Steve Ballmerın sözleri doğru çıktı

DarkNero
26-10-2009, 13:27   |  #1  
DarkNero avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
123 mesaj

Windows 7 çıkmadan kısa bir süre önce windows 7yi kullandıkça kullanıcıların vistaya olan önyargıları kalkıcak demişti gerçektende öyle oldu.

RTM yani kararlı sürüm çıktığından bu yana windows 7 kullandım açıkça söylemek gerekirse performansından çok memmundum XP yi çöpe atmıştım Geçen gün vista SP1 Home premium lisansımın 64 bit versiyonunu kurdum ve gerçekten çok memmun kaldım daha doğrusu ilk kez kurduğum bi vistayı kaldırmadım:) hala windows 7 kullanıyorum sanki

Aynı durumda olan başka biri varmıdır acaba?:)

Son Düzenleme: DarkNero ~ 26 Ekim 2009 13:28
melen
26-10-2009, 13:28   |  #2  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Ben daha 7 alacağım. :(

Kapalı Hesap (153334)
26-10-2009, 13:30   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

98+me+vista-xp=windows 7----> Vistayı sevmedim.Çogu kez kurdum hep sorun hep sorunlu çalışıyor.Enson bir kurayım dedim windows 7 ile arasındaki farklar nedir açılışta 1gb lık ramimin 750 mb götürünce hemem windows 7 geri döndüm.(tam tamına 1 ay dayanabildim vistaya dilekolay) nero ile dvd yazıcam 25 dakkada yazıyor xp de 12 dakka.Oyunların fpsleri yerlerde.Yanlış anlamayın benim sistem için bu böyle sizinkini bilemem.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (109929) ~ 26 Ekim 2009 13:39
Banned
26-10-2009, 13:39   |  #4  
Banlandı
121 mesaj

pek ne dedigini anlamadim ama bence su an icin vista...ilerde belki vin 7 kullarim

Kapalı Hesap (153334)
26-10-2009, 13:43   |  #5  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: DarkNero  
Windows 7 çıkmadan kısa bir süre önce windows 7yi kullandıkça kullanıcıların vistaya olan önyargıları kalkıcak demişti gerçektende öyle oldu.

RTM yani kararlı sürüm çıktığından bu yana windows 7 kullandım açıkça söylemek gerekirse performansından çok memmundum XP yi çöpe atmıştım Geçen gün vista SP1 Home premium lisansımın 64 bit versiyonunu kurdum ve gerçekten çok memmun kaldım daha doğrusu ilk kez kurduğum bi vistayı kaldırmadım:) hala windows 7 kullanıyorum sanki

Aynı durumda olan başka biri varmıdır acaba?:)

"Diyor ki sitive bolmer vistayı ogluna denetmiş zamanında kimse vistanın değerini bilmiyormuş windows 7 çıkınca görürüm sizi ozaman anlarsınız (bulunmaz hint kuması) vistanın değerini."
Windows 7 çıktı halen fikrim aynı windows 7_windows XP_Windows Vista bundan sonrada değişeceğini sanmam.İnsanları anlamak zor 7 sene xp kullanırlar sonra 1 sene vista sonra windows 7 çıkar "xp çok kötü" derler.Kötüyse neden 7 sene xp kullandın ozaman. 

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (109929) ~ 26 Ekim 2009 13:51
Banned
26-10-2009, 13:49   |  #6  
Banlandı
121 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
Diyor ki sitive bolmer vistayı ogluna denetmiş zamanında kimse vistanın değerini bilmiyormuş windows 7 çıkınca görürüm sizi ozaman anlarsınız (bulunmaz hint kuması) vistanın değerini.

evet biraz dogru soylemis vista sp2 den sonra oldukca iyi tabi iyi bir donanimla. windows 7 daha cok gucsuz pclerede kurulsun diye kasilmista kasilmis videolar bile iyi degil bi cozum bulunmazsa videolardan vok sikayetci var sadece ben degilim.

Mustafa@PC
26-10-2009, 14:08   |  #7  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Vista olmasaydı Windows 7 bu kadar iyi olamazdı.

Kapalı Hesap (153334)
26-10-2009, 14:12   |  #8  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Yanlış düşünüyorsun :) Kullanıcı geri dönüşümleri (feedback) ve Laptoplar olmasaydı windows 7 bukadar iyi olmazdı.Tabi seninde haklılık payın var Vista bukadar ağır olmasaydı (özellikle bende) kimse windows 7 ye geçmezdi. :)

OSMAN BAĞÇEVAN
26-10-2009, 14:19   |  #9  
Denetmen
6,606 mesaj

vista yı kullandıkça önyargım niye kalkıcak ki...vista ve windows 7 arasında ki farkı biliyoruz..windows 7 nin iyi olduğu , vista nında iyi olduğu anlamına mı geliyor..saçma..

Mustafa@PC
26-10-2009, 14:22   |  #10  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Yanlış düşünüyorsun :) Kullanıcı geri dönüşümleri (feedback) ve Laptoplar olmasaydı windows 7 bukadar iyi olmazdı.Tabi seninde haklılık payın var Vista bukadar ağır olmasaydı (özellikle bende) kimse windows 7 ye geçmezdi. :)
Evet kullanıcıların, iş ortakların, vs geri dönüşleri çok önemlioldu Windows 7 sürecinde. Zaten geçen ben bu konuyu vurgulayan birreklam'ı paylaşmıştım forumda :)  =

Amerika'yı yeniden keşif etmenin alemi yok ; Vista ağır filan değildi. :)

Vista XP'den farklı ve yenilikçi diğer yandan güvenlik ve performans getiren teknolojiler barındırıyor...

Vista XP'den sonra major sürümdü. Windows 7, Vista üzerine kuruldu.

Aslında çok çok uzun süren bir anlatım yada cevap verilebilir. Ama şuan, boşver... :)

OSMAN BAĞÇEVAN
26-10-2009, 14:27   |  #11  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Vista XP'den farklı ve yenilikçi diğer yandan güvenlik ve performans getiren teknolojiler barındırıyor...
xp daha hızlıydı..vista istediği kadar stabilite ,performans v.s dese de  , düşük sistemde kasıyordu..xp ise öle dğeil..en iyi performans da burada işte :)

Mustafa@PC
26-10-2009, 14:35   |  #12  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
xp daha hızlıydı..vista istediği kadar stabilite ,performans v.s dese de  , düşük sistemde kasıyordu..xp ise öle dğeil..en iyi performans da burada işte :)
Evet, Vista 512 mb ramli makinlerde kasıyordu :)

Yanlız şunu unutmamak gerekir. Windows XP çıktığında sıfır bilgisayarlar 256 MB yada 512 MB ram ile geliyordu,

Vista çıktığında, yıl 2006, sıfır bilgisayarlarda olması(Ki 1 GB idi)yada kullanıcıların esasında kullanması gereken ram miktarını sendüşün. :) Vista 1 GB'li makinlerde sorunsuz çalışıyor(Şimdi birde SP2düşünürsen hayli hayli çalışır)

Vista XP'den çok daha ilerde bir işletim sistemi...

Birdeanlamsız olan şu var ; Bir oyun için sistem yenilenir yada ram ekran,kartı takviyesi yapılır fakat daha performanslı, güvenli, görselliğiolan bir sistem için 512 MB ram 1GB'a yükseltilmez mi(yada miydi) ?

Neyseşimdi artık yeni birşeyler söylemek, kullanmak için adres Windows 7,üstelik 512 ramlerde bile sorunsuz çalışıyor. 1 GB yapmalarına gerekyok... :)

Kapalı Hesap (153334)
26-10-2009, 14:38   |  #13  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Peki windows 7 vistanın üzerine kuruluysa kerneleride aynıysa vistadaki bir hatanın windows 7 de olması gerekmezmiydi.Windows 7 farklı bir yapıya sahiptir her nekadar vista üzerine kurulu oldugu söylensede ben buna inanmıyorum.(Hacımuratın motorunu değiştirsen bile hacımurat Hacımuratır Hacımurattan yeni bir Ferrari olmaz.)
Vistayı bukadar agır yapan sebep çekirdegi ve programlarıydı.Aynı alt yapıya sahip olsalardı işlemci yükünü ekran kartına veremezdi xp yi taklit edemezdi,Oyunları oyun konsolu gibi çalıştıramaz,Vista gibi hantal olurdu.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (109929) ~ 26 Ekim 2009 14:41
OSMAN BAĞÇEVAN
26-10-2009, 14:41   |  #14  
Denetmen
6,606 mesaj

işte sorun burada... :)

sizin dediğiniz gibi 512mb , 1gb a yükseltilmiyor ne yazkki :)

bunu yapan tahminimce çok az kişi yada benim çevremde çok az kişi..bilemicem artık orasını...

windows 7 ye en çok sevinen de bu 512mb ram li bilgisayar kullananlar oldu..ilk bakışta , vista gibi dediler ama hızını görünce entegreli vista dediler   ;)

Mustafa@PC
26-10-2009, 14:45   |  #15  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Peki windows 7 vistanın üzerine kuruluysa kerneleride aynıysa vistadaki bir hatanın windows 7 de olması gerekmezmiydi.Windows 7 farklı bir yapıya sahiptir her nekadar vista üzerine kurulu oldugu söylensede ben buna inanmıyorum.(Hacımuratın motorunu değiştirsen bile hacımurat Hacımuratır Hacımurattan yeni bir Ferrari olmaz.)
Vistayı bukadar agır yapan sebep çekirdegi ve programlarıydı.Aynı alt yapıya sahip olsalardı işlemci yükünü ekran kartına veremezdi xp yi taklit edemezdi,Oyunları oyun konsolu gibi çalıştıramaz,Vista gibi hantal olurdu.
Neden onda olan bir hata Windwos 7 de olsun...

Windows Vista = NT 6.0

Windows 7 = NT 6.1

Sanırım bu herşeyi açıklıyor. Aynı altyapıya sahipler. Siz Vista'yı nasıl bir makinede hangi sürücler hangi programlar ve hangi donanım ısıları ile çalıştırdınız bilemiyorum ama Vista hiçte hantal değildi...

Sizin dediğiniz işlemci yükünün ekran kartına devir alınması DX 11 dolasıyla Windows 7 ile geldi ; Direct Compute...

OSMAN BAĞÇEVAN
26-10-2009, 14:47   |  #16  
Denetmen
6,606 mesaj

mantıklı da düşünürseniz  ''Peki windows 7 vistanın üzerine kuruluysa kerneleride aynıysa vistadaki bir hatanın windows 7 de olması gerekmezmiydi.''  böle birşeyin olmadığını , olmayacağını da anlarsınız..

kocaman microsoft bu , yeni bir işletim sistemi çıkaracak , eski işletim sistemlerinden farkı olmayacak veya aynı hatalar devam edicek..böle birşey olamaz !

Mustafa@PC
26-10-2009, 14:48   |  #17  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
işte sorun burada... :)

sizin dediğiniz gibi 512mb , 1gb a yükseltilmiyor ne yazkki :)

bunu yapan tahminimce çok az kişi yada benim çevremde çok az kişi..bilemicem artık orasını...

windows 7 ye en çok sevinen de bu 512mb ram li bilgisayar kullananlar oldu..ilk bakışta , vista gibi dediler ama hızını görünce entegreli vista dediler   ;)

Evet, dediğim gibi tek bir oyun için yapılan yüksletmeler bir işletim sistemi için yapılmayabiliyor, ne garip....

Aslında benim demek istediğim birazda Vista kendi çıkış zamanına göre istediği donanımlar ( 1 GB ram) hiçte çok değil idi...

OSMAN BAĞÇEVAN
26-10-2009, 14:54   |  #18  
Denetmen
6,606 mesaj

peki Mustafa@PC , sen denedin mi bilmiyorum ve soruyorum (denemişindir mutlaka : ))

512mb ram bir bilgisayarda , 512mb readybostla vista kasmadan çalışabilir mi ?

Mustafa@PC
26-10-2009, 14:56   |  #19  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
peki Mustafa@PC , sen denedin mi bilmiyorum ve soruyorum (denemişindir mutlaka : ))

512mb ram bir bilgisayarda , 512mb readybostla vista kasmadan çalışabilir mi ?

Denemedim Osman :)

Ama ReadyBoost yüksek ramli makineden ziyade(yüksek ramli makinelerde ağır işlemlerde performans farkı getiriyor) işte o makinede performans farkı yaratır...

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 26 Ekim 2009 14:57
Kapalı Hesap (153334)
26-10-2009, 14:56   |  #20  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Bana deseydin Windows xp widows 2000 (nt) üzerine kuruludur sana inanırdım, çünkü windows nt deki bir kernel hatası (aynı altyapı) xp dede aynıydı.Aynı hatayı git vistaya yap vermez çünkü alt yapı farklı.Sizin kafanızı karıştıran soru windows 7 tüm vista driverlerini sorunsuz tanıması.İşte yanıldıgınız nokta burası.Microsoft(iyi takipçiler bilirler) vistayı yayımlagı günlerde herkez şikayetçiydi Xp de çalışan hiçbir program vistada çalışmıyor.Sonra (sene) aradan baya bi geçti microsoft bir program yayınladı XP deki tüm programlar vistada çalışıcak.Sizin dediklerinizi yazımlım ile güncelemeler ile düzeltirler ama windows 7 nin temelini hiçbir şekilde değiştiremezler.Burada anlatmak istedigim konu herşekildede ne xp vistaya benziyor nede vista windows 7 ye
windows 7 nin taklit etme özelligi vista ile xp ye benzemesine neden oluyor.

OSMAN BAĞÇEVAN
26-10-2009, 15:04   |  #21  
Denetmen
6,606 mesaj

vista ultimate yi hatırladım , hatırlattın Detroid : )..
ismini yanlış sölemiş olabilir , çünkü baya bir zaman geçti üzerinden..

xp işletim sistemini , vista ya benzetiyorlar,illegal programlar v.s ekliyorlar ve siteye(lere) upload ediyorlar..onu indiriyorsun ve başka birşey kurmana gerek kalmıyor..o zamanlar bana sorsan en iyi işletim sistemi ne diye direk bunu sölerdim..

Şuanda ise windows 7 de bu vista ultimate gibi..illegal programlar v.s yok ama bunun dışında herşeyi benziyor diyebilirim..

Mustafa@Pc , sağlık olsun  ;)
Readyboost ta sorduğum soruyu denemek lazım aslında...bir haftaya kalmaz bunu denicem , sonucu sölerim sana..bakalım 256mb ram ile windows 7 nasıl çalışıyor  bir de 256mb ram ve 1 gb readyboost ile nasıl çalışıyor...

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 26 Ekim 2009 15:07
Kapalı Hesap (153334)
26-10-2009, 15:05   |  #22  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
mantıklı da düşünürseniz  ''Peki windows 7 vistanın üzerine kuruluysa kerneleride aynıysa vistadaki bir hatanın windows 7 de olması gerekmezmiydi.''  böle birşeyin olmadığını , olmayacağını da anlarsınız..

kocaman microsoft bu , yeni bir işletim sistemi çıkaracak , eski işletim sistemlerinden farkı olmayacak veya aynı hatalar devam edicek..böle birşey olamaz !

Osman arkdaşım microsoftun tüm işletim sistemlerinde mavi ekran çıkıyor buda bir kernel ve (çekirdek) hatasıdır.Peki microsoft gibi bir dev nasıl böyle bir hata yapar 25 yıldır...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (109929) ~ 26 Ekim 2009 15:08
Mustafa@PC
26-10-2009, 15:09   |  #23  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Bana deseydin Windows xp widows 2000 (nt) üzerine kuruludur sana inanırdım, çünkü windows nt deki bir kernel hatası (aynı altyapı) xp dede aynıydı.Aynı hatayı git vistaya yap vermez çünkü alt yapı farklı.Sizin kafanızı karıştıran soru windows 7 tüm vista driverlerini sorunsuz tanıması.İşte yanıldıgınız nokta burası.Microsoft(iyi takipçiler bilirler) vistayı yayımlagı günlerde herkez şikayetçiydi Xp de çalışan hiçbir program vistada çalışmıyor.Sonra (sene) aradan baya bi geçti microsoft bir program yayınladı XP deki tüm programlar vistada çalışıcak.Sizin dediklerinizi yazımlım ile güncelemeler ile düzeltirler ama windows 7 nin temelini hiçbir şekilde değiştiremezler.Burada anlatmak istedigim konu herşekildede ne xp vistaya benziyor nede vista windows 7 ye
windows 7 nin taklit etme özelligi vista ile xp ye benzemesine neden oluyor.
Windows 7, Vista üzerine kuruldu dememin ardında sadece Vista sürücülerinin Windows 7'de çalışması yok tabiki. Ama bu bir kanıt, aynı Vista programlarının Windows 7'de de sorunsuzca çalışıyor olması gibi :)

Zaten sizde demişsiniz Vista çıktığında XP sürücüleri... vs vs  çalışmıyordu diye çünkü çok farklı altyapıya sahiptiler.(XP = NT 5.1, Vista = NT 6.1 ) :)

OSMAN BAĞÇEVAN
26-10-2009, 15:10   |  #24  
Denetmen
6,606 mesaj

mavi ekran hatası microsoft dan mı kaynaklanıyor bunu sormak lazım..sağlam olan bir bilgisayarda mavi ekran yoksa bu microsoft tan mı kaynaklanıyor...

mavi ekran hatası  sağlam bir sistemde hiç görmedim ben..Ama şu mavi ekran  pc nin kasasını açan , orasını burasını oynayanların arkadaşı..

Mustafa@PC
26-10-2009, 15:10   |  #25  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Osman arkdaşım microsoftun tüm işletim sistemlerinde mavi ekran çıkıyor buda bir kernel ve (çekirdek) hatasıdır.Peki microsoft gibi bir dev nasıl böyle bir hata yapar 25 yıldır...
Mavi ekranın sebebi işletim sistemi değil, sorunlu donanım yada yazılımlardır...