PS4: Bu açıklama herkesi sevindirecek

CHIP Online
25-02-2013, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Sony'nin en tepesinden gelen açıklama, PS4'ü bekleyenlerin en büyük korkusunu tarihe gömecek!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/ps4 ... ndirecek_38825.html

Resimlerle: PlayStation 3'e özel 12 ayrıcalıklı oyun!

Sony, yaptığı 20 Şubat konferansında hakkında fazlasıyla bilgi verdiği PS4 ardından, oyun camiası artık yeni konsolların yıl içerisinde çıkacağına resmen emin oldu. Fakat halen, geçmişte dönen dedikoduların büyük çoğunluğu hakkında herhangi net bir bilgi verilmiş değil...


Sony Worldwide Sutudio'nun başkanı Shuhei Yoshida ise bu dedikodulardan en çok korkulanını ortadan kaldıracak açıklamayı yapmış bulunuyor. Bir süre önce, ilk olarak Microsoft üzerinden yayılan yeni dijital oyun şeması yasası (DRM), yeni Xbox iç satın alınacak bir oyunun, bir başka kişi yani konsol tarafından kullanamayacağı hakkında çalışıldığını ortaya çıkarmıştı. Temel olarak Xbox Live ID ile eşleşecek olan oyunların, herhangi bir şekilde ikinci el satışının olması imkansız hale gelecekti. Sony ise bu duruma benzer bir sistemi benimseyeceğini ortaya atmıştı ki başkan Yoshida bir anda aksini iddia etti.


Konu hakkında kendisine sorulan soruya; "Gerçekten böyle bir sistemi benimsememizi mi isterdiniz?" sorusuyla karşılık veren başkana, oyuncuların oyunlara ödedikleri lisans parası karşılığında çok daha özel şeyler beklediklerini öne süren muhabir şöyle bir cevap aldı; "Biliyorum, tüketicilerin genel beklentileri hep bu yönde olmuştur. Bu yüzden özellikle aldıkları fiziksek oyunları, her yerde kullanmak isteyecekler değil mi? Tıpkı benim düşündüğüm gibi... Yani merak etmeyin, ikinci el oyun mantığı PS4'de de kullanılmaya devam edecek. Şimdi oldu mu?"


Bir dönemler konu hakkında fazlasıyla ısrarcı olan Sony, artık masanın diğer tarafına geçmiş bulunuyor. Diğer taraftan, konudan hiç rahatsız olmayan Microsoft, şimdilerde DRM sözleşmesini yeni konsolunu üretmeden önce dikte etmeye çalışıyor.

Tüm Konu: PS4: Bu açıklama herkesi sevindirecek

Resimlerle: PlayStation 3'e özel 12 ayrıcalıklı oyun!

Kaynak: www.chip.com.tr