Microsoft: Windows XP açıkları kapatılmayacak

CHIP Online
19-08-2013, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Microsoft, Windows XP'yi destek süresinden sonra kullanmak isteyenleri bu sefer böyle uyardı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/mic ... lmayacak_42127.html

Resimlerle: Zorin OS: İster Windows 7, ister XP gibi Linux

Microsoft, 8 Nisan 2014 tarihini Windows XP kullananların kafasına kazıma çalışmalarına devam ediyor. Çünkü bu tarihten itibaren 2001'de çıkan işletim sistemi için herhangi bir güvenlik yaması sunulmayacak ve XP kullanıcıları, yeni tehlikelere göğüs germek zorunda kalacaklar. Yine de tüm dünyada Windows XP kullananların oranı, Net Applications verilerine göre yüzde 37 gibi oldukça yüksek seviyelerde seyrediyor.


Microsoft'un Güvenilir Bilişim bölümünün direktörü Tim Rains, Microsoft Security blog'unda yaptığı açıklamada birçok şirketin Windows XP'den Windows 7 veya 8'e geçeceğini duyduğunu, ancak bazılarının desteğin bitiş tarihine kadar yükseltmeyi planlamadığının da kulağına geldiğini söyledi. Rains, bazı müşterilerinin "donanımları bozulana kadar" Windows XP'de kalacaklarını bile söylediğini ekledi.


Rains, Microsoft'un her ayın ikinci Salı günü yayınladığı güvenlik yamalarının desteklenen tüm Windows işletim sistemleri için aynı anda yayınlandığını vurguluyor. Bununla birlikte bazı hacker'lar, bu yamalar üzerinde ters-mühendislik çalışmaları yaparak yamaların hangi açıkları onardıklarını bulabiliyor ve bu açıkları güncellemelerin uygulanmadığı işletim sistemleri üzerinde kullanacak zararlılar oluşturabiliyorlar.


Rains, 8 Nisan 2014'ten sonra Windows XP'nin Vista, Winodws 7, 8 ve 8.1 kullanıcılarının alacağı güvenlik yamalarını almayacağını söylüyor. Micrososft'un yayınladığı bir grafikte ise (yukarıda) Windows XP SP3'e zararlı bulaşma oranının, son Windows'lara oranla çok daha yüksek olduğu gösteriliyor.


Bu arada Microsoft, yeni yayınladığı bir infografikte, Windows XP'nin yayınladığı 2001 yılından bu yana bilgisayar endüstrisinin ne kadar çok değiştiğini gösteriyor. <span style="text-decoration: underline;">Haberimizin sonraki sayfasında.</span>


Tüm Konu: Microsoft: Windows XP açıkları kapatılmayacak

Resimlerle: Zorin OS: İster Windows 7, ister XP gibi Linux

Kaynak: www.chip.com.tr