2015'te öne çıkacak 4 Linux dağıtımı!

Final sürümleri 2015'te yayınlanacak bu Linux dağıtımları, yakından izlenmeye fazlasıyla değer!

  • Zeynel A. Öztürk
2015'te öne çıkacak 4 Linux dağıtımı!

2014'te öne çıkan birçok Linux dağıtımına rastladık. 2015 ise birkaç önemli Linux dağıtımının kararlı sürümünün yayınlanmasına şahit olacak. İşte bunlardan dördü.

Ubuntu 15.04

Çok popüler bir Linux dağıtımı olan Ubuntu, en çok Linux'a yeni başlayanlara öneriliyor. Ubuntu'nun bir sonraki kararlı sürümü olan Vivid Vervet'in 23 Nisan 2015'te yayınlanması planlanıyor. Bu sürüm, yeni bir Linux kernel'i ve GNOME'un güncellenmiş bir sürümüyle gelecek.

Mir ekran sürücüsü ve Unity 8 masaüstü ortamı üzerindeki çalışmalar, Nisan'daki sürümün önemli bir parçası olabilir. Bununla birlikte bu ikili, Ubuntu 15.10'a kadar varsayılan olarak sunulmayabilir.

elementary OS Freya

İlk sürümü Jupiter'den bu yana önemli yol kat eden elementary OS'un üçüncü sürümü Freya, yeni bir Kernel, Ubuntu 14.04 LTS'den alınmış güncellenmiş paketler ve uygulamalarla gelecek. Dağıtımın arayüzünde de geliştirmeler var.

Freya köklü değişiklikler yapmak yerine, Luna'nın sorunlarını çözerek önümüze daha olgun bir işletim sistemi koymayı amaçlıyor. Linux'a yeni başlıyorsanız veya sorunsuz bir işletim sistemi arıyorsanız, Freya'ya göz atmanızı öneriyoruz.

Freya'nın 2015'te yayınlanması beklense de, kesin yayınlanma tarihi henüz bilinmiyor. Ancak isterseniz beta sürümünü şimdiden deneyebilirsiniz.

Ozon OS Hydrogen ve Evolve OS

Ozon OS Hydrogen

Fedora tabanlı, oyun odaklı bu dağıtım, Steam yüklü olarak geliyor. GNOME kabuğunu kullanan Ozon'dan göze hoş görünen bir kullanıcı arayüzü bekleyebilirsiniz.

İşletim sistemi için her şeyin yolunda gitmesi halinde Hydrogen kod adlı final sürüm, 2015'in ilk çeyreğinde piyasaya sürülmüş olacak. Geliştirme hakkındaki gelişmeleri, Ozon OS'un Google+ profilinde takip edebilirsiniz.

Evolve OS

Chrome OS'un Chromebook'a özel bir işletim sistemi olması canınızı sıktıysa, openSUSE tabanlı Evolve OS'un sizin için bir çözümü olacak. Evolve OS, son dönemde popülerlik kazanan Chrome OS'un görünümüyle Linux masaüstünü bir araya getiriyor.

Evolve OS'un 2015'te yayınlanıp yayınlanmayacağı henüz belli değil. Bu, çoğunlukla geliştiricilerin yeteri fonu toplamalarına bağlı. Dağıtımın şimdiye kadar yayınlanan birkaç alpha sürümü bulunuyor, ancak görünürde herhangi bir beta yapısı yok. Yine de Evolve OS'tan umutluyuz.

Bugün Chrome OS'un sade görünümünü elde etmek için Evolve OS'un bir parçası olan Budgie desktop'u yükleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 51 Yorum

Linux kullancak masaüstü pc mi kaldı? Evde masaüstü PC'im yok , olsa bile Linuxun saçmalıklarıyla uğraşacağıma gider windows alırım.

@15 Oca 2015 07:49 Keşke gidip alsan, onu bile yapmayıp korsan yükleyeceksin. Ama haklısın, kim linuxla uğraşsın ki. Kurarsın korsan windowsunu, driver ararsın, bir kaç korsan yazılım indirirsin bu sırada virüs filan kapar bilgisayar antivirüslerle uğraşırsın, bunlar zaten sistem kaynaklarının yarısını tüketir sonra internette bilgisayarımı nasıl hızlandırırım diye aranıp durursun. Çöker format atarsın. Haklısın çok uğraşsız işmiş. :D

@15 Oca 2015 07:49 sana illa kullan diye direten yok ezikcan .s.s.ss

@15 Ocak 2015 07:49 sende Linux kullanacak zeka yoksa kullanamazsın...

@15 Ocak 2015 07:49 aynen devam edebilirsin bende windows kullanıyorum şahsen. fakat linux kullanmak bir ayrıcalıktır. özgürlüktür. zorunda değilsin yani. kullanma da.

Bunların hepsi boş yaşasın Hackintosh ;-)

@15 Oca 2015 10:00 Hackintosh ve iAtkos candır. Gerisi heyecan ;)

@15 Ocak 2015 10:00 Elementary OS Mac'ten geçenler için iyi bir seçenek.

Sonunda linux hakkında haber görmek güzel. Yalnız unutmamak lazım, Microsoft mağduru xp ve win 7 kullanıcılarına da son sürümü eski pc lerine kurabileceklerini hatırlatmak lazım. Driver sıkıntısı, güncelleme sıkıntısı yok.

Google ın Material Desing ını linux a getiren Quantum Os uda unutmamak lazım

Uzun zamandır windows ve linux kullanıyrum. ubuntu degil mint i tavsiye ederim.

bide iatkos v7 yi deneyin

@15 Oca 2015 13:01
6 sene oldu o çıkalı.Ayrıca günümüzde bir çok farklı yöntemle OS X normal pclere kurulabiliyor.

şu linux hayırseverliğini bırakın.Acemileri format,çökme ve sorun dolu linuxa yönlendirmeyin,yazıktır.

@15 Oca 2015 14:50 Uluslararası Uzay İstasyonu bile Windows'dan Linux'a geçti. Sen neye dayanarak bu saçma yorumunu yapıyorsun?

@15 Oca 2015 14:50 Format, çökme? :D Bunlar windows'un sorunlarının çok küçük bir parçası. Sen yanlış şeyi kötülemişsin. :D Beceremiyorum demiyorsun da. :D

@15 Ocak 2015 14:50 Windows'un sorunlarını Linux'un sorunları yapan arkadaşın yorumudur.

ubuntu oldukça vasat bir yazılım olmuş. ozon os için ise yorum yapma gereği bile görmüyorum zaten...

@15 Oca 2015 16:13 Ubuntu YAZILIM degil İŞLETİM SİSTEMİ süper zekalı arkadasım :))))

linucular doluşur şimdi biz ayrıcılıklı kullanıcılarız biz windows çöpüyle uğuraşmıyoruz derler fanboyluk böyle bişey işte apple ve linu fanboylarından gayet iyi anlaşılıyor

@15 Oca 2015 17:51 Sorun yaşamadığın, bilgisayarını tam verimle çalıştırdığın, virüsten korsan yazılımdan uzak, başarılı bir sistemi insanlara önermek, tanıtmak ne zaman fanboyluk oldu? Çöp yazılım kullanıp windowsa para kazandırmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz. Onlar hazırlayıp sunuyor sen de yiyorsun. Linux ve yazılımları en azından sen ben gibi kullanıcılar ile şekilleniyor. Bir şeylerin parçası oluyorsun. Bir şirketin kucağına oturmuyorsun. Sıfır bilgi ile açık kaynak sayesinden programların nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olabiliyorsun. Bunun neresi kötü?

@16 Oca 2015 01:59 İyi de adam başka bir iş yapıyor .Program yazmıyı yada nasıl çalıştığını öğrenmeye vakti yok. Yaşamak için ekmek parası kazanmaya çalışıyor ama Linux çulara kalsa bu insanlar tembeller ! İşte böyle düşündükçe Linux dağıtımları daha çok sürünür. Suç Yzılımda değil. Geliştiricilerinin asıl TEMBELLER olmasında.

@16 Oca 2015 01:59 Üstelik senin yazdıklarını sağlayan Mozilla vakfıdır sadece. Her soruna cevap alabildiğin her platformda çalışan senin alışkanlıklarını değiştirmen için seni zorlamayan ve senin alışkanlıklarını daha da besleyebilen. Uyumlu çoklu platform desteği, 7/24 forum desteği ve programlarından sürekli geri dönüş alan tek yazılım ve vakıf. Ben de zamanında çok denedim Linux kullanmayı ama geliştiricilerine sorduğum 2 sorudan sonra bana Programlama öğren biraz. dediler ve ben de bıraktım o gün.

@16 Oca 2015 01:59 geliştirici ben miyim sen misin ? cümlesi keşke o gün sinirle çıkmadan önce forumda söylediğim son söze ek olsaydı diyorum bu gün. Program yetenekleri olabilir ama vizyonları "0"

ulan beceriksizim demiyorsunuz da linux sorunlu diyorsunuz

Linux un daha çok çalışması lazim.

En basit oyunlari oynatmasin;cok şu emulator yok bu saglayiciyla oluyordu....bi gidin ya,ölmeye mahkumlar...xp bile bundan iyidir;oyun sorununu çözün once oyun!!!!!

@17 Oca 2015 17:27 Oyunu ne yapalı programları çözdüler de oyun kaldı sanki !

@17 Ocak 2015 17:27 Virtual Box'a Windows kur oyna.

@17 Ocak 2015 17:27 Her 10 kişiden 8'ine Linux kullandırtalım ve oyun piyasası Linux'un olsun. Herkes güzelim Linux'u dağıtımlarını kullanabilir olsun. Ayrıca SteamOS destekli oyunlar Linux'ta oynanabilir. ETS2, hatta bakmam lazım belki CS:GO bile vardır.

ZORIN kullanmaya değecek bir OS .

Linux demeyin arkadaş, dünyada bilgisayar kullananların çoğu linuxla uğraşmaz. mesela ubuntu kurdunuz, yok sistem kaynağını az kullanıyormuş muş muş... açıyorsun, monitör çizgi çizgi... çalışma frekansını kafasına göre ayarlamış... ekran görüp de düzeltme şansın sıfır... kuruyorsun w7 kafan rahat... git üretici sitesinden driver indir (ki çoğunu görüyor zaten w7) mis gibi... dünyada linuxçular mantığıyla olaya bakarsan her şeyi kendin yap: evini, arabanı, yiyeceklerini.... boş işler bunlar, herkes istediğini kullansın, insanlar çöp dediğiniz windowsu beğeniyorsa onu kullansın, eleştirmeyin sizi gibi düşünmeyenleri...

@19 Oca 2015 14:45 Kardeşim sen beceremiyorsan Linux ne yapsın ?

@19 Oca 2015 14:45 Kendi beceriksizligini ve üsengecligini baskasına yamama bence ;) Sen windozun kölesi olmaya devam et. League of legends ın mac versiyonu var ama adamlar linux cıkarmaya üseniyor, sırf bu oyun icin win kullanıyorum. Yakında bırakıcam linuxuma gecicem o olacak. UBUNTU AŞKKK <3333

@10 Şub 2015 19:32 Tofaş çakması zihniyetini al git derip . Ergen

@10 Şubat 2015 19:32 Wine ile LoL'ü Linux'ta oynayabilirsin. PlayOnLinux'u Ubuntu'nun depolarından indir, LoL için betikleri kur, LoL indir oyna.

deepin linux 2 14.2 kurun işinize bakın su ana kadar kullandığım en kararlı linux ayrıca windowstan geçecekler için özellikle tavsiye ederim kolay alışırsınız

deepin linux 2 14.2 kurun işinize bakın su ana kadar kullandığım en kararlı linux ayrıca windowstan geçecekler için özellikle tavsiye ederim kolay alışırsınız

ubuntu çok hata veriyor. ne yapmalıyım

@19 Şub 2015 22:43 Linux mint deneyin Ubuntuda bazen driver sorunu kaynaklı hatalar görülebiliyor, Mint bir tık daha iyi bu konuda.

aslında linux bireysel kullanıcı için ideal bir bir işletim sistemi en iyi avantajıda ücretsiz ve açık kaynak kodlu.. tek dezavantajı bilgisayarla uyumluluğu ve stabil çalışıyor olması benim gözlemlediğim..

Windowstan linuxa geçenler için söylüyorum en sonunda windowsa geri döneceksiniz çünkü en sevdiğiniz oyunu windows çalıştırır. Herşey güzel derken windowstaki şu program varmı acaba diceksiniz bir bakmışsınız yok yavaş yavaş siniriniz bozulmaya başlıcak.Şimdi bu yoruma bazı akıllılar windowstaki her program linuxta var yazacak mesela ben windowsta torrent stream programı kullanıyorum varmı linuxta torrent stream programı söylermisiniz.Ayrıca bunu artık dünya kabul etti mac kullananlar bile mac'te olmayan oyunlar için ayrı windows kurulu bilgisayar kullanıyor o yüzden linux'un maalesef geleceği yok.

@31 Mart 2015 02:40 KTorrent mi ne var KDE için tam bilmiyorum ama kesinlikle Torrent programı var Linux için.

@31 Mart 2015 02:40 Ayrıca şu da var ki eğer her 10 bilgisayardan 8'inde Linux olursa bir gün (Ütopya) Windows'un pazar payı Mac ve Linux tarafından yenir ve küçük bir Windows fanboy kesimi hariç kimse Windows kullanmaz. Ve aslında Android ile bunu gördük. Unutma Android de Linux çekirdeği kullanıyor. Vikipedi'de her yerde yazar Android'in çekirdeğinin Linux olduğunu. Ve Mac de UNIX yani Linux'un temeli tabanlı. Yani kuzenler gibi bir şey. Neyse harf yazma sınırı bitecek. İyi günler.

Ya arkadaşlar birde şunu yapanlar var (bakınız: ben) iki işletim sistemi bir arada yüklü mint ve w7, İşlerimi mint ile oyunlarımı w7 ile hallediyorum. Mutluyum iki sisteminde kendince üstün olduğu taraflar var neden ikisindende amaçlarınız doğrultusunda faydalanmayasınızki ?

En az yüz defa windows iki yüzün üzerinde linux kurdum. Bütün işletim sistemlerinin kullanımı, eksisi, artısı ve sisteme yüklenmesini inceledim. Genel olarak linux windows'tan üstün çıktı. Linux'un bana göre en büyük eksisi, kurulmak istenen programların adının bilinmemesi. Kapitalist sistemin bunca engellemesine ragmen linux'un bunca ilerlemesini takdir etmemek mümkün değil...

1 yıldır Linux Mint kullanıyorum ilk başlarda W7 den kurtuldum diye seviniyordum. Sonra Linuxta ki hataların W7 nin 10 katı olduğunu farkettim. Sürekli hata ayıklamaktan bıktım. Şuan yeni bir gaming pc toplayacağım Windows 10 u bekliyorum. Ha bu arada Steam Hesabımdaki 36 oyundan 30'u Windows için. Ama eğer doğru düzgün bir sürüm çıkartılır ve bundan sonra çıkan oyun/programlar Linux sürümü ile birlikte gelirse. Her türlğ Linux daha iyi olur.

@01 Mayıs 2015 11:41 Hata deyince oyun eksikliğini mi kastediyorsun yoksa sistem sorunlarını mı?. Linux sistemlerinde özellikle de linux mint'de herhangi bir hataya denk gelmedim. Dogrusu " Hatalardan bıktım " sözü beni çok şaşırttı, hata kelimesi windows için geçerlidir, çünkü en başta kapalı kod bir sistemin güvenilirliği yoktur ve daha önemlisi bütün hata programları windows için yazılmaktadır, zira linux'un hata programlarına ihtiyacı yoktur...

@01 Mayıs 2015 11:41 SteamOS ile bu hayaller gerçeğe dönüşebilir. Ki her geçen gün Linux için oyun sayısı artıyor Steam'de.

linux mint'in eline kimse su dökemez : )

hangisini önerirsiniz windows 10 mu yoksa linuxmu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play