Akıllı ceplerin az bilinen 8 faydası!

CHIP Online
28-08-2013, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Akıllı ceplerle yapılabilen bu 8 şeyi muhtemelen daha önce hiç duymadınız!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/aki ... -faydasi_42300.html

Resimlerle: İnsanlığı etkileyen 8 bilimsel deney!

Günümüzdeki akıllı cep telefonları, potansiyeli doğru olarak kullanıldığında sihirli makinelere dönüşebiliyorlar. Onlardan birer müzik enstrümanı, oyun konsolu ve fazlasını oluşturmak şu an mümkün.


Ama aslında bu sadece bir başlangıç. Örneğin akıllı ceplerin uydularda kullanılabildiğini biliyor muydunuz? İşte akıllı ceplerimizin işe yarayabileceği 8 alan.


1. Hava durumu tahmini: OpenSignal, akıllı ceplerde pil sıcaklığını, ışığı ve basıncı ölçmek üzere tasarlanan sensörlerin şaşırtıcı derecede isabetli hava raporları oluşturmakta kullanılabildiğini ortaya çıkarmıştı.


Yeteri kadar telefon bir araya geldiğinde şu anki hava durumu hakkında bir rapor oluşturmak mümkün. Hava durumu tahmini ise bir sonraki adım.


2. Akıllı ceple çalışan uydular: Şubat ayında bir Google Nexus One, STRaND-1 uydusunun beyni olarak yörüngeye gönderilmişti. Cep, uzayla ilgili bilgiler toplamak üzere deneysel uygulamalar çalıştıracak.


3. Yağmur ormanlarını koruyan akıllı cepler: Endonezya'da kar amacı gütmeyen kurum Rainforest Connection, Android'li cepleri yasadışı ağaç kesimini engellemek istiyor. New Scientist'in raporuna göre bunun için testere sesini algılamak üzere telefonun üzerindeki mikrofon kullanılabiliyor.


4. Mobil laboratuvar olarak akıllı cepler: University of Illinois'ten araştırmacılar, iPhone'u tam bir mobil medikal laboratuvara dönüştürebilen birer istasyon ve uygulama geliştirdiler. Bu sayede araştırmacılar, telefonun kamerasını kullanarak toksinleri, proteinleri, bakterileri, virüsleri ve diğer organizmaları algılayabildiler. 200 dolarlık optik bileşenlerden oluşan bu beşik, laboratuvardaki 50.000 dolarlık modellerin yerine geçebilecek kadar iyiydi.


Tüm Konu: Akıllı ceplerin az bilinen 8 faydası!

Resimlerle: İnsanlığı etkileyen 8 bilimsel deney!

Kaynak: www.chip.com.tr