XP ve vista cift sistem hakkında sorular

HPQ-User
11-10-2008, 01:51   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ali sormuş:
arkadaslar beim sorum su daha once da yapmıstım şimdi c de XP var d yede vista kurmustum ve xp nin ve vistanın ayrı ayrı yedeklerını aldım..ama sonra biraz kullandıkdan sonra vista çöktü ve ilk acma ekranın vistayı sectigimde bi dosya bozuk ddedi hatırlamıorum simdi ama neyse yedegini tekrar yüklüyüm dedim vistanın yükledim ama olmuyor galiba boot ayarları mı ne gitmiş nasıl halledicez bunu kalıcı olarak bozulsa bile geri nasıl yükleriz yedegi

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
2 gb ram
xp işletim sistemi
cift cekirdek işlemci
256 mb ekran kartı
160 gb hardisk

Lg Laptop

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727)

djali01
11-10-2008, 01:55   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
44 mesaj

bu arada yedegi acronisle aldım ve geri yükledigim galiba boot ayarı gittigi icin olmuyor nasıl halleticem bu boot olayını bi programı falanmı var nasıl yapılır cevap bekliorum arkadaslar

son bişey daha arkadaslar vistanın yedegi duruyor su anda mumkunse bunun yedegini geri yükleyip eski haline getirebilirmiyiz..cünkü hala soruyor acılısta vista ve xp yi vistayı acmıyor xp yi acıyor galiba boot dosyası silinmiş vistanın biz çözüm yolu lütfen

Son Düzenleme: djali01 ~ 11 Ekim 2008 02:06
secfur
11-10-2008, 02:07   |  #3  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

vista dvdsini tak.pcni cd den açıyorsun .orada vistayı yükle menüsünde yükle demenden onar kısmına gireceksin.burada başlangıç gibi seçenek olması gerekiyor.ekranı görünce zaten anlayacağına eminim.ilk seferde olmazsa 1 kaç kez tekrar et olmazsa  tekrar yaz.başka yöntem deneyelim kolay gelsin

djali01
11-10-2008, 02:09   |  #4  
Yeni Üye
44 mesaj

kardes ben yedegi tekrar yüklemek istiorum yani gene xp ve vista halinde olsun istiyorum öleydi zaten ama vistaya bişey oldu sonra yedeginin yüklüyüm dedim yükledim bu sefer vistayı acmadı galiba boot ini bozulmus bunu nasıl hallederiz

ayrıca vista cd sinde onar secenegi yok malesef home basic

secfur
11-10-2008, 02:12   |  #5  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

tamam  bu şekilde yaparsan eskisi gibi açılışta sana soracak:
       daha önceki windows
       windows vista

olmazsa programlar vasıtasıyla yapacağız en kolay yolu bu.

djali01
11-10-2008, 02:14   |  #6  
Yeni Üye
44 mesaj

kardes msn versene tam olarak anlatıyım sana özele atsana

djali01
11-10-2008, 02:15   |  #7  
Yeni Üye
44 mesaj

acılısta zaten soruyor kardes 2 sinide soruyor ama vistayı sectigimde bi dosya hatası veriyor xp yi acıyor diyorumya galiba boot gitmiş

secfur
11-10-2008, 02:22   |  #8  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

YÖNTEM 1:

başlat çalıştıra c:\boot.ini yaz ve enterla

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\windows
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\windows="Microsoft windows xp professional C Sürücüsü" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(0)\windows="Microsoft windows xp professional D Sürücüsü" /fastdetect

bunları böyle değiştir yada ikinci satırı ekle kaydet ve çık.

YÖNTEM:2
Adım 1: Öncelikle temiz bir partisyon oluşturun, XP’yi bu partisyona kuracağız.
Adım 2: Bilgisayarınızı Windows XP cd si ile boot edin ve az önce oluşturduğunuz partisyona Windows XP’yi kurun.
Adım 3: Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra direkt olarak Windows XP ile açıldığını göreceksiniz. Korkmayın, Vista’nız bir yere gitmedi hala oralarda bir yerde :) Windows Vista DVD’si ile bilgisayarınızı boot edin, ilk kurulum ekranında dil ayarlarınızı seçip NEXT butonuna basın.
Adım 4: Bir sonraki ekranda sakın Install seçeneğine basmayın. Amacımız tekrar Vista kurmak değil, Vista’nın boot kaydını yeniden yaratmasını sağlamak. Sol alttaki Repair Your Computer seçeneğine tıklayın.
Adım 5: System Recovery Options ekranında Windows Vista’yı seçin ve Next butonuna basın. Bir sonraki ekranda Command Prompt seçeneğini tıklayın. Karşınıza komut penceresi gelecek.
Adım 6:Komut penceresinde aşağıdaki her komutu yazıp ardından enter’a basın.
bootrec.exe /fixMBR
bootrec.exe /fixBoot
Adım 7: Boot sektörünü onardığımıza göre bilgisayarı yeniden başlatabiliriz. Gördüğünüz gibi Windows Vista geri döndü! (:
Adım 8: Vista sorunsuz bir şekilde açıldıktan sonra Başlat menüsüne tıklayın ve cmd.exe yazıp CTRL+Shift+Enter tuşlarına basın. CRTL+Shift+Enter yapmamızın nedeni, komut satırını, az sonra yapacağımız işlemler için yetkilendirmek. Bu nedenle sadece “Enter” yapmayın.
Adım 9: Aşağıdaki her bir komutu tek tek komut penceresine girin. Bu arada eğer Vista “C:” sürücüsü dışında bir sürücüye kuruluysa sürücü harfini ona göre değiştirin. Her komutu girip enter’a bastıktan sonra “The operation completed successfully” uyarısını görmeniz gerekiyor. Eğer bu uyarıyı göremiyorsanız bir şeyler yolunda gitmiyor demektir ve bir önceki girdiğiniz komutu tekrar girmeniz gerekir.
bcdedit -set {ntldr} device partition=C:
bcdedit -set {ntldr} path \ntldr
bcdedit -displayorder {ntldr} -addlast
bcdedit -set {ntldr} description “Microsoft Windows XP”

yukardaki yazılanlar tamamen alıntıdır.herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum.ama bu işi iki programla yapıldığını biliyorum istersen yukardakileri bir dene olmazsa tekrar yaz ben burdayım

secfur
11-10-2008, 02:27   |  #9  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

YA DA:
  Öncelikle lazım olan toolları indirelim;

Öncelikle linkten http://www.vistabootpro.org/ VistaBootPRO programını indirelim.
Birde bize EasyBCD lazım onuda http://neosmart.net/dl.php?id=1 burdan indirebilirsiniz. Ya da buradan deneyin.
Evet arkadaşlar öncelikle VistaBootPRO programını xp ye kurup çalıştırıyoruz karşımıza aşağıdaki pencere geliyor.

1. Adım olarak gösterilen "Sistem bootloader" a tıklıyoruz gereken ayarları yapıyoruz. Ayarları yaptıktan sonra "install bootloader" seçeneğine tıklıyoruz ve artık bir sonraki açılışta Windows Vistamız etkin olucak.

Daha sonra Pc'mizi yeniden başlatıyoruz vista açıldıktan sonra 2. tool'umuz olan EasyBCD programını kurup çalıştıryoruz. karşımıza şu ekran geliyor.

vista'nin C sürücüsünde, xp'nin de D sürücüsünde kurulu olduğunu varsayıyorum,
EasyBCD programında "add an entry" kısmında "windows nt/2k/xp" seçeneğini seçince aşağıdaki "drive" seçeneği default olarak C oluyor ve değiştirilemiyor.
Bunu önlemek için işletim sistemini seçmeden önce drive'ı seçmek yeterli.
Yani ilk önce drive olarak D'yi seçip sonra işletim sistemi olarak windows xp seçiyoruz.
"add entry" seçeneğini seçip "save" ediyoruz. Pc'mizi yeniden başlatıyoruz

YUKARDAKİLER YİNE ALINTIDIR
BU KONUDA PROGRAMLI YÖNTEM

djali01
11-10-2008, 02:29   |  #10  
Yeni Üye
44 mesaj

kardes dedgimi anladın dimi ben normal kullanıodum bu xp le vistayı c de xp e de vista ama sonra bişeyden dolayı vista çöktü ve hata veriyor şimdi acılısta sectigim acılmıyor sadece xp yi acabiliorum senin verdigin 1.yönetimide yapamıorum cünkü boot.ini dosyası salt okunur diyor yazıorum ama kaydedemiorum

secfur
11-10-2008, 02:37   |  #11  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

konuyu iyi anladım yedeklemeden kaynaklanan bir hata olabilir.birde yukarıda verdiğim programlı yöntemleri denersen sonuca ulaşa bilirsin.olmazsa xp deyken vistanın olduğu bölüme gir oradan senin için önmli ne varsa yedekle vistayı tekrar kur.başka nasıl olur bilemiyorum

djali01
11-10-2008, 02:38   |  #12  
Yeni Üye
44 mesaj

kardes vistayı sectigimde verdigi hata su

winload.exe

bozuk veye eksik oldugundan uyguluma baslatılamıyor

secfur
11-10-2008, 02:44   |  #13  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

http://www.hakanuzuner.com/?p=8155 şu siteye bir bakarsan iyi olur.umarım sorunun çözümüne ulaşırsın.olmazsa tekrar xp ye dokunmadan vistayı kur gitsin.kolay gelsin

Son Düzenleme: secfur ~ 11 Ekim 2008 02:56
djali01
11-10-2008, 03:12   |  #14  
Yeni Üye
44 mesaj

kardes tekrar kurucam vistayıda ee simdi tekrar bozulursa ozman napıcam bunun bi çözümü olması lazım boot hakkında bişiler

secfur
11-10-2008, 16:18   |  #15  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

kardeş dediklerimin hepsinide uyguladın mı?
vistayı tekrar kurarsan sorun zaten çözülecek.
bana tekrar bildir sonucu

frozen
11-10-2008, 17:20   |  #16  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

XP vistayı bir işletim sistemi olarak görmüyor. işlemlerini XP üzerinden yapıyorsan eğer yaptıkların çaresiz kalacaktır. Sorunuda yanlış yerde arıyorsun. Bu sorun boot tan değil. çift işletim sistemi yüklenen sistemlerde herhangi birisi tekrar kurulduğunda MDB yada MDR (ismini hatırlayamadım özür dilerim). şişiyor ve hasar görüyor. yaptıkların tamamen çaresiz kalıyor.

Farklı bir çözüm olarak sana herhangi bir Linux kurulum CDsi ile gerekli düzenlemeleri yapabilirsin. daha garanti olur.

djali01
11-10-2008, 17:44   |  #17  
Yeni Üye
44 mesaj

hallettim arkadaslar bu sorunu çözen görememiştim simdiye kadar 2 aydır ugrasıorum bununla

işte bu soruna çözüm!!!

çift sistem kurupta xp calısıyor vista winload.exe hatası veriyorsa önce vistanın yedegini alın acronisle sonra oraya vistayı yeniden cd sinle kurun yapacagınız işlem cok basit EasyBCD programıyla saglam halinin boot dosyasını yedek alın biyere kaydedin sonra daha once aldıgınız calısır durumda olan ama hata veren o vistanın yedegini geri yükleyin sonra xpden girip EasyBCD programını acın o aldıgınız boot dosyasının yedegini EasyBCD programında yükleyin kaydedin.. ve restart acın artık hata vermicektir ve vista ile xp acma secenekleri cıkıcaktır istediginizi acın....sorunun garanti çözümü budur ben öle yaptım ve calıstı sonunda...

secfur
11-10-2008, 19:15   |  #18  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

hayırlı olsun