Herkese göre bir Linux var!Yeni başlayanlar için: Ubuntu 10.04

1 / 10

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

Size tavsiyem unetbootin kullanıp indirdiğiniz ubuntu iso dosyasını bir flash diske kurun, acayip hızlı çalışıyor, hem kurarken hızlı kurar hem de yanınızda her daim hazır bir işletim sistemi olur. Biliyorsunuz linux sürümlerini kurmadan da kullanabilirsiniz.

neden pardus tanıtılmamış???

Tamam da keşke bizim PARDUS a da yer verseydiniz ve biraz açıklasaydınız fena olmazdı...Yine de teşekkürler

Linux Dağıtım Listeniz güzel. Ancak Pardus neden yok, anlayamadım? Ulusal işletim sistemimiz bu listeye girmeye hakkı yok mu? Üstelik geliştirilmesi için onca emek ve masraf edilmesine rağmen... Ben şahsen kullanıyorum ve çok memnunum. Diğer okuyuculara da tavsiye ediyorum.

keşke kurmadan çalışan windowsta olsa :)

Kurmadan çalışan windowsxp de var ama illegal olarak bulunabılıyor. Microsoftun kurtarma konusunda çok başarısız olması nedenıyle elinizde bulundurmanızda fayda var.

ubuntu kurdum ve çok memnunum her şey çok zekice ve pratik düşünülmüş ama keşke windowsun desteklediklerini linux da desteklese

Pardus neden yok,ulusal işletim sistemimiz falan diyen okuyucular için cevap veriyorum;

1.Linux tabanlı hiçbir işletim sistemi ulusal olamaz,açık kaynak kodun mantığına terstir bu,ayrıca Pardus'u Tübitak yazmadı,sadece çekirdeğine eklemeler yaptı ki bence yapamadı,o kadar destek görüp de o kadar kararsız bir Linux dağıtımını hiç görmedim,şu an devlet dairelerinde kullanılmaya başlanmamasının sebebi de bu başarısızlıktır.

2.Burada Linux dağıtımları işlenmemiş,burada özellikle bir alanda hizmet vermek üzere şekillendirilmiş,yazılmış Linux dağıtımları işlenmiştir. Neden Pardus yok diyen arkadaşlara ben de soruyorum Pardus hangi alanda yazılmış bir işletim sistemi? Grafik,programlama,ofis,kurtarma,stüdyo?

Bende diğer arkadaşlar gibi neden pardus yok diyorum
bende kullanıyorum yeni başlayanlar için diğerlerinden daha kolay ve kullanışlı
ayrıca kendi işletim sistemimiz
keşke pardusada yer verseydiniz

Pardus Gentoo'nun cakmasi olmaktan oteye gecemedi ki burada olsun. Ustelik ulusal slogani da cok itici. Linux acik kodlu bir sistem. Elin Amerikalisi, Israillisi, Cinlisi, Rusu, Fransizi v.b. birseyler yazip karsilik beklemeden onunuze koyuyor. Siz de iki degisiklik yapip aha size ulusal sistem diyorsunuz. Pardus'ta PiSi ve CoMar disinda yerli hicbir sey de yok zaten. Ustelik stabil degil.

ewet ulusal bir işletim sistemi şart
oda pardus şu an için destek verilmeli ve yaygınlaştırılmalı

yahu herkes pardus neden anlatılmamış diye sorup duruyor,arkadaşlar pardus literatürde bir linux türevi olarak görülmüyor bile ,neredeyse gento çakması,linux kullananlar makalede yazılanların gayet doğru olduğunu bilir,yanlışlıkla (açık olmak gerekirse meraktan)bir kez kurup deneyeyim dedim bin pişman oldum,arkadaşlar pardus un gento gibi dağıtımlardan tek farkı pisi gibi iki veya üç uygulamadır,ayrıca makalede ulusal işletim sistemleri anılmamış kullanım amacına göre linux türevleri zikredilmiş benim bildiğim pardus tübitak tarafından derlenmiş ve özel amacı olmayan bir linux dağıtımı,kaldıki şimdiye kadar delenmiş hiçbir dağıtımda ulusal olmamıştır(rusya ve çinde linux tabanlı ulusal işletim sistemleri geliştiriyor deselerde ben umutlu değilim)linux kullanmak isteyenlere tavsiyem ubuntudur gnome masaüstü ortamı compiz fusion pencere yöneticisi yeni nesil ekran kartlarında sürücü sorunu bulunmadığından etkileyici bir performansla çalışıyor, yeni başlayanlar için en ideal linux dağıtımı ubuntudur eğer şeffaf efektler ve yumuşak geçişlerden hoşlanıyorsanız ubuntu yerine aynı çekirdeği kullanan debian ailesinin diğer popüler çocuğu kde arayüzünü kullanan kubuntuyu tercih edebilirsiniz,tıpkı ubuntu gibi compiz fusionu destekler,haydi kolay gelsin...

Güzel kardeşim adam son kullanıcı gözüyle bakıyor sen profesyonel gözüyle bakıyorsun bu yaptığın cahillikten başka birşey değil.

Sen de yorum yaz

Yeni başlayanlar için: Ubuntu 10.04

Linux'u bilip de Ubuntu'yu bilmeyen kullanıcıların sayısı nispeten düşüktür. Linux'un en bilinen kolu olan Ubuntu'nun kurulumu oldukça kolay. Bu işlerim sisteminin kurulmasıyla birlikte herhangi bir donanım uyuşmazlığı da yaşanmıyor. Ubuntu'nun CD'sini optik sürücünüze koyduktan sonra birkaç basit soruyu cevaplandırıyor, ardından Ubuntu'nun yeni sürümü olan 10.04'ün göze hitap eden arabirimini görüyorsunuz. Lucid Lynx olarak da adlandırılan bu yeni tasarıma sahip olan Ubuntu'nun pencere kontrol butonları da oldukça kullanışlı.

 

Turhost