3.240 dolara tam 10 MHz'lik bilgisayar!

10 MHz'lik (GHz değil!) bir bilgisayar için 3.240 dolar verir misiniz? Bu bilgisayara verenler var!

  • Ender Duman
3.240 dolara tam 10 MHz'lik bilgisayar!

1980'lerin başında Amerika'da tam bir kişisel bilgisayar çılgınlığı yaşanıyordu. O dönem piyasaya sürülen pek çok model, bir daha hatırlanmamak üzere hafızalardan silindi gitti. Ama bazı bilgisayarlar, kullanıcıların gönlünde özel bir yer edinmeyi başardı. Ülkemizde de belirli bir popülerlik yakalayan Commodore ve Amiga bilgisayarları kullanmış olanlar, o günlere duyulan özlemi çok iyi anlayacaktır.

İşte bu "özlem nesnelerinden" birisi olan ve Texas Instruments firmasının geliştirdiği TI-99/8'in çalışan bir örneği, eBay üzerinden 3.240 dolara alıcı buldu. Bütünleşik Extended BASIC II ve 64 KB RAM'e (istenirse 15 MB'a çıkartılabilir!) sahip olan bilgisayar tam 10 MHz hızında çalışıyordu. eBay istatistiklerine bakılırsa bu, son altı ay içinde 3.000 dolardan fazla bir miktara satılan ikinci TI-99/8s.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Basit bir heveslisi ya da koleksiyoncunun aldığına ihtimal vermiyorum. Alan uyanık, Texas Instruments firmasına Envanterde yoksa astronomik fiyata elden çıkaracaktır. Olmadı, bunu Bilişim teknolojisi Müzesi kurup orada sergilese, Okul müdürlerini de kafaladı mı, öğrenciler kafilelerle ziyaret akınına başlar. 'Fırsatlar ülkesi Amerika' diye boşuna denmiyor, business business! Bir dönemler külüstür diye yüzüne bakmadığız araçlar bugün oldtimer diye astronomik değer kazanmadı mı? Vay uyanık yatırımcı vay. :))

bende 60 mhz lik bir pc var desenize zengin olacağım ileride :)

black ops 2 kasmaz :D

:p bu ne saçmalık

para çok olunca nereye vericeğini şaşırıyo bazı insanlar

Şu dünyada ne enayiler var ya :7

Ne güzel günlermiş o günler aslında. Bu gün yeni ve en üstün seviye bir bilgisayar toplasanız, ömrü topu topu altı ay sürüyor. Benim ilk bilgisayarım Intel DX-40'tı. İşlemci hızı da 40 MHZ di. Bios tarihi 1992 idi.

Ne buluyorlar bu bilgisayarlarda.

hacı şimdi o gözle bakarsan... ona bakılırsa şuan kullandığın bilgisayarın da 30-40 sene sonra gözüne commodore gibi gelecektir...

Bu CoD BO2 kaldırır mı hacı :/ :D :D :D :D

Parası olan nostalji için almıştır size ne arkadaşlar

Ergenlere bak hele. Siz bugün 3 ayda bir kartmış monitörmüş işlemciymiş değiştirirken ve bundan dolayı zevk alamazken o zamanlarda aldığımız bu zevki şuan en kral sistem veremiyor. Tabii çocukluğun etkisinden olacak ama nostalji için paraya kıyan çok insan var, sizde ona bakarsanız hiç yoksa senede bir kere sistem değişikliği yapıp parayı savuruyorsunuz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play