HTC 10 incelemesi HTC 10, A'dan Z'ye testte!

HTC'nin yeni amiral gemisi HTC 10'u elimize geçirdik, test masamızda A'dan Z'ye inceledik!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
90
 • Kullanım (%30)93
 • İnternet (%20)95
 • Multimedya (%20)92
 • Telefon Fonksiyonu (%10)94
 • Fiyat / Performans (%20)77
Satın Al
 • Şık yekpare tasarım
 • Harika ses kalitesi
 • Geliştirilmiş batarya
 • Ekran
 • Ön kamerada OIS
 • Fotoğraf ve video kalitesi
 • Parmak izi sensörü
 • Kişiselleştirme seçenekleri
 • Yüksek performans
 • Yüksek fiyat
 • Kablosuz şarj yok

HTC 10, uzun zamandır bekleniyordu. Hakkında çıkan söylentilerin birçoğu gerçeğe kavuşurken, bazıları ise –neyse ki- yalnızca söylenti olarak kaldı. "Neyse ki" diyoruz, zira bazı söylentilere göre telefonda BoomSound hoparlörler yer almıyordu, ancak daha fazlası bulunuyor. Geçtiğimiz hafta sizlere de canlı yayınla aktardığımız HTC 10 lansmanında hepsinden bahsetmiştik hatırlarsanız. Bu incelememizde HTC 10'un tüm noktalarını mercek altına alacağız, ama önce söze her zamanki gibi tasarımla başlayalım. Zira HTC 10'un tasarımı fazlasıyla etkileyici.

Tasarım

HTC 10, metal ve camı bir arada kullanarak üretilmiş bir kasaya sahip. Tamamen yekpare bir gövdeden oluşan telefon, bu yapısını ön taraftaki cam yüzeye kadar sürdürüyor. Arka yüzeydeki kenarlarda agresif biçimde kesilmiş hatlarıyla dikkat çektiği kadar avuçta da iyi bir tutuş sağlayan HTC 10, ön yüzde de çok ince detayda kıvrılmış hatlara sahip olduğunu gösteriyor.

Telefonun tasarımında gerçekten oldukça ince işçilik rol alıyor. Tüm detayları görebilmeniz için telefona yakından bakmanız gerekli. Bunun bütüne etkisi ise muazzam. Her ne kadar anten çizgileriyle iPhone benzeri olduğu konuşulsa da, iPhone 6 noktasında tasarımın HTC'den alındığı da aşikar.

HTC 10, elimizdeki modeliyle gri renkli. Telefonun ayrıca altın ve gümüş renk seçenekleri de bulunuyor ki, bizce telefonun tasarımını en çok gösteren renk bunlardan gümüş renkli model. Gri renk, tasarım inceliklerini kapatıyor. O nedenle telefonun gümüş renkli modelini de yakından görmenizi önerebiliriz.

HTC 10, üzerinde 5.2 inç boyutunda bir ekran bulunduruyor. Buna bağlı olarak telefonun boyutları da 145'e 71 mm. Kalınlık ise 9 mm olarak görünüyor, fakat burada da telefonun tasarımının büyük önemi mevcut. Zira kesimli arka kenarlar, telefonun kenarlarında en ince noktada kalınlığı 3 mm civarına kadar indirgiyor.

Telefonun ağırlığı ise 161 gram seviyesinde. Bunu Galaxy S7 ve iPhone 6s ile kıyaslayacak olursak, HTC 10'un biraz da olsa bu iki modele kıyasla daha ağır olduğunu söyleyebiliriz. Bunu, telefonu elinize aldığınızda da hissediyorsunuz zaten.

Tasarıma ilişkin bir diğer detaysa, ekranın altında yine eskisi gibi kapasitif butonları görüyoruz. Evet, HTC kapasitif butonları 10 modelinde geri getiriyor. Hatırlarsanız HTC, ilk One modelinde kapasitif butonları kullanmış, M8'de sanal butonlara geçiş yapmıştı. Bu noktada en çok tartışılan konu, kapasitif butonların olmamasına rağmen ekranın altındaki HTC logolu bandın ekran boyutunu daraltmasıydı. Neyse ki artık bu bant yer almıyor ve kapasitif butonlar da bize geri geliyor. İki kapasitif butonun ortasında ise parmak izi sensörünü görüyoruz. Sensörün performansından az sonra bahsedeceğiz, şimdilik burada tek kademeli bir sensörün kullanıldığını söyleyebiliriz.

BoomSound hoparlörler nerede diyecek olanlar için hemen söyleyelim: HTC 10'da hoparlörler yeniden tanımlanırken, yerleri de öyle karşımıza çıkıyor. Hoparlörlerden biri ahize, bir diğer ise telefonun alt kenarında bizlere sunuluyor. Yine hoparlörlerden ve sunduğu ses kalitesinden incelememizin ilerleyen adımlarında detaylı olarak bahsedeceğiz.

Hoparlörlerin yanında USB Tip C portunu görüyoruz. Bu önemli bir ayrıntı, zira Samsung, Galaxy S7 ve S7 edge'de bu portu kullanmamış ve USB 2.0'da ısrar etmişti. Ancak HTC, amiral segmentinde USB Tip C portuna geçiş yaparak önemli bir adımı atmış.

HTC 10'un sol kenarında SD kart çekmecesini, sağ kenarında ise SIM kart çekmecesini görüyoruz. Üst kenarda kulaklık girişi kendine yer buluyor. Yine sağ kenara döndüğümüzde, burada güç ile ses butonlarını buluyoruz. Bunlardan güç butonu tasarım anlamında özellikle önemli, çünkü üzerinde tırtıklı bir malzemeye yer verilmiş. Bu da ses butonlarından ayırması anlamında önem arz ediyor.

HTC 10'un tasarımına ilişkin son olarak, telefonun fazlasıyla dayanıklı yapıda olduğunu söylemek gerekli. Yekpare metalik yapısından dolayı çarpmalara, vurmalara ve çiziklere karşı herhangi şüpheniz olmasın; HTC 10 bunların üstesinden gelecektir. Öte yandan HTC yetkililerinin söylediklerine göre, telefon -20 ila 60 derecelere kadar 168 saati aşan sıcaklık testlerine ve 10 bini aşkın düşme testlerine maruz bırakılmış. Bunu da söyleyelim. Fakat şunu da atlamamak gerek: HTC 10'da suya karşı tam dayanıklılık da görseydik. Açıkçası 10'a oldukça yakışırdı, fakat suya karşı dayanıklılık için gerekli IP68 sertifikası bu telefonda yok.

Ekran

HTC 10'un ekranı 5.2 inç boyutunda. Bu ekran boyutuyla selef modele göre 0.2 inç daha genişleyen ekran, öte yandan gövde – ekran boyutuyla da eskisine nazaran daha iyi bir oran sunuyor. Ekranın gövdeye oranı yüzde 71.1 değerinde. Bu da yüzde 72.1'lik Galaxy S7'e oldukça yakın bir görüntü çiziyor.

Ekranın çözünürlüğü elbette 1440x2560 piksel. Super LCD5 panelle gelen ekran, burada bizlere 565 ppi piksel yoğunluğu sunuyor. Bu değerler neticesinde selef modele göre büyük farklar ortada. Burada şunu da ilave etmekte fayda var, HTC 10'un ekranında yüzde 30 daha fazla renk sunuluyor. Böylece HTC 10, Samsung Galaxy S7 ile birlikte şu an en iyi görüntüyü bizlere sunuyor diyebiliriz.

Telefonun ekranında Corning Gorilla Glass 4 koruma kullanılmış. Böylece son dönemde ekran konusunda en başarılı koruma kalkanıyla da donalı olan HTC 10, HTC Sense arabiriminde de bizlere yenilikler sunuyor.

İşletim sistemi ve kişiselleştirme yetenekleri

HTC 10'da son Android 6.0.1 Marshmallow işletim sistemini görüyoruz. Arabirimde önemli yenilikler göze çarpıyor, fakat bunlar arasında en önemlisi kuşkusuz arabirimde gidilen sadeleştirme olmuş. Google ile bu noktada işbirliğine giden HTC, Google ile kendi arabiriminde sunduğu eş uygulamaları kaldırarak, teke düşürmüş ve bunda da Google'a yer vermiş. Böylece mesela fotoğraf, video, müzik gibi hem HTC'nin hem Google'ın uygulamalarına bu telefonda rastlamıyor, yalnızca bir tanesini görüyorsunuz. Böylece arabirim fazlasıyla sade. Bu sadelik ona görünüm anlamında avantaj sağladığı kadar, aynı zamanda performans noktasında da kazanç getiriyor.

Sense arabirimi sadeliğinin yanında özelleştirme yetenekleriyle yine bildiğimiz HTC deneyimini bizlere sağlıyor. Ekranı sola kaydırdığınızda HTC Blinkfeed yine yerli yerinde duruyor. Bu ekrana çeşitli haber sitelerini ekleyebiliyor, öte yandan sosyal medya kanallarınızı da dahil edebiliyorsunuz. Böylece bu ekran üzerinden tüm sosyal medya güncellemelerinize ve haberlere tek noktadan erişebiliyorsunuz.

Sense arayüzünde yine çeşitli tema seçenekleri sunuluyor. Telefonun temasını değiştirmek için ister arayüzdeki Temalar simgesini kullanabiliyor, isterseniz de kapasitif tuşlardan soldakine basılı tutarak açılan menüden erişebiliyorsunuz. Yine buradan uygulama ve widget ekleme işlemlerine yönelebiliyor, giriş ekranını yönetebiliyor ve daha ötesinde, "klasik yerleşim" düzeninden "serbest yerleşim" düzenine geçiş yapabiliyorsunuz. "Serbest yerleşim"den kastımız, telefonda yer alan uygulama simgelerinin alıştığımız belirli bir düzende olmaksızın, ekran üzerinde istediğiniz ölçüde dağınık şekilde yer alması. Bu da telefonu yalnızca temayla değil, tema düzeninde de pek çok açıdan kişiselleştirebileceğiniz anlamına geliyor. Bu anlamda HTC 10'un kullanıcıya kullanım deneyimi açısından büyük serbestlik sunduğunu söyleyebiliriz.

İşletim sistemine ilişkin son olarak Boost+ özelliğine de değinelim. Hatırlayacak olursanız Samsung Galaxy S7 ve S7 edge'de Game Launcher birimi karşımıza çıkmıştı. HTC 10'da yer alan Boost+'ın da bir anlamda buna karşılık geldiğini söyleyebiliriz. Boost+ ile özellikle oyunlarda batarya kullanımına ilişkin performans kaybı yaşamanız engelleniyor. Boost+ menüsünden "Oyun Pil Canlandırıcı" sekmesinde telefonunuza yüklü oyunları bir arada görebiliyorsunuz. Pil ömrünü uzatmak için bu oyunlardan istediğinizin çözünürlüğünü Full HD'ye indirgemeniz serbest. Böylece mobil oyuncular grafikten feragat ederek, telefonun pil ömründen daha uzun süre yararlanabiliyor.

Öte yandan yine Boost+ ile yalnızca oyunlarda değil, telefonun genel çalışma performansına da katkıda bulunabiliyorsunuz. Burada Akıllı Canlandırma, Uygulamaları Yönet, Gereksiz İçerik Temizleme ve Uygulamaları Kilitle noktalarından telefonun performansından maksimum oranda faydalanabilmek için gerekli dokunuşları yapabiliyorsunuz.

Teknik kadro ve test

HTC 10'da Qualcomm'un Snapdragon 820 işlemcisini görüyoruz. Bilindiği gibi Samsung, Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge modellerinde, ülkemizde Exynos işlemcili modelleriyle satışa sunuldu. Bu noktada az sonra karşılaştırmalı test sonuçlarında Snapdragon 820 ile Exynos 8890'ın rekabetine tanık olacağız ve öte yandan Huawei'nin de P9 modelindeki Kirin 955 platformunun yarıştaki durduğu yeri gözlemleyeceğiz. Ancak ona geçmeden önce HTC 10'un teknik altyapısına bir göz atalım.

HTC 10'da az önce de söylediğimiz gibi Qualcomm Snapdragon 820 işlemci kullanılıyor. 2 + 2 çekirdekli Kryo yonga setinden oluşan Snapdragon 820, 14 nm mimarisine sahip ve bize her yongasıyla 2.15 ve 1.6 GHz çalışma frekansı sunuyor. İşlemciyle birlikte Adreno 530 grafik birimini görüyoruz. Burada da telefon bize 624 MHz sunuyor.

HTC 10'un RAM kapasitesi tam 4 GB. Bu noktada da Galaxy S7 ve LG G5 amiral gemileriyle eşdeğer olan HTC 10, elimizdeki modelde bize 32 GB'lık bir depolama kapasitesi sunuyor. Ancak bunu microSD kart yoluyla 200 GB kadar daha arttırabiliyorsunuz.

Telefonun elbette teknik altyapısına ilişkin önemli bir diğer nokta ise kablosuz bağlantılar. HTC 10'da kuşkusuz 4G desteği mevcut. Öte yandan Wi-Fi 802.11 ac ile Bluetooth 4.2 sürümleri yer alıyor.

HTC 10'dan aldığımız sentetik test sonuçlarına ve kıyaslama tablolarına geçmeden önce telefonda 3000 mAh'lik bir bataryanın bulunduğunu ve hızlı şarj özelliğinin olduğunu söyleyelim. Buna telefonun pil performansından bahsettiğimiz noktada detaylı olarak değineceğiz. Şimdi sizlerle HTC 10'un performans notlarına bakalım...

Performans

Evet, sentetik test sonuçlarımıza baktık. Şimdi de telefonun gerçek kullanım neticesinde değerlendirmesine gelelim. HTC 10, fazlasıyla performansı çalışan bir telefon. Öncelikle klasik telefon performansından bahsedecek olursak, telefonla yaptığımız telefon görüşmelerinde ses kalitesi adına herhangi bir sorun yaşamadık. Öte yandan telefonda 4G performansı da üst düzey. Bu anlamda bir çekinceniz olmasın.

HTC 10'un çalışma performansına büyük katkıda bulunan sadeleştirilmiş Sense arabirimi, fazlasıyla akıcı çalışabiliyor. Burada ekran arası geçişler, çoklu çalışan uygulamalar ve uygulama içindeki performanslardan bahsettiğimiz kadar, elbette oyunlardaki performansını da dile getirmek gerekiyor. Snapdragon 820 yonga seti ve dolayısı ile Adreno 530 GPU ile üst düzey performans aldığımız telefonla Modern Combat 5, NOVA 3, Real Racing 3 ve Dead Effect 2 gibi oyunlardan çok başarılı performans aldığımızın altını rahatlıkla çizebiliriz. Yoğun grafik gerektiren oyunlar, bu telefonda rahatlıkla çalışıyor.

Bu noktada bir kez daha Boost+'a dönecek olursak, burada Boost+'ın performansa büyük katkıda bulunduğunu bir kez daha söyleyebiliriz. Ancak burada Samsung'daki Game Launcher arabiriminde olduğu gibi ek özelleştirmeler de görmek isterdik doğrusu. Böylece oyunlara ilişkin daha fazla seçeneğe sahip olabilirdik.

Parmak izi sensörü

HTC 10'da yer alan parmak izi sensörü tek kademeli olarak çalışıyor. Bu da demek oluyor ki, telefonu uyandırmak için parmak izi sensörüne tıklamanız gerekmiyor, yalnızca parmağınızı sensörün üzerine getirmeniz yeterli oluyor. Hatırlayacak olursanız Samsung Galaxy S7 ve S7 edge'de yer alan sensörlerde iki kademeli bir sensör kullanılıyordu. Buna göre telefonun kilidini açmak için önce tuşa basmanız gerekiyordu; sensör bununla birlikte parmak izinizi algılıyordu.

Parmak izi sensörünün çalışma performansına bakacak olursak, sensörün algılama hızını müthiş olarak nitelendirebiliriz. Oldukça hızlı şekilde parmak izinizi telefona tanıtabiliyorsunuz. Kilidi açma noktasında da farklı açılardan dahi olsa sensör hızlı şekilde parmak izinizi okuyabiliyor. Yaptığımız denemelerde işlemi hiç ikilemediğimizi söyleyebiliriz.

Hoparlörler

HTC 10'la ilgili elbette hazır performans ayağındayken değinmemiz gereken önemli noktalardan biri de kuşkusuz hoparlörler. BoomSound ses kalitesini yeni amiralinde kullanıcılara sunan HTC, telefonda Woofer + Tweeter'la zenginleştirilmiş bir ses deneyimi sağlıyor. Hi-Res ses desteği getiren HTC 10, 24-bit DAC ile zenginleştirilen hoparlörleriyle üst düzey bir ses kalitesi sunuyor.

HTC 10'un üst kenarındaki ahize Tweeter destekliyken, telefonun altındaki hoparlör ise Woofer desteğine sahip. Böylece HTC 10'da beklediğiniz ses kalitesini alabileceğinizi söyleyebiliriz. Biz yaptığımız denemelerden bir hayli memnun kaldık.

Telefonun ses konusuna bir diğer desteği ise, beraberinde gelen kulaklıklarda kendini gösteriyor. Kulakların da performans noktasında bir hayli memnun edici olduğunu söyleyebiliriz. Hatta öyle ki, şu ana kadar akıllı telefonların kutusunda sunulan kulaklıklar arasında en iyisi olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.

Pil ömrü performansı

Evet, geldik HTC 10'un pil performansına. Telefonda son dönemde amiral seviyesindeki cep telefonlarında gördüğümüz gibi 3000 mAh'lik bir batarya yer alıyor. Bununla Samsung Galaxy S7 ile aynı kapasiteyi bizlere sunan telefon, Quick Charge 3.0'la hızlı şarj özelliğini de beraberinde getiriyor. Ancak ne yazık ki kablosuz şarj desteğini HTC 10'da göremiyoruz.

HTC 10'a uyguladığımız ve her amirale klasik olarak tabi tuttuğumuz 90 dakikalık Full HD video testimizde, tam parlaklık ve ağ bağlantısının açık olduğu senaryoda yüzde 22 seviyesinde bir düşüş gözlemledik. Bu da HTC 10'un tam parlaklıkta kabaca 7 saatlik multimedya performansı sağlayacağı anlamına geliyor. Elbette bu süreyi ekran parlaklığını otomatiğe alarak ve ağ bağlantısını kapatarak uzatabilirsiniz.

İki güne kadar pil ömrü iddiası taşıyan HTC 10, gerçek kullanım neticesinde günü rahatlıkla çıkartıyor, ikinci güne de hızlı başlıyor. Ancak elbette kullanım alışkanlıklarına göre ikinci gün telefonu şarja takmanız gerekebilir. Yine yoğun kullanıyorsanız ve az önce de belirttiğimiz gibi multimedya uygulamalarını fazlasıyla görüntülüyorsanız, şu an piyasadaki tüm amiraller gibi telefonu aynı gün içinde şarj etmeniz gerekecektir.

Telefonun web performansına dayalı pil ömrü ise Wi-Fi ağlarda 10 saatin üzerinde LTE'de ise 8 saat civarında. Bu bilgiyi de verdikten sonra telefonun hızlı şarj özelliği sayesinde 30 dakika içinde yüzde 50'sini doldurabileceğinizi de söyleyelim. Öte yandan yaklaşık 1,5 saat içinde de telefonun tamamını doldurabildik. Bu süre Galaxy S7'de 1 saat 43 dakika civarındaydı, onu da ilave edelim ve son olarak HTC'nin diğer cep telefonu modellerinde de gördüğümüz gibi güç tasarruf ve ultra güç tasarruf modlarının da HTC 10'da yer aldığı bilgisini verelim ve kameraya geçelim.

Kamera

Son dönemde piyasaya çıkan hemen tüm telefonlar üstün kameraya yeteneklerine sahip. Bununla birlikte pek çok modelde çift arka kamera görmeye başladık. HTC 10 ise burada geleneksel tavrını sürdürüyor, ancak gelişmiş yeteneklerle birlikte.

HTC 10'un bir diğer önemli noktasını kamera oluşturuyor. Zira arka kamerasıyla Dxomark'tan 88 puanla şu an Galaxy S7 ile zirvede olan HTC 10, Optik İmaj Sabitleyiciyi ön kameraya taşıyan ilk model oluyor.

HTC 10'un arka kamerasında yeni Ultrapixel 2 sensörünü kullanılıyor. 1.55 mikron piksel boyuna sahip olan lens, HTC One M9'a kıyasla yüzde 136 kadar daha fazla ışık alabiliyor. f/1.8 diyafram açıklığıyla HTC 10'un kamerası düşük odaklanma süresiyle de hızlı çalışıyor. Telefon bunun için OIS'in yanı sıra lazer odaklamayı da kullanıyor. Böylece düşük ışık koşullarında olsanız bile, çok düşük sürelerde odaklanabilen kamera, böylece anı kaçırmamanızı sağlıyor. Düşük ışık için telefonun arkasında elbette çift tonlu çift LED flaşı da görüyoruz.

Arka kamerayla 12 megapiksellik fotoğraflar çekilebiliyor. Şimdi aranızda HTC One M9'da 20 MP kamera vardı, HTC 10'da geri adım atılmış diye düşünenler olacaktır. Bunu bir kayıp olarak görmemek gerekiyor, zira hep diyoruz, her şey megapiksel değil. Aynı hamleyi Samsung'da da görmüştük hatırlarsanız. Galaxy S6'da 16 MP sensör varken, S7'de karşımıza 12 MP'lik bir sensör çıkmıştı. Ancak  fotoğraf kalitesi kıyas kabul etmeyecek kadar iyileştirilmişti. Aynı senaryo HTC 10'da da tekrarlanıyor.

Arka kameranın en önemli özellikleri arasında 4K video kayıt yeteneğinin bulunması önemli bir ayrıntı. Hatırlarsanız kamera yetenekleriyle bir hayli konuştuğumuz Huawei P9'da bu özellik ne yazık ki yer almıyordu. HTC 10'da ise Galaxy S7'de de atlanmayan bu özelliği görmek güzel. Tabi burada şunu da söylemek gerek: HTC 10'da yalnızca görüntü 4K kalitesinde kaydedilmiyor. Buna ilave olarak telefonda, dünyada ilk kez 4K video kaydıyla birlikte 24-bit Hi-Res ses kaydı da sunulmuş. Böylece HTC 10'la gidilecek konserlerde, yalnızca görüntü değil, sesi de zenginleştirilmiş şekilde duymak mümkün olacak.

Telefonla çektiğimiz örneklere geçmeden önce ön kameraya da değinmek gerekiyor elbette. Az önce de söylediğimiz gibi, HTC 10'da ön kamera optik imaj sabitleyiciye sahip. Bu sayede yalnızca fotoğraflarda değil, Selfie Videolarda da –ki telefonun kamera arabiriminde bu modu görebiliyorsunuz- hareketli anlarda yüksek kalitede selfie çekmek mümkün oluyor.

Şimdi sizlerle HTC 10 ile çektiğimiz fotoğrafları bir arada paylaşalım.

Kamera arabirimi

HTC 10'da kamera arabiriminin de yenilendiğini görüyoruz. Daha önce One M9 ve One A9 modellerinde de gördüğümüz arabirim giderek, yerine farklı bir arabirim bizlere sunulmuş. Yeni arabirimde tüm detaylar ve modlar üst bara sıralanmış halde karşımıza çıkıyor. Burada Pro mod da dahil olmak üzere Panorama, artık bir HTC klasiği haline gelmiş olan Zoe kamera, Selfie Video, Selfie Fotoğraf, Yavaş çekim, Hyperlapse -yani hızlandırılmış çekim- gibi modları görebiliyoruz. Elbette genel kamera ayarlarını yapabileceğiniz Ayarlar menüsü de burada yer alıyor.

Pro seçeneği altında fotoğraf çekimlerinizi özelleştirebileceğiniz profesyonel seçenekleri sunan telefon, keşke burada daha önce LG V10 modelinde de gördüğümüz gibi, manüel seçenekleri video aşamasında da bizlere sunsaymış demeden geçemiyoruz.

Telefonun 12 MP'de halihazırda 4:3 formatında fotoğraflar çektiğini söyleyelim. Bunu değiştirmek ve 16:9 ölçüde fotoğraf çekmek istiyorsanız ise arabirimde yapmanız gereken yalnızca tek bir dokunuş. Fotoğraf sekmesi altından bunu ayarlayabiliyorsunuz, ancak görüntüyü 16:9'a aldığınızda kameranın 9 MP çekim yapacağını söyleyelim. Yine video kısmından da 4K kaliteyi ve Hi-Res sesi aynı yolla ayarlamanız mümkün.

Bu anlamda arabirimi oldukça rahat ve erişimi kolay bulduk. Kamera arabirimine ilişkin son olarak Pro modda RAW seçeneğini görebileceğinizi de söyleyelim. JPG ve RAW biçimleri arasında geçişi kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Özetle

Sonuç olarak toparlayacak olursak HTC 10'un her anlamda tam bir amiral olduğunu söyleyebiliriz. Performansıyla üst gömlek sonuçlar veren telefon, kamerası, BoomSound hoparlörleri, pil performansı, tasarımı, kişiselleştirme seçenekleri ve az önce bahsettiğimiz pek çok yönüyle bizde iyi izlenim bıraktı. Sonuç kısmında elbette telefonu fiyat olarak da ele almak gerekiyor. HTC 10'un fiyatı 2999 TL olarak belirlenmiş durumda. Bu anlamda fiyat konusunda iPhone'dan sonra ikinci sıraya yerleşen HTC 10, gönül isterdi ki daha düşük fiyata tüketicilerle buluşsun. Ancak HTC 10'a sahip olmak istiyorsanız ödemeniz gereken fiyat bu.

Kimler Almalı

Üst düzey bir akıllı telefon sahibi olmak isteyen kullanıcılar, sunduğu özelliklerle HTC 10'u satın almak isteyeceklerdir diye düşünüyoruz. Bu yüzden alışveriş listesinde yer almasında fayda var.

HTC 10 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli HTC 10
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 90
Üretici HTC
Firma HTC     (212) 705 56 98
İşletim Sistemi Android 6.0.1
İşlemci Qualcomm Snapdragon 820
Çekirdek (CPU) 4
Ekran Teknolojisi Super LCD5
Ekran Boyutu 5.2 inç
Ekran Çözünürlüğü 1440 × 2560 px
Grafik İşlemci Adreno 530
Bellek (RAM) 4 GB
Dahili Depolama 32 GB
Arttırılabilir Depolama 200 GB
Ön Kamera 5.0 MP
Arka Kamera 12.0 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Yok
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Bekleme Süresi 456:00 saat
Konuşma Süresi 27:00 saat
Boyutlar 71 × 145 × 9 mm
Ağırlık 161 gr.
Satın Al

Alternatifleri

HTC 10'a alternatif olarak önerebileceğimiz telefonlar arasında Samsung Galaxy S7 ve LG G5 önemli modeller oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 43 Yorum

Her sitede şişiriliyor bu telefon elime almadım çok merak ediyorum bu kadar takdire şayan mı yoksa htc batmasın diye mi bunlar görmek lazım kablosuz şarjı salla da fiyat gerçekten fazla inmesi dileği ile...

@20 Nisan 2016 00:23 he htc batmasın diye herkes gönüllü oldu. Bu nasıl ucuz bir kafadır ya

@20 Nisan 2016 11:21 O önemli olan reklamdır htc Türkiye editörleri kafalamış olamaz mı tasarım olarak m8 den geriye gitmiş kimse demiyor çok iyi abi,çok iyi 9mm kasa var aldım elime sadece yana doğru inceltiğinden m9 dan iyi his veriyor ama bir m8 değil

@21 Nisan 2016 00:20 Biraz dünya basınını takip edin. Tasarım görecelidir. Belki çok daha şık görünüyordur telefon ele alınca bilemezsin. HTC heralde düya basınınıda kafalamış 5 kuruş parası olmamasına rağmen dimi?

@20 Nisan 2016 00:23 Bir kere dene bir daha başka tel kullanmayacagini garanti ediyorum.

@20 Nisan 2016 00:23 Önce kullan sonra sorularının cevabını ara. Adamlar en iyisini sunmaya çalışıyor. Daha ne olsun ki.

Isınma sorununa değinilmemiş

@20 Nisan 2016 07:25 820 ısınıyor mu değişik ?

@20 Nisan 2016 07:25 oyle bir sorun yok oldugu icin belki

Emeğinize, elinize sağlık. Güzel bir inceleme. Ancak F/P konusunda ki puanlamayı bence çok düşürmüşsünüz. Bu arada HTC hayranı ya da kullanıcısı değilim. Samsung kullanıyorum. Ama hani bence değerlendirmeleri yaparken daha dikkatli ve geniş bakmak lazım. Gerçi işin uzmanı sizlersiniz ancak yinede şöyle bakmak gerekmez mi? Arada 200 lira gibi bir fark var. ++++++

+++++ Bu farkın içinde Hi_res bir kulaklık, son derece premium bir kasa ve dizayn, benzersiz ses özellikleri ve beklentiler doğrultusunda kendini baştan yaratan bir HTC var. Artık tüketiciyi dinleyen ve onların istediği yönde hareket eden bir HTC var. Tasarımdan not kırsanız belki daha da doğru olurdu. Çünkü hala az da olsa ekran içinde ince bir ekran çerçevesi mevcut. Alt taraftaki boşluk hala fazla ve ekran kasa oranı düşük. Yine de aradaki 200 liraya değecek özellikler mevcut. +++++

+++++ Tabi ki bu bakış bana göre böyle başkasına farklıdır. Ama (yine bence) arada ki fiyat farkına değecek özellikler mevcut. Son olarak HTC sense arayüzü Android sistemde en iyi arayüz olarak gösterilirken HTC nin neden Saf Androide döner gibi sense arayüzünden kısarak Google Android saf arayüzünü ortaya çıkartmış bunu irdelemek lazım. Burada hata yaptığı kanısındayım. Tamam daha stabil bir sisteme dönüşüyor belki ama kullanıcı arayüzde görsellik ve farklılık da bekliyor, +++++++

+++++ Puanlamadan F/P yi çıkarsak yaklaşık 93 puan eder ki aslında cihaz özellikler bakımından şu an piyasanın en iyisi demek oluyor. O zaman son kullanıcı sadece şuna bakmalı. 200 lira fark ile artı olarak aldıklarıma değer mi? Bence değer. Bu sefer değer. 200 TL ye Ön arka OIS, Arka Laser Oto Fokus, Ses, Premium tasarım, Sağlamlık, Sense, Hi_Res ve Hİ_Res Kulaklık almak. Bence eder. Saygılar. Ellerinize sağlık.

@Passw0rd Nihayet telefondan anlayan biri.

özellik performans çok iyi, tasarım fiyat kötü.

Eğer tercihiniz android ise htc kesinlikle sony ile birlikte vazgeçilmez bana göre,google ile yapılan iş birliğiyle birlikte güncelleme konusundada ideal bana göre,fiyat yüksek gelebilir ama özellikleri kusursuz

Samsung s7 6 ay sonra 1900 civarına düşer nasıl olsa o zaman alırız ??

@23 Nisan 2016 13:14 S6 daha o fiyata dusmedi

3 yıldır HTC One M7 kullanıcısıyım. Yıllar içerisinde düşe düşe bir hal oldu telefon ama hala tek parça ve çalışmayan hiçbir yeri yok. Metal olduğundan dolayı kırılma gibi bir olay olmadı hiç sadece metalde ezikler oluştu. M8 ve M9 beni hiç heyecanlandırmadı ama 10 gerçekten üst düzey olmuş ilk defa telefonumu değiştirmeyi aklıma getirmiştir. Gereken ne varsa bütün eksik yönleri kapatmışlar sevdim. Fiyatı bizim vergi sisteminden dolayı pahalı, yurt dışında çok uygun fiyatla satılıyor.

Testlerde nedense LG G5'i göremiyoruz!???

@24 Nisan 2016 01:39 Baksan görürdün

Merhaba Ürünü geçen hafta Tayvan gezim sırasında aldım.Genel olarak yorumlamak gerekirse icleme yazılarının ötesinde ve bende sadece tüm zamanların en iyi HTC'si değil, tüm zamanların en iyi Android telefonu olmuş. Tasarımı ile zaten çok şık ve elinize aldığınızda tek parça metal kasası ile dolgun ve harika kalite hissi veriyor. Boyutları çok güzel oturmuş 5.2" ekranda mükemmel kenar boşlukları ve boyutlara sahip. Geri ve son uygulamar düğmelerinin dışarı alınması çok iyi olmuş.

HTC bu sefer gerçekten çok iyi iş çıkartmış. Şu ana kadar ısınma konusunda performansı da daha iyi görünüyordu. Zaten metal kasa sayesinde kendisi hızlı soğutuyor. Görüp dokunan herkesten benzer tepkiler alıyorum. Ürünü gidip bakın ve dokunun ondan sonra diğerleri ile karşılaştırın, bence 2016 yılına damgasını vurur. Büyük ekranda Samsung Note5 standart telefonda HTC 10 derim.

Sanki diğerleri çok ucuzmuş gibi fiyatı kötü demiyorlarmı çıldırıyorum. Türkiye piyasası ne yazık ki bu arkadaşlar. S7 S7 edge bunlar 2800 3100 fiyat etiketleri ile çıktılar. G5 2800 bu telefon çıkmış 3000 tl ye çok mu görüyorsunuz? Kasa malzeme kalitesi olarak onlara 10 basar. Kamera desen tartışılmaz 24 bit ses sistemi hanginde var? sen onu almak için G5 de extra para verip aparat kulaklık alman lazım adamlar bunu kutudan sunup cihazın içine entekre etmişler. Hızlı güncelleştirme alan tel.

İyi de bu telefonun garantisine hala teleservis mi bakıyor.Camı kırılma, bozulunca yine kargoyla maltepeye gönderip Allah'a mı havale edeceğiz.geçen seneki m8 faciasında dolayı söylüyorum bütün bunları...

@09 Mayıs 2016 05:39 evet bu soruya cevap verecek yok mu ?

@09 Mayıs 2016 05:39 kvk garantili

iki gün önce bir zincir mağaza ziyaretimde htc personelinde tesadüfen görme fırsatı buldum. tasarıma daki hattlar gerçekten çok iyi olmuş. cihaz elde çok iyi duruyor. kulaklığı denedim ve şimdiye kadarki kulaklık performanslarına kesinlikle benzemiyor. ben oldukça etkilendim. M8 den çok memnunum ama sanırım elvada deyip 10'a geçiş yapacağım...

Ben ds820 kullanıyorum ve HTC den başka telefon kullanmam şimdiki telefonumdan çok memnunum ancak biraz büyük ve kırılmaya karşı güvenli değil 2 defa ekran kırıldı şimdi değiştirmek istiyorum öncesinde aklımda m9 vardı ama 10 ü inceledikten sonra kararım değişti fiyatın düşmesini bekliyorum umarım en yakın zamanda düşer

HTC 10 bence tasarım harikası herşeyiyle mükemmel telefon çaldı götür kulağına kendi acıkıyor bence HTC amiral gemisi yapmış bu sefer

Gerçekten çok çok iyi bir telefon olmuş bu HTC 10. Android işletim sistemli bir telefonu beğeneceğim kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi. O derece değiştirdi fikirlerimi HTC 10. Ha tabi ki, o fiyatı hakediyor mu orası tartışılır. Donanım olarak herhangi bir eksiği yok çok büyük bir artısı da yok ama Apple'la kafa tutabilecek seviyede. Zaten Apple'ın tüm ürünlerinde olduğu gibi iPhone'larda da tasarım + yazılım + donanım uyumu var. HTC 10 ise donanım + tasarımı halletmiş gözüküyor.

HTC 10 ile çekilen fotoğraflar çok iyi duruyor

htc10 tasarım ve özellikle kulaklık ses kalitesi konusunda çok çok iyiyken fiyat/performansta sınıfta kaldı.

htc 10 vs iphone 6s incelemesi yapılcak mı?

Arkadaşlar bir adet huwaei honor 7 alın bana dua edeceksiniz içinde yok yok selamlar

Yazılmamış ama bu telefon ilk defa kullanılarak piyasaya sürülmüş +60 derece - 20 -50 derce sıcaklıkta çalışma testleri var ayrıca yanlış hatırlamıyorsam 1000 üzeri düşme testine sokulmuş ve bunlar firma tarafından yapılmış. Bir nevi bu telefona arabalar için yapılan eurocup testleri gibi testler uygulanmış. adamların telefona verdiği önemi düşünün artık.

@21 Haziran 2016 11:56 Akıllı telefon piyasasında pasta büyük, e haliyle rekabet de had safhada. Ve üreticiler için pahalı telefonu az adet satmak, ucuz telefonu çok adet satmaktan daha karlı geliyor. Bu nedenle piyasa ile rekabet gücü yüksek telefonlar üretebiliyor olmak gerekiyor. HTC 10 un olayı budur.

Htc Devrim Yapmis Diyebiliriz.24bit dac . ve hi res audio arti hi res kulaklik . muzik severler icin bu ozellik paha bicilemez . ornegin en ucuz 24 bit kulaklik dac anfisi 200 300 lira . htc bu ozelligi sadece telefona koymakla kalmamis kulaklikla hoparlorlerle ve ses kaydiyla bunu desteklemis. Kamerasindaki kalite tartisilmaz ' ust duzey ' adini fazlasiyla hak ediyo . bi yandan islemci bi yandan grafik birimi herseyiyle dogru. Htc yaptigi dususu fazlasiyla hatta yeni ozellikler katarak KAPATMİS

htc den başkası zarar

Android dünyasının kralı...

Bende bir htc kullanicisi ola kesinlikle tavsiye ederim ilk htc kullandigimda dediğim tek şey hep htc kullanirim dedim 1 yildir 8 kullaniyorum 0 donma yasadim we tek format dahi attirmadim htc 10 u asla kacirmam eger almak istiyorsaniz asla dusunmeyin kesin alin pisman olmazsiniz samsungu öne süren de htc dir unutmayin ben cok menmunum wazgecmemde alacaklara sesleniyorum kacirmayin derim

Bu gün aldım 2900 tl muhteşem bi telefon donanım olsun kamera batarya ömrü herşey mükemmel özelliklede müzik dinlemek inanılmaz. ben bu kadarını beklemiyordum şaşırdım normalde m9 modeline kadarda beats kulaklık vardı ama m10 da tasarladığı yeni kulaklıkk beats ten kat kat iyi iyiki almışım kısacası müzik tutkunlari bu telefonu kesinnnnlikle almalı.

İlk çıktığında aldım, hala tık demedi. Canavar gibi çalışıyor..

Sen de yorum yaz