En iyi şifre saklama yazılımları bir arada...1. LastPass

1. LastPass

Lastpass ücretsiz ve etkileyici bir yazılım. Şifrenizi şifreleyerek LastPass sunucularında saklıyor. Bu sayede herhangi bir bilgisayarda bütün şifrelerinizden ve hesaplarınızdan yararlanabiliyorsunuz. İnternet tarayıcı üzerinden ya da tarayıcı eklentisinden LastPass'e ulaşabiliyorsunuz. Hatta sık kullanılanlara da ekleyebilirsiniz.

Elbette şifrenizin sunucularda saklanması sizi endişelendirebilir. Ancak sunucularda saklanan şifreleriniz, şifrelenerek saklanıyor. 256 bit AES şifreleme oldukça güvenli. LastPass'in kendisi de ele geçirilme riskine karşı sizin anahtarınızı elinde tutmuyor. Bilgisayarınıza şifreli gelen şifreleriniz kendi bilgisayarınız üzerinde açılıyor.

Ancak LastPass mükemmel değil. Standart ayarlarda internet tarayıcınızı sistemde tutuyor. Bu durumda bilgisayarınızı kullanan biri sizin ziyaret ettiğiniz siteleri ziyaret ettiğinde ototmatik giriş yapmış oluyor. Bu ayarı değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Ayda 1 dolar öderseniz hesabınızla birlikte şifreli bir USB anahtar da kullanarak güvenliğinizi güçlendirebilirsiniz. LastPass iPhone hariç bütün platformlar için var. Mobil sürümünü de sitesinde bulabilir ve mini Safari'de de kullanabilirsiniz. LastPass'ın eksikliklerinden biri de büyük güvenlik şirketlerinden birinden alınmış üçünc parti bir güvenlik sertifikasına sahip olmaması. Yani LastPass'in kendisine güvenmeniz gerekiyor.
Download: Lastpass