Microsoft: Windows XP açıkları kapatılmayacak

Microsoft, Windows XP'yi destek süresinden sonra kullanmak isteyenleri bu sefer böyle uyardı!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft: Windows XP açıkları kapatılmayacak
Kaynak: Microsoft

Microsoft, 8 Nisan 2014 tarihini Windows XP kullananların kafasına kazıma çalışmalarına devam ediyor. Çünkü bu tarihten itibaren 2001'de çıkan işletim sistemi için herhangi bir güvenlik yaması sunulmayacak ve XP kullanıcıları, yeni tehlikelere göğüs germek zorunda kalacaklar. Yine de tüm dünyada Windows XP kullananların oranı, Net Applications verilerine göre yüzde 37 gibi oldukça yüksek seviyelerde seyrediyor.

Microsoft'un Güvenilir Bilişim bölümünün direktörü Tim Rains, Microsoft Security blog'unda yaptığı açıklamada birçok şirketin Windows XP'den Windows 7 veya 8'e geçeceğini duyduğunu, ancak bazılarının desteğin bitiş tarihine kadar yükseltmeyi planlamadığının da kulağına geldiğini söyledi. Rains, bazı müşterilerinin "donanımları bozulana kadar" Windows XP'de kalacaklarını bile söylediğini ekledi.

Rains, Microsoft'un her ayın ikinci Salı günü yayınladığı güvenlik yamalarının desteklenen tüm Windows işletim sistemleri için aynı anda yayınlandığını vurguluyor. Bununla birlikte bazı hacker'lar, bu yamalar üzerinde ters-mühendislik çalışmaları yaparak yamaların hangi açıkları onardıklarını bulabiliyor ve bu açıkları güncellemelerin uygulanmadığı işletim sistemleri üzerinde kullanacak zararlılar oluşturabiliyorlar.

Rains, 8 Nisan 2014'ten sonra Windows XP'nin Vista, Winodws 7, 8 ve 8.1 kullanıcılarının alacağı güvenlik yamalarını almayacağını söylüyor. Micrososft'un yayınladığı bir grafikte ise (yukarıda) Windows XP SP3'e zararlı bulaşma oranının, son Windows'lara oranla çok daha yüksek olduğu gösteriliyor.

Bu arada Microsoft, yeni yayınladığı bir infografikte, Windows XP'nin yayınladığı 2001 yılından bu yana bilgisayar endüstrisinin ne kadar çok değiştiğini gösteriyor. Haberimizin sonraki sayfasında.

Microsoft'tan bir de Windows XP infografiği!

Kaynak: Microsoft

Microsoft, infografikte 2001 ve 2013 arasında bilişimin ne kadar çok değiştiğini gösteriyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

chip çok takma XP'ye.İLk defa bir firma ürettiği ürünü kötüleyen açıklama ve grafik yayınlıyor ilginç

@19 Ağu 2013 11:37 o grafik kendini kotulemiyor aksine giderek daha basarili olduklarini gosteriyor. Tabii gormeyi bilene...

Buna ürettiği yazılımı kötüleme değil kullanıcıları bilgilendirme denir. XP zamanında muhteşem bir işletim sistemiydi ancak şimdi XP zamanı geçti. Yeni XP Windows 7 olacak ama bu yine MS'in işine yarayacak.

ne wın7 ne wın8 xp nın tırnagı olamaz o kadar soyluyorum. Sız ıstedıgınız kadar destegını kesın bız kullanmaya devam edıcez.

@19 Ağu 2013 13:44 Helal destekliyorum seni... Asla pes etme, diren :) Kardeş ne bu şiddet bu celal... Kullanmazsan kullanma, hepsi aynı adamın sonuçta :)

Microsoft, XP ile önemli bir ders aldı: Bu kadar kaliteli ve ileri dönük işletim sistemi yapılırsa yeni çıkanlara rağbet olmuyor. Sonuç: Artık böyle uzun vadeli işletim sistemleri göremeyeceğiz. O veya bu şekilde artık Microsoft kendi işletim sistemlerini yavaş yavaş içerden öldürecek, performansını düşürecek ve yeni işletim sistemlerine yöneltmeye çalışacak. Ama bi' dakka durun.. MS bunu zaten yapıyordu... Tabi şuandan itibaren daha fazla yapacağına emin olabiliriz.

Microsoft burada ürününü kötülemiyor daha iyisini yaptık diyor ama bazıları bunu kendi ürününü kötülüyor olarak algılıyor. Diğer taraftan benim çevremde bir sürü korsan işletim sistemi kullanan var ve hepsi de güncelleştirmeleri kapalı tutuyor yani bu destek ve güvenlik olayını pek fazla takan yok. Microsoft sadece uyarıyor yoksa herkes kendi güvenliğinden sorumlu...

windows 8den korkuyorum. oyun destekleme sorunu var mı?yardımcı olursanız sevinirim.

@19 Ağu 2013 16:37 kardeşim 2013 yılındayız neyden bahsediyosun

@19 Ağu 2013 16:37 Bende olmadı sadece tek tük oyunlrada vardı ilkinde şimdi yok

@19 Ağu 2013 16:37 bende oyun hastası biriydim win8 almaktan çok çekiniyordum ama her oyunu sorunsuz açıyor ön yargıları bi bırakın kullanmayanlar kötülüyor bizzat kullanan biri olarak win8 kusursuz

@19 Ağu 2013 16:37 başlat yok diye laf ediorlar metro yu bir kere denemeyen herifler, win8 kral birşey

@28 Ağu 2013 12:34 bizi sadece görsele boğuyor bence pc komutları unutulmamalı çünkü gittikçe tek tık la bitiyor sistemi öğrenemez bilginizi ilerletemezsiniz windows 8 ile ama tavsiyem xp yi 2014 te terk edip w7 kullanın hop diye w8 e geçerseniz sazan.avi olursunuz saygılar....

Arkadaş çoğumuz keyfimizden kullanmıyoruz bir çoğumuzun özellikle iş yerlerinde eski bilgisayarlarımız var, onlara nasıl windows 8 yükleyelim versin microsoft bize 2 gb üzeri ramli çift çekirdekli bi bilgisayar windows 8 kurmazsam o zaman gelsin.. bence microsoft boşa uğraşıyor eski bilgisayarlar çöpe atılmadıkça xp asla ölmez...

@19 Ağu 2013 17:56 ona biz pintilik diyelim...

Haberdeki adamın dediği bilgisayarımın donanımı bozulana kadar Windows XP işletim sistemine devam edeceğim...

Bravo Microsoft %37 kullanım oranı olan kendi XP yazılımına ne kadar güzel desteği kesiyorsun ve destek çıkıyorsun...Win8 ev kullanıcısına istediğin gibi satamadın şirketlere hiç satamazsın o code çöplüğünü, görebilene Dev şirketin düşdüğü durum içler acısı... Steve Balmer halt yemezi XP desteği kesecek Win7-8 satışları hali ile olacak sonra'de bu godaman çıkıp "benim zamamında Windows bu kadar satış yaptı" diyecek diye büyük yada küçük ölçekleri şirketler masraf yapacak, yediğin küfüleri nasılsa işkembe geniş kaldırırsın :))

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play