2008'in cep telefonu modası!

2008 yılında cep telefonu dünyasında tasarım açısından hangi özellikler öne çıkıyor? Araştırdık...

11 Şubat Pazartesi günü "Mobile World Congress" mobil dünya kongresi Barcelona'da yapılacak. Yılın son moda tasarımları da bu en önemli cep telefonu fuarında görücüye çıkacak- ama biz şimdiden bu tasarımlara bir göz atalım.

Cep telefonu seçmek eş seçmeye benzer. Asıl olan özdeki değerlerdir ama yinede ilk bakışta önemli olan tek şey dış görünüştür. Elinizi kalbinize koyun: Son derece iyi özelliklere sahip ancak çantanızdan çıkartmak zorunda kaldığınızda yüzünüzü kızartacak bir cep telefonunuz olsun ister miydiniz?

Cep telefonu üreticileri kullanıcıların zevkine uygun olsun diye telefonlarının tasarımlarına çok büyük meblağlar harcıyorlar, moda araştırmacılarını angaje ediyorlar ve tanınmış etiketlerle birlikte hareket etmeye özen gösteriyorlar.

Geçtiğimiz yıl incelik ön plandaydı. Cep telefonu ne kadar ince ise o kadar iyi. Bugünlerde ise vitrinlerdeki birçok model 1 santimetreden daha ince. Bu ince telefonların pillerinin çok ta yeterli olmayışı ve işe yarar ekstralar için, mesela kamera lens koruyucusu için yeterli alanlarının bulunmayışı ise o kadar da önemli değil.

Peki bu yıl cep telefonu modası nasıl görünüyor? Piyasaya daha da ince cep telefonlarının geleceği kesin bir gerçek olmakla birlikte kesin olan bir diğer konu başka son moda tasarımlara da 2008'de yeni modellerde sıkça rastlanacağı. Bu tasarımların sizin hoşunuza gidip gitmeyeceği ise tamamen zevk meselesi.

Dokunmatik ekranlar

Motorola RAZR2 V9: Dokunmatik-Açılır Kapanır Kapaklı

En güzel cep telefonu unvanı için yarışacak üreticiler dokunmaya duyarlı ekranlar sunmak zorundalar. Tuşlar ve kısayol tuşları da bu sayede tarihe karışıyor.

iPhone'dan önceki dokunmatik ekranlılar genellikle Business cep telefonları olarak üretilmişlerdi. Apple moda cep telefonları ile dokunmaya duyarlı ekranlar daha basit olan cep telefonları için de kullanılabilir hale geldi. Ve 2008'de de piyasada hep daha fazla dokunmatik ekranlı modeller bulunacak. Mucize değil: Kocaman ekranları ile cep telefonlarının görünüşleri daha değerli hale gelecek.

Ekranlar hemen hemen cep telefonunun tüm yüzeyini kaplıyorlar. Hatta artık kapaklı telefonlar da kendilerini dokunmaya duyarlı dış ekranlara hazırlıyorlar.

Tuşsuz ve az düğmeli

Kısayol tuşları: Ne kadar az olursa o kadar iyi.

Dokunmatik ekranlar ve onların sanal klavyeleri gerçek numara tuşlarının yerlerini alıyorlar. Üreticiler kısayol tuşlarında da oldukça cimriler. iPhone'un sadece bir tane home düğmesin dışında başka hiçbir tuşu yok. Samsung yeni modeli SGH-F490' da tam tamına üç adet sensör tuşu sunuyor.

Bazı ara modeller ise ne dokunmatik ekrandan ne de klavyeden vazgeçmek istemiyorlar: HTC Touch Dual yada Samsung SGH-F700 Qbowl gibi cep telefonları için büyük dokunmatik ekranın altındaki dışa çekilebilen bir klavye yeterli oluyor.

Gümüş ve Metal

LG Prada: Siyah yerine gümüş.

2006'da Apple renkli beyaz cep telefonları son derece modaydı. Bir yıl sonra ise hepsi mutlaka siyah olmalıydı.

Ve 2008? Şimdi baskın renkler metalik olanlar. En ucuzundan en pahalısına kadar tüm teknik gümüş renkli telefonların içine yerleştiriliyor. Ve daha çok dikkat çekmeyi sevenler metalik mavi yada pırıltılı yeşili tercih ediyorlar. Çoğunlukla plastik de olsa: Metal renkler zarif bir alüminyum görünüm kazandırıyor.

İpek Özdemir
CHIP Online

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

iyi güzel işte

Ben önceki halini sevmiştim.

i-phone en güzeli

i-phone istiyoruuummm :)

bencede i-phone çok zarif

ipone bencede şane bi telefon

takibi N95:))

benim adım oğuzhan bekinkayan
bence cep telefonları çok iyi ve güzel olmuş

HEPSİ GÜZEL OLMUŞ ÇÜNKÜ HEPSİNE EMEK EDİLMİŞTİR..

ya bişi dicem bisim türk insanları giderek tembelleşi yo bi zahmet tuşlu telleri tercih edin

hangi telefonu alalım,,şaşırdık, iponemi,muizu,mu n95,mi e90 mı, x sony mı samsung mu ???? ancak sony,samsung, nokia ALMAYIN, çünkü servis yok, ilgi yok, birde rezil olmak var. Zaten ipone,de de servis yok, bilkom milleti soymak için tetikte bekliyor, onun için, servis hiç bir telefonda olmayacağına göre ,ÇİN MALI DAHA iyidir. bozuldumu çöpeee atabilirsiniz. diğerleride onun gibi, bizler nokia,samsung ve sony. aldık,(ailece)ilgilenmediler,birde sony,samsung,nokia yetkilisi telefonları yüzümüze kapattılar. allah cezalarını versin. amin.ver 1 milyar veya üstü servis sana yardımcı olmasın ,veya 20 gün telefonunu alıkoysun. bunlardan hayır yoktur. vatandaş bıktı bunlardan.adam e90 nokia almış 1750.ytl.ekranında lekeler ve eksik pikseller varmış, geri almamışlar adam 1250 ytl.ye bir hafta sonra satmış. nokia,nın en yetkilisi dahi çare bulamamış,tüketici mahk.zaten ilgilenmiyor.gerisini düşün artık. bende sony var,adamlara ulaşamazsın. imkansız.paranı veriyorsunn,ardından hiç yardım yoooook. vatandaş bilsin. günah yazık, ayrıca ipone almayın,almayın,almayın,paranıza yazık.bir yabancı dergide okudum. ipane için itunes,e özel program konulmuş, kilidi kırılan telefonlar (yani kaçak sahte,servis dışı) tüm iponeleri kapacakmış, indirilen versiyonlarda bu virüs bulunuyormuş, ipone,ye 1000 ytl. verdin, çalışmadıktan sonra, 100 ytl.veya daha üstü, bilkom, a vereceksin. o özelliği düzeltecekmiş, 3 ay sonra tekrar bir vürüs, tekrar bilkom, ve 1500 e yakın yazılım indirilmesi gerekiyormuş ipone alanların. 8 GB,nin 7,si yazılım doldurmaya yönlendirilmiş, gerisi 1 Gb.kalmış, onuda indirebilrsen,yabancı müzik ve resim koyarsın.syn. ipone severler.. adamlar ayrıca ipone içine gizli alıcılar ve adres çözümlerini belirten codeksler bırakmışlar. abd. ve ing.alman haricinde kim ipone kullanıyorsa, herşeyini bilecek, bir vürüslü sahte yazılım ile yukarıda belirttiğim gibi,elindeki ipone işe yaramıyacak,işin yoksa ardına düş..kadıköyde,erenköyde,ve etilerde ipone içine sahte yazılımlar konuluyor, 30 günlük ve 60 günlük,programlar,sonrası günde ,, ipone çalışmaz halde diyorlar. gerisini ipone kullanan düşünsün.duyduklarımızı insani görev olarak bildirdik ve açıkladık. herkes sır kutusu demiyormu,mac dünyası sitesi ve benzer siteleri lütfen ziyaret ediniz.okuyunuz.
Saygılarımızla,,ercan,duygu,cemile,remzi,,

Tabiki İphone

ya ii güzelde zaten pahalı malın bi yerden çıkığı olur tlf almk için çok para harcamayın ilk gördüğünüzede ayyy çok güzel deyüp atlamayın

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play