Kasetten USB'ye depolama birimleri...IBM Punch Card (Delikli Kart)

1 / 20

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

Güzel bir çalışma olmuş. Teşekürler.....

Chip Online sitesinde olmasını "en çok" istediğim içeriktir.Bu nostaljiler...
Yalnız "BİRAZ DAHA AYRINTI" bence daha iyi olur.
Sürekli yeni haber peşinde olmak yetmez.Eskiyi de hafızalarda tazelemek iyi bir iştir.

delikli kartları ("punch card") 1982 yılında ODTÜ CS200 (tüm mühendislik fakültesi öğrencileri için standart programlama ve algoritmaya başlangıç dersi idi) dersini alan tüm öğrenciler bilir. Dönemine göre çok kaliteli kağıtlardı.
Hatta kağıdın arkasında yazılı olan FORTRAN IV komutları ile deliklerin arasındaki ilişkiyi google'suz çözmeye çalışırdım. O zamanlar bir şeyi çözmek için kendi kafamızı kullanma modası vardı. İlk bilgisayarımın özellikleri: 512 kb ram, hd yok, 5.25 floppy; tam da dahi tacirin pc-dos'u macardan satın alıp ticarethanesini (microsoft ) kurmaya başladığı yıllar.

@15 Mart 2009 03:10 Iyi, senin ki ust seviye imis. ben de Commodore 16 vardi. Evet, yanlis yazmadim. 64 degil 16 modeli.

vay be eskilerden neler varmış ya :)

Bende nostaljiye bayılıyorum..

şuanda kullanılan iddaa sayısal loto gibi kağıtlarda burdan mı geliyorki

eski hesap makineleri ve bazı eski endüstriyel dikiş makinelerinde kullanılırdı

Sd memorystick e karşı üretildi diyorsunuz ama listede memorystick yok. Ayrıca blueray, cd, 3.5 disket, minidisk, ve mo nun ilk olarak sony tarafından yapıldığını hatırlatmak isterim size.

Çok güzel bir derleme ama Algol delikli şeritleri unutmuşsunuz....

Delikli kartlar çok garipmiş :)

Bizim jenerayon yine de meraklı idi kardeşim. Her c64 kullancısı illaki 1 kere de olsa basic ile kendi başına "bak ne yaptım" diyebilmek için dergi eklerindeki kodlarla uğraşır çaba sarfederdi. Yeni nesil bize şimdi "sen anlamazsın gözü" ile bakıyor ama bir tek çaba sarfetmiyorlar google sebebi ile. "attrib ne ya?" diyen yada en basitinden windowsda senelerce "cmd" açmamış nesiller büyüdü. Diğer milletler ve ülkeler ile kıyaslayınca, "vah benim memleketimin milli eğitim sistemine" diyorum

Sen de yorum yaz

IBM Punch Card (Delikli Kart)

Geçmişi 18. yüzyıla kadar uzanan delikli kartlar, 1881 yılında IBM'den Herman Hollerith'in önderliğinde geliştirildi ve 19 ve 20. yüzyıllarda yoğun bir şekilde kullanıldı. Kağıt bazlı bu depolama birimi 1970'li yıllara kadar kullanıldıktan sonra daha yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte tarihin tozlu sayfalarına karıştı.

Kullanım süresi: 1725 - 1975