20 kat hızlı tarayıcı için bir araya geldiler

Apple, Google, Microsoft ve Mozilla geleceğin web tarayıcısı için harekete geçti!

20 kat hızlı tarayıcı için bir araya geldiler!

Apple, Google, Mozilla ve Microsoft, geleceğin web tarayıcısını oluşturmak üzere bir araya geldiler. WebAssembly (veya wasm) projesi kapsamında web tarayıcılarında kullanılacak ve 20 kat daha yüksek performans sağlayacak bir bytecode oluşturulması öngörülüyor.

Dört firmanın oluşturacağı bytecode (insanlar tarafından okunabilen programlama dillerinin aksine, web tarayıcılarının okuması daha kolay tanımlamalardan oluşan dil), yapılacak geliştirmeler sayesinde web uygulamalarının normal uygulamalar kadar hızlı çalışabilmelerini sağlayacak. Web tarayıcıları bugün kodları yorumlamak, sayfalardaki dinamik içerikleri ve formları sunabilmek için JavaScript'ten faydalanıyorlar. Bu işlevlerin yükleme sürelerinde asm.js yoluyla bazı geliştirmeler yapılmıştı, ancak .NET gibi bytecode tabanlı sistemler daha yüksek performans sunabiliyor.

WebAssembly hemen yaygınlaşmayacağından geliştiriciler, aradaki boşluğu wasm'yi Mozilla'nın yaygın desteğe sahip asm.js'sine dönüştüren bir script sunmayı amaçlıyorlar. WebAssembly henüz ilk günlerinde, ancak arkalarındaki büyük firmalar sayesinde gün ışığına çıkması çok uzun sürmeyebilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

içlerinde adam akıllı bir tek Apple a güvenirim, gerisini sallayın gitsin....

@19 Haziran 2015 01:15 Ya tamam, ürünlerini beğeniyorsunuz, bir şey demiyoruz beğenin. Daha da çok beğenin.. İsterseniz bir tarafa dizip günde 8 vakit kartşılarında secdeye kapanın. Sizin keyfiniz... Ama sırf bir firmayı öveceğiz diye bilmediğiniz anlamadığınız konuda da yorum yapmayın be kardeşim!

@19 Haziran 2015 01:15 tabi senin hangisine güvendiğin bizim için çok önemliydi

@19 Haziran 2015 01:15 en yanlışına güvenmişsin

@19 Haziran 2015 01:15 Dünya nın %90 ı windows kullanıken mi mobilde android

TTNet varken mi ? Güldürmeyin :D

İşin içinde apple varsa tarayıcıyı 3000 tlye satar.

@19 Haziran 2015 09:34 olurmu olur! apple bu :)))

@19 Haziran 2015 09:34 Valla iyi güldürdün be, helal sana :D

ne 20 kat hızlımı? olurmu öyle şey donacak kasacak indirme yaparken kesilecek sayfanın yarısı görünecek durup dururken çökecekki ben ona tarayıcı diyeyim hele reklam sayfası atıyorlarya bi bayılıyorumki 3.5 tane sayfa açılıyorya demeyin zevkime...

orada opera yoksa benim için bitmiştir orada mozilla hariç hepsi paragözdür yapsalarda kullanmam

@19 Haziran 2015 14:09 allahda seni güldürsün :))

@19 Haziran 2015 14:09 opera eski tarayıcısını mumla aratıyor. O kullanışlılık gitti çakma Chrome geldi. Wand düğmesini kaldırdıkları sürümde bittiler benim için. hala kullanıyorum ama eski keyfi vermiyor

@21 Haziran 2015 20:15 Çakma Chrom değil. Açık kaynak kodlu Cromium tabanlı tarayıcı onlar. Sadece bu tabanı ilk Google Chrome'da kullandığı için diğer tarayıcılar sonradan geçince, siz çok bilenler bu şekilde yorumluyorsunuz.

benim 12kb internetim için bir çözüm olaçakmi hayır o zaman sorun değil zaten girdiğimiz siteler beli bir bakima

@19 Haziran 2015 14:25 Sizin internet internet hızınızı yükseltemezler belki ama sayfaları daha hızlı görmenizi sağlayabilecekler ! Şahsen içlerinden bir tek Mozilla vakfına güvenirim ama bakalım. Umarım bu birlik içinde vakfın sözü diğerlerinden fazla geçer de gerçekten bir araya gelme amaçlarına uygun bir iş yapılır. Yoksa diğer firmaların bu kodlamaları kendi yararları için uyarlamaya çalışması muhtemeldir diye düşünüyorum.Zaten geçmişlerini bilenler de bana katılacaklardır. Bilge Baykuş

Mozilla varsa gerisi teferruat!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir