Yeni bir mobil işletim sistemi: Sailfish OS!

CHIP Online
19-03-2014, 02:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Android ve iOS'a meydan okuyan Sailfish OS hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/ye ... lfish-os_45878.html

Resimlerle: Smartisan OS geliyor

Firmalar, akıllı cepler için yalnızca üç işletim sistemi seçeneğinin olmasından dolayı sıkışmış durumdalar. iOS ve Windows Phone birçok sınırlamaya sahip, Android'in ise açık kaynak kodlu olmasına rağmen gizli kısımları var.

Tabi durum böyle olunca yeni işletim sistemleri geliştirilmeye başlandı. Bunlardan en önemli dördü Firefox OS, Ubuntu, Tizen ve Sailfish OS. Bunların arasından Sailfish OS nispeten daha yeni. Ama fikirleri o kadar da yeni sayılmaz.

Nokia'nın başarısız olmuş ve yalnızca tek bir cep telefonunda kullanılmış MeeGo işletim sisteminin tekrar canlandırılmasıyla ortaya çıkan bir fikir Sailfish. Ayrıca açık kaynak kodlu ve Linux tabanlı.

Peki Sailfish'in farkı ne? En önemli farkı tamamen açık kaynak kodlu olması diyebiliriz. Ayrıca Android'deki gibi yarı gizli bir açık kaynak kodluluk değil bu. Yani kullanıcılar, Sailfish'in geliştiricisi Jolla'nın ne yaptığının çoğunu görüp, kodları kendi amaçları için kullanabilecek.

Tüm Konu: Yeni bir mobil işletim sistemi: Sailfish OS!

Resimlerle: Smartisan OS geliyor

Kaynak: www.chip.com.tr