Silverlight 4 FİNAL >>>

Turkish Developer
16-04-2010, 00:21   |  #1  
Turkish Developer avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
671 mesaj

Silverlight ilk olarak, Microsoft un çalışanlarının ihtiyaçlarına cevap vermek ve karşılamak için meydana getirilmiş ve oldukça az özellikler barındıran bir yazılımdı. Üzerinde durularak geliştirilen ve şimdilerde oldukça yaygın olarak kullanılan , üstün özellikleride her alanda etki etmeye çalışan yeni 4-(4.0.50401.0) sürümüyle karşınızda.

İşte Microsoft un merakla beklenen Silverlight 4 un Finali,Microsoft sözcülerinin söyledikleri gibi, Nisan ayının ortasında fırınından çıktı.

Silverlight web sitesini ziyaret etmek için BURAYI
Silverlight 4 YENİ sürümünü İndirmek için BURADA bulunan direk indirme bağlantısını kullanabilirsiniz.

Türkçe:
Genel Bakış
Silverlight, WPF türevi görsel yazılımlama tekniğiyle çokluortam, çizge (grafik), animasyon ve interaktif uygulamaların tek eklenti üzerinden yürütülmesini sağlıyor. Esas amacı ağ tabanlı zengin interaktif uygulamaların hazırlanabilmesi için bir teknoloji düzlemi oluşturmak olan Silverlight özellikle Microsoft'un .NET tabanlı dillerine desteği ile dikkati çekiyor. .NET Framework ile beraber gelen CLR'ın bir kısmını taşıyan Silverlight böylece istemci tarafında düzlem bağımsız olarak MultiThread ve MultiCore desteğine sahip oluyor.

Veri ve İş Uygulamaları
Silverlight 2.0 sürümü itibari ile veri ve iş uygulamalarının tarayıcı içerisinde geliştirilebilmesi için Socket Programlama ve ağ hizmetleri desteği ile görsel denetimler bazında UI sanallaştırmayı da destekliyor. 2.0 sürümü içerisinde bulunan DataGrid denetimine ek olarak 3.0 sürümünde genel DataForm gibi yeni veri denetimleri ve RIA Services yapısı iş uygulamalarının geliştirilebilmesini kolaylaştırma.

Video Uygulamaları
Silverlight, WMV ile VC-1 türü videoları ve WMA, MP3 formatlı ses içeriklerini desteklenen tüm tarayıcılarda oynatılmasını, çalıştığı sistemde Windows Media Player veya ActiveX eklentilerine ihtiyaç duymadan sağlıyor. Silverlight 3.0 sürümü ile beraber yazılım geliştiricilerin kendi video codeclerine ait decoder'ları uygulamalarına entegre etmeleri de sağlanıyor.

Uyumluluk
Microsoft Silverlight, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 ve Windows Vista, Mac OS  (veya üstü) Intel üzerinde Internet Explorer  Opera, Chrome, Safari ve Mozilla Firefox  tarayıcılarıyla çalıştırılıyor. Linux için sosyal topluluklar tarafından ilerletilen Moonlight projesi ile Silverlight 1.0 desteği verilmektedir. 2.0 ve sonraki sürümler için Linux desteğinin gelmesi sosyal toplulukların gönüllü çalışmalarına dayanıyor.
İngilizce:Compelling Experiences
Engage users longer and make the most of your content with interactive features and high-definition streaming video delivered through live and on-demand IIS Smooth Streaming.
Build user “buzz” and differentiate yourself with innovative capabilities, such as Deep Zoom and Pivot, which push the boundaries of interactivity and data visualization, and provide new ways to present your brand.
Silverlight enables Web-based applications to deliver the business functionality users demand with a modern, efficient UI while securely interacting with desktop files, devices, data and applications such as Microsoft Office.

Powerful Technology
Build on Microsoft’s industrial-strength application development tools and a platform that promotes stability, scalability, reliability, and performance.
Deliver engaging experiences through all major browsers on Mac, Windows, and Linux client operating systems, mobile devices such as Windows Phone 7, Nokia Series 60 and set top boxes.
Extend browser experiences to the desktop and devices with innovative tools, servers and frameworks.

Enhanced Results
Grow your business, your productivity, and your profitability with technology and tools that deliver exceptional value and accommodate the business model that fits your company best.
Call on millions of existing developers and thousands of businesses already familiar with .NET development to help create and deploy Silverlight applications.
Create rich Web-based applications that quickly integrate with your existing back-end systems. Easily enhance existing Web and SharePoint sites by incrementally adding Silverlight components.

Operating System:
Windows Vista, Windows 7, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows XP SP2, SP3, Windows 2000 SP4 + KB 891861, Macintosh OS 10.4.11+ (Intel-based)
Browsers: Internet Explorer  Firefox Safari, Chrome 

CHIP Online
Turkish Developer

Batuhan Karsan 26
16-04-2010, 14:15   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj

Windows 7?

Nicoll
16-04-2010, 14:49   |  #3  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Burada belirtilmemiş ama Silverlight Linux üzerinde de çalışıyor.Tek yapmanız gereken Synaptic paket yöneticisine Silverlight yazıp aşaıdaki üç paketide seçip yüklemek.

libmoon (1.0.1-3ubuntu0.xul191build1)
moonlight-plugin-core (1.0.1-3ubuntu0.xul191build1)
moonlight-plugin-mozilla (1.0.1-3ubuntu0.xul191build1)

Üstelik burada yazanın aksine Chrome ile de sorunsuz çalışıyor.

Son Düzenleme: Nicoll ~ 16 Nisan 2010 15:03
PcMaKeR
16-04-2010, 21:16   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Nikoll4 ve 3. sürüm çalışmıyor. Tam uyumlu değil + silverlight değil o moonlight.

MS silverlight ı linux için değil windows ve mac os için geliştiriyor. Moonlight tersine mühendislik ile mono - projecti geliştiren grup tarafından geliştiriyor.

Turkish Developer daha öncede konuştuk mesajımı sildin uygunsuz diye. Bilerek mi böyle haber veriyorsun anlamıyorum.

Yarısı Türkçe Yarısı ingilizce. Ana sayfada çıkan makalelerde ben hiç görmedim Yarısı Türkçe yarısı İngilizce.

Yabancı ülkelerden gelenlerimi düşünüyorsun. düşünüyorsun Desem google dan arama yapan Adam yabancı diyelim Türkçe olarak mı arama yapacak. "Silverlight FİNAL" mi dicek.

Hadi haberi aldın kopyala yapıştır ile Türkçeleştirdin desem yarısı ingilizce kalmış yayınlamışsın dicem.
Hoş Türkçe ve İngilizce demişsin. Türkçe yayında ingilizce haberin ne gereği var.

Öneride bulunsak konuna toz kondurmayıp siliyorsun anlamadım gitti. Önlem olsun diye bu yazdığımı kopyaladım bir yere silersen tekrar yapıştıracağım. Millet ingilizce okumaya meraklı değil. Biraz daha Türkçeye önem verip Türkçe haber yazmak ingilizcesini yayınlamaktan daha iyidir...

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 16 Nisan 2010 21:17
Nicoll
16-04-2010, 22:29   |  #5  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
Alıntı: Turkish Developer  
Operating System:
Windows Vista, Windows 7, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows XP SP2, SP3, Windows 2000 SP4 + KB 891861, Macintosh OS 10.4.11+ (Intel-based)
Browsers: Internet Explorer  Firefox Safari, Chrome
PcMaKeR, evet Linux'taki Moonlight  Silverlight'in klonlanmış hali ama eklentiler listesinde gördüğünüz gibi adı yine Silverlight diye geçiyor. Aynı işi görüyor... Üstelik eski sürümlerin desteklemediği Chrome'u bile destekliyor... Yukarıdaki alıntıda Linux'ta eski bir sürümünün çalıştığı yazılmamış... Bazıları bunları Wine ile kurmaya çalışıyor o yüzden yazdım...

Mesaj silme olayına gelince; alışacaksın dostum alışacaksın...

Alıntı: PcMaKeR  
Nikoll4 ve 3. sürüm çalışmıyor. Tam uyumlu değil + silverlight değil o moonlight.

MS silverlight ı linux için değil windows ve mac os için geliştiriyor. Moonlight tersine mühendislik ile mono - projecti geliştiren grup tarafından geliştiriyor.

Turkish Developer daha öncede konuştuk mesajımı sildin uygunsuz diye. Bilerek mi böyle haber veriyorsun anlamıyorum.

Yarısı Türkçe Yarısı ingilizce. Ana sayfada çıkan makalelerde ben hiç görmedim Yarısı Türkçe yarısı İngilizce.

Yabancı ülkelerden gelenlerimi düşünüyorsun. düşünüyorsun Desem google dan arama yapan Adam yabancı diyelim Türkçe olarak mı arama yapacak. "Silverlight FİNAL" mi dicek.

Hadi haberi aldın kopyala yapıştır ile Türkçeleştirdin desem yarısı ingilizce kalmış yayınlamışsın dicem.
Hoş Türkçe ve İngilizce demişsin. Türkçe yayında ingilizce haberin ne gereği var.

Öneride bulunsak konuna toz kondurmayıp siliyorsun anlamadım gitti. Önlem olsun diye bu yazdığımı kopyaladım bir yere silersen tekrar yapıştıracağım. Millet ingilizce okumaya meraklı değil. Biraz daha Türkçeye önem verip Türkçe haber yazmak ingilizcesini yayınlamaktan daha iyidir...

PcMaKeR
16-04-2010, 23:14   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Yanlışım vardır diye araştırdım Nikoll de yanlışım yokmuş bea. Chrome desteği farklı. sl 4.0 ile geldi o. Ama ne yazıkki ms silverlight ı linux için yapmıyor ve kullanıcılar zorlanıyor. Ah bir yapsa tam destek verse Flashtan kurtulup sl ye geçmek istiyorum ama el vermiyor. Hadi geçtim diyelim Daha flash ı kurmayı beceremeyen insanlar dolu sl yi nasıl kuracaklar.

Hoş Visual Studio linuxta çalışsa windowsun yüzüne bile bakmam da çalıştırtmıyor kerata ms. Diceksin ki onunda alternatifi çok ama onun yerini tutan yok dicem bende :)

Silme olayına gelirsek alıştım ben. Nasıl bişise artık boşver :)

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 16 Nisan 2010 23:15