2015'te öne çıkacak 4 Linux dağıtımı!

Final sürümleri 2015'te yayınlanacak bu Linux dağıtımları, yakından izlenmeye fazlasıyla değer!

Bu Linux'lara dikkat!

2014'te öne çıkan birçok Linux dağıtımına rastladık. 2015 ise birkaç önemli Linux dağıtımının kararlı sürümünün yayınlanmasına şahit olacak. İşte bunlardan dördü.

Ubuntu 15.04

Çok popüler bir Linux dağıtımı olan Ubuntu, en çok Linux'a yeni başlayanlara öneriliyor. Ubuntu'nun bir sonraki kararlı sürümü olan Vivid Vervet'in 23 Nisan 2015'te yayınlanması planlanıyor. Bu sürüm, yeni bir Linux kernel'i ve GNOME'un güncellenmiş bir sürümüyle gelecek.

Mir ekran sürücüsü ve Unity 8 masaüstü ortamı üzerindeki çalışmalar, Nisan'daki sürümün önemli bir parçası olabilir. Bununla birlikte bu ikili, Ubuntu 15.10'a kadar varsayılan olarak sunulmayabilir.

elementary OS Freya

İlk sürümü Jupiter'den bu yana önemli yol kat eden elementary OS'un üçüncü sürümü Freya, yeni bir Kernel, Ubuntu 14.04 LTS'den alınmış güncellenmiş paketler ve uygulamalarla gelecek. Dağıtımın arayüzünde de geliştirmeler var.

Freya köklü değişiklikler yapmak yerine, Luna'nın sorunlarını çözerek önümüze daha olgun bir işletim sistemi koymayı amaçlıyor. Linux'a yeni başlıyorsanız veya sorunsuz bir işletim sistemi arıyorsanız, Freya'ya göz atmanızı öneriyoruz.

Freya'nın 2015'te yayınlanması beklense de, kesin yayınlanma tarihi henüz bilinmiyor. Ancak isterseniz beta sürümünü şimdiden deneyebilirsiniz.

Ozon OS Hydrogen ve Evolve OS

Ozon OS Hydrogen ve Evolve OS

Ozon OS Hydrogen

Fedora tabanlı, oyun odaklı bu dağıtım, Steam yüklü olarak geliyor. GNOME kabuğunu kullanan Ozon'dan göze hoş görünen bir kullanıcı arayüzü bekleyebilirsiniz.

İşletim sistemi için her şeyin yolunda gitmesi halinde Hydrogen kod adlı final sürüm, 2015'in ilk çeyreğinde piyasaya sürülmüş olacak. Geliştirme hakkındaki gelişmeleri, Ozon OS'un Google+ profilinde takip edebilirsiniz.

Evolve OS

Chrome OS'un Chromebook'a özel bir işletim sistemi olması canınızı sıktıysa, openSUSE tabanlı Evolve OS'un sizin için bir çözümü olacak. Evolve OS, son dönemde popülerlik kazanan Chrome OS'un görünümüyle Linux masaüstünü bir araya getiriyor.

Evolve OS'un 2015'te yayınlanıp yayınlanmayacağı henüz belli değil. Bu, çoğunlukla geliştiricilerin yeteri fonu toplamalarına bağlı. Dağıtımın şimdiye kadar yayınlanan birkaç alpha sürümü bulunuyor, ancak görünürde herhangi bir beta yapısı yok. Yine de Evolve OS'tan umutluyuz.

Bugün Chrome OS'un sade görünümünü elde etmek için Evolve OS'un bir parçası olan Budgie desktop'u yükleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları