma için yeni bir CEO arayışı içerisinde ama onun öncelikli işi bu değil. O ve eşinin yıllardır üzerinde titizlikle çalıştıkları Bill and Melinda Gates Foundation, her şeyden önce geliyor.


Geçtiğimiz gün kurumlarının yıllık raporlarını yayınlayan çift, özellikle fakirlik hakkında ortaya atılan üç efsane iddiayı ortadan kaldıracaklarına değindi. İlk olarak fakir ülkelerin, fakir kalacakları konusundaki düşüncenin kafalardan silinmesi gerektiğini söyleyen Gates, özellikle Mexico City, Shanghai ve benzeri diğer merkezlerdeki gelişimi hatırlattı ve şunları söyledi; "2035 yılına geldiğimizde, bizim bugün bildiğimiz anlamda fakir ülke diye bir şey kalmayacak. Neredeyse tüm ülkeler fakir ve orta seviye arasında ya da daha üst zenginlikte olacaklar. Her bir ülke hem kendisi, hem de komşu ülkeleriyle daha iyi bilgi alış verişi yaşayacak, daha kaliteli tarım yapacak, daha üst seviye tohum elde edecek ya da aklımıza gelmeyecek dijital devrimler yaşayacaklar. İş güçleri ise, aldıkları eğitimle yeni yatırımları doğuracak."


Gates, yine de, özellikle Kuzey Kore gibi ülkelerin önümüzdeki 20 yıl boyunca daha yüksek gelirlere sahip olabileceğine pek ihtimal vermiyor. Onun üzerine bastığı bir diğer konu ise uluslararası yardımların boşa para harcama anlamına gelmediği. Yapılan benzeri yardımlar ile başta sağlık olmak üzere birçok alanda üçüncü dünya ülkelerine büyük fayda sağlandığını belirten Gates, "Geçen zaman içerisinde, insanların daha uzun süre yaşadıklarını, daha sağlıklı yaşam sürdüklerini ve fakirlikten uzaklaştıklarını gördük. Tüm bunların sebeplerinin başında yapılan uluslararası yardımlar bulunuyor" diyerek yardımların sürmesi gerektiğine değindi.


Son olarak Melinda Gates, fakir ülkelerdeki insanların hayatlarını kurtararak dünyanın aşırı miktarda insana ev sahipliği yapmak zorunda kalacağı iddialarını yok edeceklerinin altınu çiziyor. Melinda Gates, yapılan araştırmalara göre çocuk ölümleri arttıkça, doğum oranlarının da benzeri oranda azaldığına değinerek; "İnsanların temel sağlık ve zenginlik içerisinde, uyumlu ve eşit olarak yaşayabildikleri ve doğum kontrol hapı gibi tıbbi malzemelere ulaşabildikleri bir dünyanın, güvenli, yaşanabilir bir dünya olacağından eminim" diyor...

Tüm Konu: Microsoft efsanesi Bill Gates çalışıyor!

Resimlerle: Bill Gates'in albümünden...

Kaynak: www.chip.com.tr