Shareware, Freeware ve Demo

Farklı program çeşitleri arasında kısa bir yolculuk yapıyoruz.

Artık yazılım ve program sözcüklerinin aynı anlama geldiğini biliyorsunuz. Bunlar olmadan bilgisayarlar pek bir işe yaramazlar. Kullanıcının bilgisayarla iletişim kurmasını, internette sörf yapmasını, oyun oynamasını veya film izlemesini sağlayan farklı türde birçok yazılım bulabilirsiniz.

Bilgisayarlarda kullanabileceğiniz pek çok program var. İlginç olan ise aynı iş için birçok farklı programın bulunması. Böylece kullanıcılar benzer özelliklere sahip bilgisayar sistemlerini kendi ihtiyaç ve zevklerine uygun olarak ve farklı amaçlar için kullanma şansını yakalayabiliyorlar. Zaten milyonlarca değişik yazılımın ortaya çıkmasının altında yatan ana neden de bu.

Gerçekten de bazı programlar bir mimarın işine yararken, bir memurun hiçbir işine yaramaz. Bir tüccarın, bir emlakçının, bir öğrencinin veya bir gazetecinin seçeceği programlar da kolay kolay aynı olmaz. Depolardaki ürünlerin sınıflandırılması veya mağazaların satışlar hakkında detaylı raporlar üretebilmesi için bir bilgisayara ve konuyla ilgili yardımcı programlara ihtiyaç duyulur. Buna benzer örnekler o kadar çoktur ki hepsini sıralamak sayfalarca sürebilir. Kısacası her ihtiyaç, kendine özgü özel bir yazılım kullanımını da gerekli kılar.

Önce İşletim Sistemi

ÖNCE İŞLETİM SİSTEMİ

Kullanıcıların bilgisayar ile iletişim kurabilmesi için gereken temel yazılım, işletim sistemidir. Grafik, hesap veya video gibi diğer özel yazılımları çalıştırmak ve kullanmak için önce bilgisayarınızda bir işletim sisteminin yüklü olması gerekir.

Bilgisayarlar, çoğu zaman işletim sistemi yüklenmiş şekilde ve kullanım lisansı ile birlikte satılır. Lisans, özel kullanıcı kodunu ve pek çok faydalı bilgiyi içeren kapsamlı bir dokümandır. Yazılımı doğru kullanmak istiyorsanız, bu dokümanı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Üzerinde işletim sistemi yüklü olmayan bilgisayarları satın almamalısınız. Zaten bilgisayarların büyük kısmı Windows yüklenmiş olarak gelirler. Böylece hangi işletim sistemini kullanmak gerekir diye düşünmenize de gerek kalmaz. Bilgisayarınızla İyi bir iletişim kurmanız çok önemlidir ve bu, ancak bilgisayarınız sizinle aynı dili konuşuyorsa gerçekleşebilir. Satın alırken, işletim sisteminin dilinin Türkçe olduğundan emin olmalısınız. Eğer başka bir dildeki işletim sistemini ya da farklı dillerde yazılmış programları yüklerseniz ve özellikle bu sizin bilmediğiniz bir dilse, programın menüleri ve kullanmanız gereken komutlar esrarengiz bir hal alacaktır.

Her yazılım bir dizi klasörü, özel alt klasörleri ve onların içinde yer alan sayısız dosyaları içerir. Bu yazılımları çalıştırmak içinse masaüstünde veya "Başlat" menüsündeki "Tüm Programlar" seçeneği altında bulunan ve programı sembolize eden küçük simgeleri kullanırız. Örneğin, dosyaların sıkıştırılmasına ve boyutlarının küçültülmesine yarayan Winzip adlı yazılımın simgesi klasör sıkıştıran küçük bir mengenedir. Windows donatıları arasında yer alan ve çizim yapmaya yarayan Paint programının simgesi ise içinde çizim kalemleri olan bir kavanozdur. Kelime işlemci programlar genellikle yazılmış bir defter sayfası simgesi ile gösterilir.

Yazılım Satın Almak

YAZILIM SATIN ALMAK

Programlar en yaygın şekilde, elektronik/bilgisayar bölümü olan hipermarketlerde ya da internet üzerinde satılırlar.

Üreticiler ve program geliştiricileri yazılımları belirgin kategorilere ayırmışlardır. Program geliştirmek son derece yüksek maliyetli bir iştir. Program geliştirme süreci boyunca birçok uzman programcı ve hatta bazen de farklı şirketler birlikte çalışırlar. Bu yüzden çok kapsamlı programların fiyatlarının yüksek olmasına şaşırmamak gerekir. Bir program satın almaya karar verdiğiniz zaman, programın çalışması için gerekli olan donanım ön koşullarına (gerekli olan minimum konfigürasyona) dikkat edin. Bu ön koşullar yazılımın yükleneceği bilgisayarın hangi özelliklere sahip olması gerektiğini size söyleyecektir. Kararsız kalırsanız, bilgisayarınızın özelliklerini satış görevlisine bildirebilir ve ondan yardım alabilirsiniz.

Shareware Programlar

SHAREWARE PROGRAMLAR

Bazı programları doğrudan satın almak yerine belli bir süre deneyebilir ve daha sonra beğenirseniz salın alabilirsiniz. Bu yazılımlara genel olarak shareware denir. Ücretsiz olarak temin edilen shareware yazılımlar önemli bazı sınırlamaları da beraberlerinde getirirler. Bu tip programları sadece belli bir deneme süresi için kullanma şansına sahip olabilirsiniz. Örneğin bir shareware program, kullanıcılara 30 günlük deneme süresi sunabilir. Aynı şekilde, yapabileceğiniz toplam işlem sayısı da belli bir rakam ile sınırlandırılmış olabilir. Birçok shareware program, deneme süresi sona erdiğinde ya da işlem limiti dolduğunda kullanılamaz hale gelir.

Eğer deneme süresi sonunda programın işinize yarayacağına karar verirseniz, ücretini ödeyerek salın almanız gerekir. Bu şekilde ücret ödeyerek sahip olacağınız programı süre sınırlaması olmadan kullanabilir, takıldığınız noktalarda yardımcı dokümanlar sayesinde sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Ayrıca tam sürüm yazılımlarda internet üzerinden teknik destek alma şansınız da olur.

Freeware Programlar

FREEWARE PROGRAMLAR

Bir yazılımı temin etmenin tek yolu satın almak değildir. Freeware programlar size ücretsiz bir şekilde yardımcı olabilirler. Bu programlarda üretici firma ya da kişiler telif ücretlerinden vazgeçmişlerdir. Freeware programlara genellikle internet üzerinden erişilebilir.

Freeware programlarda herhangi bir aldatmaca ya da sınırlama yoktur; hiçbir ücret ödemeden tam sürüme sahip olabilirsiniz. Bilmeniz gereken tek nokta, freeware programları ücretsiz bir şekilde kullanmanıza izin veren büyük firmaların aynı zamanda ücretini ödeyerek satın almanız gereken yazılımlar da ürettiği olmalıdır. Eğer freeware programları indirmek için üretici şirketlerin web sitelerini ziyaret ederseniz, ücretli olan diğer programlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Demolar

DEMOLAR

Bazı yazılım üreticileri programların deneme amaçlı özel sürümlerini piyasaya sürerler ve ücretsiz olarak dağıtırlar. Bu sürümlere demo denir. Demolarda genellikle önemli işlevlerden bazıları kullanılamaz. Örneğin böyle bir program ile yaptığınız çalışmayı sabit diske kopyalamanız mümkün olmayabilir. Amaç, potansiyel müşterilere program hakkında fikir vermektir. İlk bakışta bu çaba üretici firma için para ya da zaman kaybı olarak görünse de, aslında önemli bir reklam fırsatı sunar.

Demo kavramına bilgisayar oyunlarında da sık sık rastlayacaksınız. Bir bilgisayar oyununun neye benzediğini görmek ve oyunu tanımak için demolardan yardım alabilirsiniz. Demo sınırlı bir sürüm olduğu için sadece bir ya da iki bölüm oynamanıza izin verir; ama oyun hakkında genel bir fikrinizin oluşmasını da sağlayacaktır. Eğer sizde oluşan fikir olumluysa, büyük ihtimalle oyunu satın alırsınız. İşte.. Gördünüz mü? Demo sayesinde oyunun reklamı yapıldı ve sonuçta satış işlemi gerçekleşti...

Kopyadan Uzak Durun

KOPYADAN UZAK DURUN

Yeni bir bilgisayar sistemi salın aldığınızda işletim sistemi büyük ihtimalle önceden yüklenmiş olacaktır. Kullanacağınız diğer yazılımların seçimini ise ihtiyacınıza bağlı olarak yapmalısınız. Belki başlangıçta size tavsiyelerde bulunabilecek tecrübeli bir arkadaş yeterli gibi görünebilir. Fakat daha doğru sonuçlar için güvendiğiniz uzman bir satıcı ile ihtiyaçlarınızı açıklayarak konuşmanız daha faydalı olacaktır. Ürünler hakkında bilgiler veren bilgisayar dergilerini de takip edebilirsiniz.

Son olarak önemli bir uyarı... Yazılımları asla yasadışı yollardan elde etmeye çalışmayın. Eğer böyle yaparsanız hem telif hakları yasasını çiğneyerek suçlu duruma düşersiniz; hem de bilgisayarınıza virüs girmesi ihtimalini ciddi oranda artırırsınız. Daha da önemlisi, programı geliştirmek için gecesini gündüzüne katan programcıların emeğini çalmış olursunuz. Bu da yeni yazılımların geliştirilmesine büyük bir darbe vurmanız anlamına gelir.

Bilgi: Shareware ve Freeware Nedir?

BİLGİ:

SHAREWARE ÜCRETSİZ DEĞİLDİR

Shareware programların genellikle belli bir kullanım süresi bulunur. Bu süreden sonra ödeme yapılması gerekir. Programın kendisi o tarihte sizi uyarır. Ödemeyi yaptıktan sonra süresiz kullanabileceğiniz tam sürümü elde edebilirsiniz.

FREEWARE ÜCRETSİZ DEMEKTİR

İngilizcede free, ücretsiz anlamına gelir. Bu kelimenin de ifade ettiği gibi freeware yazılımlar tamamen ücretsizdir ve kullanımlarında herhangi bir sınırlama yoktur.

Okuyucu Yorumları

Toplam 50 Yorum

unutmayın her baharın sonu kış ise her korsanın sonuda kıştır hatta hep kıştır en iyisi orijinal

FREEWARE ÜCRETSİZ DEMEKTİr ben buna bayılıyorum

freewareları bende begeniyorum ama saglam programların sayı az

Akılda kalması oldukca zor bence Bedava( Free) Paralı (shree) desek daha güzel olmaz mı? Tabi sadece türkceleri kullanmak kaydıyla...

SHAREWARE PROGRAMLAR
FREEWARE programlar kanımca yükseltilemez ve programlar kısıtlanmıştır. Belirlenmiş bölümler çalışabilir konumdadır.

freeware yazılımlar ücretsiz bunlardan faydalanmalıyız

size bir soru sorayım. devlet okullarında full (tam sürüm) programların tanıtımı yapacagız diyelim. eğitim amaçlı olarak en fazla kaç gün bilgisayarımızda kayıtlı bulundurabiliriz.. bunun bir sınırı varmı? her program için değişir mi?

en iyi yazılım open source açık kaynaklı olandır freeware den bile daha iyidir çünkü programı kurduğunuz andan itibaren program üzerinde programı yapan kadar bir hakka sahip oluyorsunuz, yani program sizin oluyor!

Orjinalden şaşma yarı yolda kalma!

allah freewarecilerin kodlarına zeval vermesin. orjinalden şaşma

Ben hiç bi ürünün kaçak kullanılmasından yana değilim.Lakin ne varki günümüzün zor koşulları bir çoğumuzu krek programlara itmektedir yani bu koşullarda hiç kimse 100 dolar verip işletim sistemi almak istemez istesede ona verecek parası yoktur.işte tam burada bazı ücretsiz işletim sistemleri devreye giriyor bilirsiniz pardus,Linux gibi krek windows kullanmaktan bin kat güvenlidir ve iyidir freewar yazılımları mutlaka incelemek gereklidir.buradan sık sık freewar programları yayımlayan CHIP'eTeşekkür ederim.

''Orjinalden şaşma yarı yolda kalma!'' diyen isin_mirac'a katılıyorum........

yazılımlar çok pahallı eğitim amaçlı ev kullanıcılarına çok ucuz yapılması gerekir ticari işletmeler zaten alabilirler alıyorlarda

alış verişleri alt yapısı olan satıcılardan yapmak gerekir lisanslı yazılımı ürünle beraber veren yerleri tercih etmeliyiz

freware programlar genelde 15 gün yada 30 en fazla 90 gün olarak çalışıyor daha temiz için lisanslı kullanmak en iyisi

Demo olan surumleri sinirsiz yapmak biraz zor olsa gerek.Cunku boyle programlar bilgisayara yuklendikten sonra bazilari varki direk register a kayit oluyor ve sil tekrar yukle yaptiginda tekrar yuklenmiyor.Ayrica anlamadigim bi nokta yazilimi yasal olmayan yollardan elde edince bilgisayarin hangi kismina ne gibi bi zarar verebilir.

herseyin özü prg ramın da lisansılısı diyorum

lisanslı proğram almak isteyen arkadaşım bedava varken kimse o kadar para vermek istemiyor ayrıca bizim gelir gurubumuz gelişmiş ülkelerin gelir gurubuyla boy ölçüşemez ben bir oyuna 150 lira vereceğime gidip 5 liraya korsan alıyordum ama şimdi işler düzeldi allahtan oyun piyasaya çıktıktan 3 sene sonra 10 liraya kadar düşüyor bende 3 sene bekleyip orjinalini alıyorum

daha eğlenceli bir duruma gelebilirdi
sevgi ve saygılarımla

konular çok uzun ya

çok güzel gbence merveben

cok güzel bir sitee bayıldımm süperr

arkadaşlar shareware ingilizcede nasıl telafüz ediliyor?Söylenişi nasıl yani

Çok güzel bir site.Bilgiler detaylı, anlatımsa oldukça akıcı.Tebrikler.

birilerine sormaktan kurtulacağım sabır ve gayret lazım ,.tabi teşekkürler.

Türkiye'de bari Türkçe kullanın.

yardımlarınıza ve verdiğiniz emeğe teşekkür ederim. Varolun, sağolun

aradığım bütün bilgiler mevcut :D

çok güzel bir kurs ses yok mükemmel

tek kelimeyle emeğei geçen herkese teşekkür edrim....

muhtesem bısı.

Emeği Geçen Herkese Çok Teşekkür Ederim...
Buradaki Kurs'tan Açıklayıcısı Hiçbir Web Sayfasında Bulunmaz..
Başarılar CHIP

CHIP ONLINE'ın internet dünyasında en önemli katkılarından biri de geniş program bilgilendirme kaynağı olmasıdır.Bu konuda yararlanaılabilecek en güvenli bir iletişim kaynağı olarak görüyorum. Türkiye deki Telif Hakları yasası ne yazıkki çok sağlıklı işlemiyor.Gerçek anlamda emek sahipleri haklarını koruyamıyor bu sadece bilgisayar yazılımcıları ve program üreticileri için değil Müzik,Resim,Edebiyat dallarında da böyle umarız Kültür Bakanlığı bu konuda daha kararlı ve cesur davranır.Emeğe olan saygı hak ettiği değeri bulur.

gerçekten çok açıklayıcı ve net.

emeğinize sağlık

demo dan birşey indirdim valaha oyunun yarı gelmedi araba bir tek vardı sadece değişiyodu

Konular içerisinde pazarlama ve reklam alanındaki bazı detaylarada da değinimesi artı bir katkı sağlamış.

lisanslı ürün kullanmak herzaman en iyisidir...

Teşekkür ediyorum, Allah razı olsun!

Teşekkürler ben bu yazıdan bir alıntı yapmak istiyorum sitemde sizin bağlantınızı ve alıntı yaptığmı göstermek suretiyle

bunu kim çıkarmışsa allah ondan razı olsun

vayy bee ne güzel yazmışın :D zuhahahahaah

teşekkür ederim

Hiç güzel değil shareware yazılımına örnek diyoruz........

off hiç iyi değil

çok güzel yazmışlar tebrikler

hiç hoş değil biz örnek istiyoruz !

Güzel de... Örnekler verseniz daha güzel olurdu.

ÜCRETSİZ ne kadar güzel bişey :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir