Uzun yaşayan bir pil için ne yapmalı?

CHIP Online
08-05-2014, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Laptop'unuzun ve cebinizin pilinin uzun yıllar ayakta kalması için onu nasıl kullanmalısınız?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/uzu ... -yapmali_47011.html

Resimlerle: 18 Gündelik Pratik İpucu

Lityum iyon pillerini şarj etmeyle ilgili çok şey söyleniyor. Örneğin bir öneriye göre şarjı yüzde 40 ile yüzde 80 arasında tutmak, pil ömrünü uzatıyor. Peki pilinizin ömrünü uzun tutmak için ne yapabilirsiniz?


Lityum iyon piller eski, nikel tabanlı pillerden farklı olduğundan söylenenler kafa karıştırabiliyor. Lityum iyon pilleri yanlış şarj etmenin onların ömrünü kısalttığı doğru. Çoğu lityum iyon pil, normal şartlarda birkaç sene hizmet verecektir ancak hatalı şarj alışkanlıklarınız bu süreyi kısaltabilir.


Pilinizin ömrünü mümkün olduğunca uzatmak elinizde. İşte yapmanız gerekenler:


Yüzeysel deşarj edin: Pilinizi her seferinde sonuna kadar bitirmek yerine, şarjı tamamen bitmeden şarj edin. Yapılan araştırmalar, yüzeysel deşarjların pil şarj döngüsü sayısını artırdığını gösteriyor. Örneğin yüzde 50'ye düşen şarjı iki kere şarj etmeniz, tamamen biten bir pili bir kez şarj etmenizden daha az zarar verir.


Tamamen şarjlı biçimde bırakmayın: Lityum iyon pilleri yüzde 100 şarj etmeniz şart değildir. Dahası yüzde 40 ile 80 arası şarj olmayı tercih ederler. Pilinizin ömrünü mümkün olduğunca uzatmak istiyorsanız, buna dikkat edin.


Tüm Konu: Uzun yaşayan bir pil için ne yapmalı?

Resimlerle: 18 Gündelik Pratik İpucu

Kaynak: www.chip.com.tr