10 alternatif masaüstü işletim sistemi!10. GNU/HURD

1 / 10

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

Bence bu işletim sistemlerinin arasında PARDUS 2011 de olmalı...

pardus zaten Linux, bu listeye Linux dahil edilmemiş, bunlar iyi bilinmeyen işletim sistemleri

gnu hurd tamamlanmis bir isletim sistemi degil daha gelisim sürecinde arti masa üstü olarak kullanilacak seviyeye gelmedi

"Bence bu işletim sistemlerinin arasında PARDUS 2011 de olmalı..." diye yazacak kadar cahiller varmış bu liste Linux dağıtımları ve Mac dışında alternatif seçenekleri anlatıyor... cahiller anlamaz...

en iyisi windows 8 :) :) :) :) :) :)

kardeş en hızlısı win8.1 dir

Sen de yorum yaz

10. GNU/HURD

GNU projesi, 1984 yılında, tamamen ücretsiz bir işletim sistemi olan Unix OS'u tasarlamak için başlatılmıştı. Proje devam ederken, 90'lı yılların başında bir çok araç tamamlanmıştı ancak henüz ortada bir işletim sistemi çekirdeği bulunmamaktaydı. Tam da bu sırada Linux ortaya çıktı ve GNU ile birleştirilerek bugün bildiğimiz Linux'u, diğer adıyla GNU/Linux'u ortaya çıkardı.

GNU, Linux ile yeni bir hayata başlamasına rağmen, projenin geliştirilmesi HURD adı verilen çekirdekle devam etti. HURD ise, Mac OS'da da kullanılan Mach mikro çekirdeğini temel alıyor.

GNU/HURD, donanım sürücüleri için gerekli hizmetleri, dosya sistemlerini ve kimlik doğrulama gibi bir işletim sisteminin ihtiyaç duyduğu tüm özelliklerine sahip.

GNU/HURD