3 Boyutlu masaüstü

Microsoft’un yıllardır planladığı şeyi Sun şimdi gerçeğe dönüştürdü. Looking Glass gerçek derinlik etkisine sahip tam bir 3B masaüstü.

“Masaüstü” ile övünen Microsoft’un bu aralar canı sıkkın olmalı. Ne de olsa Bill Gates yıllardı r bir 3B masaüstünün Windows altında çalışırken daha fazla kontrol imkanı ve keyif getireceği yorumları ile çıkış yapıyordu, ama daha önceleri istediğinde işletim sistemlerindeki bütün yerleşik kalıpları yerle bir eden Microsoft nedense 3B masaüstü konusunda arpa boyu yol kat edememişti. Gerçi XP’nin takipçisi Longhorn’a “Aero” adlı mekansal bir masaüstü entegre olacak, ancak bununla ilgili olarak Microsoft şimdiye kadar kısa bir videodan başka hiçbir şey göstermiş değil.

Buna karşılık Sun bir adım ileride. Üretici yeni masaüstü arayüzü “Looking Glass” (Ayna) ile tüm pencerelerin serbestçe çevrilebildiği, saydamlaştırılabildiği ve böylelikle yerden tasarruf ederek düzenlenebildiği devrimci bir kullanım konsepti sunmayı başarıyor.

İşin püf noktası şu: Masaüstü artık ekrandaki görünür alanla kısıtlı değil, bilakis 180 derece çevrilebiliyor ve böylelikle kullanıcıya simgeler, pencereler ve programlar için bariz bir biçimde daha fazla yer sunuyor. Kullanıcı, farenin üzerinden pencerelerin mekansal pozisyonunu yönetiyor. Bir pencereyi örneğin “arka tarafına” çevirirse, notlarını kaydedebileceği bir not alanı görünür oluyor. Bu sırada kontrol kaybolmasın diye, çevrilmiş pencerelerin başlıkları çerçevelerin kenarında da okunabilirliğini yitirmeden kalıyor.

Longhorn daha 2006’ya kadar kendini bekletirken, Looking Glass şimdiden denenmeye müsait. Yazılım, hem Sun’ın kendi Linux sürümünde, Java Desktop System’de, hem de sürüm 7.3’ten itibaren Red Hat dağıtımı üzerinde bulunabilir. Bu arada, Sun kendi yerleşik teknolojisinden faydalanmış. Çünkü Looking Glass OpenGL arabiriminden yararlanılarak Java’da programlanmış. Java ve OpenGL komutları Windows altında da çalıştığından, daha Longhorn hazır olmadan önce teorik olarak Sun 3B masaüstünü Windows işletim sistemi üzerinde de sunabilir. Donanım talepleriyse üreticilere göre düşük: GeForce ya da Radeon modeli sıradan bir grafik kartı tümüyle yeterli ve 800 MHz’den itibaren herhangi bir Pentium III bu arabirimi çalıştırabiliyor.

Looking Glass, Linux ve Solaris üzerinde en erken 2005 başında son kullanıcıların emrine amade olacak. Yeni teknoloji üzerinde çalışma şansını geliştiricilere vermek için, Sun daha bu yılın ortasında bir Developer Kit (SDK) sunmak istiyor. Geriye firmanın bu konsepti tutarlı bir biçimde sürdürmesini ve Microsoft’un da rekabet kuralları gereği daha iyisini yapmak için yarışa girmesini beklemek kalıyor.

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

helal olsun sana sun ---peki kaç kere ----hadi 5 kere olsun

ya arkadaslar ben 11 yasındayım adım emre su masaüstünü 3 boyutlu yapmayı bilmiyorum da.. bilen varsa mesaj atsın lütfen nolur?

bunu indirebiliyomuyuz

ya sunu indirmeii bilen warsa yassın lütfen:s:S:S

ben indirdim sitesin süper birşey

arkadaşlar boyle yazılımlar cok var
3d yapan suan aklımda yok ama
google yazarsanız cıkar ben buluncada yollarım xpye yama gıbı bırsey ıste

Ya bu Paralımı

millet hadi sevinin bakalım :)

Projenin resmi web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

https://lg3d-livecd.dev.java.net/

Denemek isteyenler image dosyasını http://prdownloads.sourceforge.net/l...a.iso?download adresinden çekebilirler,

Ekran görüntülerine ise http://www.tuxmachines.org/gallery/lg3d adresinden ulaşılabilinir.

valla süper bişi ben indirdim vista uyumu çok düşük ama zaten visatnın kendi masaüstüde boyutlu olduğu için çok gerekli bişi değil ama extra bişiler katmak isterseniz kesinlikle tavsiyemdir 20 dkda hemen download edilebiliyor..

ya ben bu 3 boyutlu masaüstünü nasıl indircem

bi arkadaş 10 dk da indirdim demş ama benmkisinde baya bı uzun suruyo..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play