1080p cep ekranları üretilmeye başlanıyor

Cep telefonları, ilk çıktıkları günden bugüne kadar böyle bir ekranı hiç görmedi!

  • Zeynel A. Öztürk
Sharp'ın 1080p cep ekranları üretilmeye başlanıyor

TV ve LCD panel üreticisi Sharp, akıllı cepler için 1080p'lik ekranlar üretmeye başladığını açıkladı.

Sharp, yaptığı duyuruda 5 inç'lik Full HD ekranlarının 443 PPI'ye (inç başına piksel) sahip olacağını söylerken ekranların bu ay tam üretime geçeceğini de aktardı. Japonya'da düzenlenecek olan CETEC'de gösterilecek olan ekranların yüksek detay seviyesinin ne işe yarayacağı tam olarak bilinmiyor.

Telefonunuza baktığınız mesafe önemli olsa da, genel olarak insan gözünün 300 PPI'nin üzerindeki detayları fark edemediği kabul ediliyor. Dolayısıyla 1080p'lik cep telefonu ekranlarının bugünkü uç nokta ceplerdekine göre büyük bir fark oluşturmayacağı söyleniyor.

Son zamanlarda gelirlerinde önemli düşüşler yaşayan Sharp, yeni ekran teknolojisiyle kendini kurtarmayı ve tekrar karlı hale gelmeyi umuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Son zamanlarda gelirlerinde önemli düşüşler yaşayan Sharp, yeni ekran teknolojisiyle kendini kurtarmayı ve tekrar karlı hale gelmeyi umuyor. Bu cümle her şeyi özetlemiş.

Teknoloji Nereye Gidiyor?

Hiç gerek yok böyle çözünürlüğe. yapacaklarsa masaüstü pc monitörlerine 4k veya 8k yı getirsinler de bir işe yarasın.

Sharp'tan ekran panallerinden ziyade ondan cep telefonu modelleri bekliyoruz, malum etrafta senden geçinen çok cep markası var...

gereksiz insan gözü 340 ppidan sonrasını algılamaz ztn havası kima adamın

Sharp led tv yi 10000 Tl ye satmaya çalışırsa batar tabi. Bir mal ne kadar kaliteli olursa olsun değerinin üzerinde satılmamalıdır

@03 Eki 2012 22:16 Batmak kim shartp kim yahu.Adam piyasadaki neredeyse tüm firmalara panel üretiyor.(Samsung,LG,sony,toshiba vs.vs.vs. hepsi sharp panel kullanır..)Şimdi de ceplere panel üretecekmiş.Adamlar büyüyor sen batacak diyosun.Piyasadaki en kaliteli tvleride sharp üretir.O yüzden az pahalı olabilir..

Bence güzel bir gelişme. 5 inçlik alana fullhd çözünürlük sıkıştırarak 5" lik alanda çözünürlüğün en uç seviyesine ulaşılmış olur. Böylece ekrana ne kadar yakından bakarsak bakalım. Tek bir piksel bile göremeyeceğiz. Pikselleri sayılabilen ekranlara göre bence çok iyi olacak.

22 inc bir monitörde de 8K çözünürlük algılamak mümkün değildir. Onun yerine yeni gözler yapsınlar........

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play