İnsan vücudu, en fazla kaç derecelik sıcaklığı tolere edebilir?

Bilim insanlarının söylediğine göre, küresel sıcaklığın ortalaması gittikçe artıyor ve Temmuz ayı şimdiye kadarki en sıcak ay olacak. Peki ama bir insan vücudu, en fazla kaç derecelik sıcaklıkları tolere edebilir?

İnsan vücudu, en fazla kaç derecelik sıcaklığı tolere edebilir?

İnsanlar için ne kadar sıcağın fazla olduğunu, başka bir deyişle bir insanın en fazla ne kadar sıcaklığı tolere edebileceğini anlamak, dünyanın en yüksek ortalama küresel sıcaklığa ulaştığı bu günlerde daha da ilgi çekici bir konu haline gelmiş durumda.

İnsan ısı toleransı söz konusu olduğunda işlerin ciddi şekilde tehlikeli olmaya başladığı nokta, görünüşe göre 40 ila 50°C arası. İngiltere'deki Roehampton Üniversitesi'nden Profesör Lewis Halsey ve ekibi, bu aralığı kritik sınırı belirleyen yakın tarihli bir raporda sunmuş durumda.

Söylenene göre, küresel sıcaklık ortalama 17,18 dereceye yükseldi. Bu kulağa oldukça idare edilebilir gelebilir ancak 17,01 dereceden yükseldiği düşünülünce kimsenin istemeyeceği bir yükseliş. Halsey ve meslektaşlarına göre istatistiklerin altında yatan gerçek, sıcaklıkların ABD ve Çin'in güney kesimlerinde hızla yükseldiği, Kuzey Afrika'da ise 50 dereceye kadar çıktığı ve işlerin gerçekten ters gitmeye başladığı. Üstelik bu durum daha da kötüye gitmek üzere olabilir.

Leipzig Üniversitesi'nde atmosferik radyasyon alanında araştırma görevlisi olan Dr. Karsten Haustein verdiği bir demeçte, "Muhtemelen Temmuz ayı şimdiye kadarki en sıcak ay olacak ve bununla birlikte şimdiye kadarki en sıcak ay... 'şimdiye kadarki' derken Eemian döneminden bu yana, yani yaklaşık 120.000 yıl öncesinden bahsediyoruz" dedi.

Halsey ve ekibi, ortaya koydukları bu sıcaklık sınırı hakkında henüz araştırmalarını bitirmiş değil. Aynı zamanda üst kritik sıcaklığın üzerindeki koşulların farklı yaş ve fiziksel form gruplarında kalp sağlığını nasıl etkilediğini de araştıracaklar.