oem işletim sistemi aktivasyon

HPQ-User
14-03-2007, 01:26   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

isa sormuş:
merhaba,

uzun bir mail oalcak şimdiden özür diliyorum.

3 gün önce Windows vista home Premium oem aldım.bu aldıgım oem işletim sisteminin üstünde sadece yeni bir bilgisayar ile alındıgında gecerlidir yazıyor.fakat ben bir yıldır kullandıgım laptop üzerine kuracaktım.

Ürünü weblebi.com’dan aldım.ürün bana geldiğinde weblebi.com'u aradım herhangi bir problem olmayacagını sadece windowsunuzu cok kurarsanız aktivasyonu telefonla yapmanız gerekebilir dedi zaten oem ürünler alındıktan sonra özel durumlar nedeniyle iadesi yapılamıyor denildi.bende sorun değil telefonla microsoftu arayıp aktivasyonu gerceklestirebilirim dedim.

işletim sisteminin paketini acıp kurdum.zaten paketin yanlarında da bu ürünün paketi acıldıktan sonra lisansını kabul etmiş sayılırsınız yazıyordu ve iade yapılamaz diye yazıyordu.

şuan herhangi bir problemim yok.iyi bir sekilde kurulumu yaptım, güncelleştirmelerimi ve aktivasyonumu yaptım.zaten windowsta'da orjinal yazılım diye yazıyor.

asıl mesele şu mikrosoftla görüştüm ve bana üreticinizin size yanlış bir işletim sistemi sattıgını tekrar iadesini yapmayı deneyin dedi.cunku ileri zamanlarda windowsunuzu formatlarsanız bilgisayarınızın faturasını  ve işletim sisteminizin faturasını bize fax'lamanız gerekecektir dedi.

Cogu arkadasım hiçbir problem cıkarmıyor.telefon ediyorum aktivasyonu gercekleştiriyorlar dedi.ama yinede içim rahat değil.

Yazılımıda iade edemiyorum çünkü özel durumlar nedeniyle paket acıldıktan sonra iade edilemez yazıyor.

bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir.cunku sokakta 5 ytl'ye satılan korsan windowslarla aynı duruma düşeceğim.verdiğim bunca parada boşa gidecek.yardımlarınızı bekliyorum

teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Benim aklıma gelen bir sey var.işletim sistemi aldıgım yerle görüşüp suan kullandıgım laptopu da aynı faturaya ekleseler bende faturamı faxlamamı istediğinde bunu yollasam olur mu ? 

---------------------------------------------------------------------
bu mikrosoft'tan bana gelen mail

İlk olarak bir bilgisayarla birlikte satın almadığınız için lisanslama
açısından OEM lisansınızı kullanmanız yasa dışı.
İlk aktivasyonlarda bir problem çıkacağnı sanmam . Ancak daha sonra
telefonla aktivasyon yapmanız gerekirse problem çıkabilir. Çünki uygun
lisanslama modelini kullanmıyorsunuz.
Sizin durumunuzda Upgrade lisasnsı daha uygun olacaktı hem lisanslamada bir
problem oluşmayacak hemde daha uygun fiyatlı olacaktı.

Toplam aktivasyon sayısı lisanslama kurallarına uygun davrandığınız müddetçe
sınırsız

OEM olarak satın alınan lisanslarda 4 ana parça değiştirğinde lisans
geçersiz sayılır bunlar anakart cpu ram ve Hard disktir.

Lisansızının alınışından itibaren boşa gittiğini söyleyebilirim.

İnternetten yapılan alışverişlerde 7 gün içerisinde koşulsuz iade hakkı
mevcuttur diye biliyorum bence konuyu weblebi yetkileri ile tekrar
konuşmanızda fayda var.

iyi çalışmalar...
----------------------------------------------------------------------

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
hp nx6110
768 ram
centrino 1.6
40gb harddisk
dvd combo

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; FDM)

erkanc
14-03-2007, 02:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

zaten ürün aktivasyonu baya çetrefelli olan vistayı bir de oem pakaeti aldınız.Size tavsiyem teknik açıdan norton ghsot gibi programlar aktive edilmiş windowsunuzun imajını alın bir dvd yazın windowsunuz çökse bile tekrar geri alrsın. Çünkü zaten iki defamı üç defamı ne aktive etmeye izin veriyor vista onun için siz diskiniz bir imajını alın bence ilk etapta hakkınızıda arayın sonuçta siz ona para verdiniz gidipte korsan almadınız

Son Düzenleme: erkanc ~ 14 Mart 2007 03:09
remzinaz
31-01-2010, 02:36   |  #3  
remzinaz avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 8
75 mesaj

Oem ürünler kutulu microsoft ürünleri gibi nasıl satılabiliyor pek kafam basmadı.Bu konuda araştırma yapmış da değilim gerçi.Sonuçta oem makineyle beraber gelen bir ürün.Buna nasıl para verip aldın ki.Satılabir diyen arkadaşlar beni de bilgilendirirse sevinirim.Keşke kutulu bir ürün alsaydın.Bu arada (Özür dileyerek) o makinede vista kullanarak zaten ızdırap çekeceğin için pek de bir şey kaybetmiş sayılmazsın...